محمد شریعتمداری امروز یکشنبه در مراسم آغاز به کار مرکز پایش ماهواره ایران ست از حمایت های لازم معاونت اجرایی رییس جمهوری در زمینه شکل گیری و گسترش فعالیت های انجمن های تخصصی علمی در زمینه فضا خبر داد.

به گزارش سرویس علمی برنا به نقل از روابط عمومی سازمان فضایی وی ادامه داد:با تشکیل انجمن علمی در خارج از مجموعه سازمان فضایی و تقویت آن می توان مقری برای دنبال کردن پروژه های فضایی با کمک متخصصان خارجی و نیز نظارت بر نحوه عملکرد پروژه ها در داخل ایجاد کرد.

وی افزود:به دلیل تغییر در سیاستگذاری دولت ها در دوران مختلف فراز و فرودهایی در فعالیت های فضایی رخ می دهد؛ ولی باید از پتانسیل ایجاد شده در دولت تدبیر و امید برای ادامه فعالیت های سازمان فضایی بهره برد و از آن برای پیشبرد فعالیت ها استفاده کرد.

معاون اجرایی رییس جمهوری خاطرنشان کرد:با ایجاد انجمن علمی و با حضور نخبگان و پیشکسوتان در این حوزه می توان تصمیم سازی در این زمینه را تسهیل کرد.

وی با بیان اینکه امروزه رقابت ها بر سر حضور در فضااست، گفت: این حضور و فعالیت های فضایی فقط در زمینه دفاعی مطرح نیست بلکه یکی از ارزشمندترین عرصه های فعالیت های فضایی، توسعه و پیشرفت علمی کشورهاست.

وی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران نگاه صلح آمیز به فعالیت های فضایی دارد اظهار داشت:فعالیت های کشور و استفاده از کاربردهای فضایی در زمینه های متعدد علمی و فناوری رونق گرفته است.

معاون اجرایی رییس جمهوری با بیان اینکه فعالیت های ایران در زمینه فضا در مراحل ابتدایی قرار دارد، خاطرنشان کرد: از نظر دسترسی به اطلاعات ماهواره ای و از نظر تجزیه و تحلیل اطلاعات ایران هنوز گام های اولیه را برمی دارد.

وی افزود: ایران از نظر دسترسی به تصاویر ماهواره ای در نقاط ابتدایی قرار دارد چراکه هنوز تصاویر ماهواره ای از دیگر ماهواره های جهان خریداری می شود و ایران خود تصاویر قابل تحلیل از ماهواره های خود ندارد.

شریعتمداری از سازمان فضایی درخواست کرد تا خدمات قابل ارایه خود را به صورت جدی به قشرهای مختلف از هیات دولت گرفته تا عموم مردم در قالب های مختلف معرفی کند.

وی اضافه کرد:همچنین باید با توجه به نوع مخاطب، نوع اطلاع رسانی ها متفاوت باشد.

شریعتمداری تاکید کرد:سازمان فضایی باید به گونه ای فعالیت کند تا برای فعالیت های خود از نهادهای مختلف مشتری جذب کند و با قبول مسوولیت قراردادهایی با نهادهای مختلف از جمله سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی امضا کند و از این طریق درآمدزایی داشته باشد.

مرکز پایش ایران ست و سامانه های دریافت تصاویر ماهواره ای پیش از ظهر امروز با حضور محمد شریعتمداری معاون اجرایی رییس جمهوری، حمید فاضلی قائم مقام سازمان فضایی و جمعی از مسوولان سازمان فضایی ایران در مرکز فضایی البرز (واقع در ماهدشت کرج) افتتاح شد.