به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، نتایج 15 دوره تحقیق محققان دانشگاه ملی هندوستان نشان می‌دهد که استفاده از عنصر روی و مشتقات آن کمک شایانی به کوتاه شدن دوره بیماری سرماخوردگی می‌کند و افرادی که در دوران نقاهت با عنصر روی درمان می‌شوند، زودتر از بستر بیماری بر می‌خیزند.

دکتر مینو سینگ، مدیر مرکز تحقیقات بیماری‌های ویروسی دانشگاه ملی هندوستان پس از انتشار نتایج این تحقیق در فصلنامه بین‌المللی «تحقیقات پزشکی» گفت: از این پس پزشکان می‌توانند به سهولت و طیب خاطر در نسخه درمانی بیماری سرماخوردگی از عنصر روی بهره ببرند.

ریشه اولیه این تحقیق به سال 1984 باز می‌گردد، اما بنا به دلایل نامعلومی، ادامه این تحقیق مسکوت مانده بود تا اینکه نتایج آن در سال 2011 منتشر شد.

دکتر سینگ و تیم وی با زیر نظر گرفتن یکهزار و 360 بیمار، کشف کردند افرادی که شربت و یا قرص روی را در 24 ساعت ابتدایی ابتلا به سرماخوردگی مصرف کنند، دوران نقاهت کوتاه‌تری خواهند داشت و پس از یک هفته هیچ علامتی از بیماری را نخواهند داشت؛ در حالیکه افرادی که روی دریافت نکرده بودند، پس از یک هفته همچنان آثاری از بیماری را به همراه داشتند.

همچنین نتایج این تحقیق نشان می‌دهد که کودکانی که عنصر روی را به عنوان یک غذای خوراکی به مدت شش ماه مصرف کرده‌اند، نسبت به دیگر کودکان به مراتب کمتر به سرماخوردگی مبتلا می‌شوند و کمتر به آنتی بیوتیک احتیاج پیدا می کنند که در فرآیند رشد آنان بسیار مفید خواهد بود.