المسالک و الممالک استخری نسخه موزه ملی ایران، وندیداد نسخه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، فیلم مستند جان مرجان از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مجموعه اسناد و تصاویر کربلا از مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه در ششمین نشست کمیته منطقه ای آسیا و اقیانوسیه حافظه جهانی ثبت شد.

در این نشست که در گوانگجوی چین برگزار شد، 21 اثر پیشنهادی از کشورهای ایران، استرالیا، بنگلادش، کامبوج، چین، فیجی، مالزی، مالدیو، مغولستان، نیوزیلند، ویتنام، سنگاپور و ساموا بررسی شد و 16 اثر به ثبت رسید.

آثار پیشنهاد شده از ایران که برای اولین بار در منطقه برای ثبت در فهرست حافظه جهانی حضور یافته بود با نظر کمیته ثبت و رای نمایندگان کمیته های ملی کشورها به ثبت رسید.

این 4 اثر عبارتند از المسالک و الممالک استخری نسخه موزه ملی ایران، وندیداد نسخه کتابخانه مرکزی و مرکز اسناد دانشگاه تهران، فیلم مستند جان مرجان از صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران و مجموعه اسناد و تصاویر کربلا از مرکز آموزش و پژوهش های بین المللی وزارت امور خارجه.

در این نشست برای انتخاب رییس و اعضای کمیته منطقه ای نیز رای گیری شد و ایران به عنوان نایب رییس کمیته منطقه ای آسیا و اقیانوسیه حافظه جهانی برای یک دوره 4 ساله برگزیده شد.

تا کنون 7 میراث مستند ایرانی در فهرست بین المللی حافظه جهانی به ثبت رسیده است و ایران از نظر تعداد آثار ثبت شده در میان کشورهای جهان رتبه هشتم و در میان کشورهای منطقه رتبه سوم را داراست.

همچنین در فهرست ملی حافظه جهانی ایران تا کنون 42 اثر به ثبت رسیده است.

برنامه حافظه جهانی برای شناخت اهمیت و ارزش میراث مستند و ضرورت حفظ و نگهداری آن در سال 1992 توسط یونسکو پایه ریزی شد و در ایران نیز از سال 1384 کمیته ملی حافظه جهانی پیشبرد اهداف این برنامه را بر عهده دارد.

لازم به ذکر است سازمان اسناد و کتابخانه ملی جمهوری اسلامی ایران به عنوان متولی و رئیس کمیته ملی حافظه جهانی در ایران فعال است و تاکنون در این زمینه آثار زیادی را به یونسکو معرفی کرده است.