رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر از تشكیل تیم های 26 نفره مداخلات روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا در 31 استان كشور خبر داد.

به گزارش سرویس اجتماعی خبرگزاری برنا به نقل از روابط عمومی سازمان جوانان جمعیت هلال احمر، دکتر وحید قبادی دانا در کمیته آموزشی تیم های مداخلات روانی اجتماعی در بلایا و حوادث اظهار داشت: اعضای این تیم ها، اعضای سازمان جوانان هلال احمر هستند که در رشته هایی همچون روان شناسی، مددکاری اجتماعی و علوم اجتماعی تحصیل کرده اند.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: ایده آل این است که در بحران ها روان پزشک، روان شناس یا یک فرد دارای دکتری مددکاری وارد شود اما عملا چنین کاری امکان ندارد بنابراین باید از بازوهای ترویجی استفاده کنیم و حداقل افت علمی را در پروسه انتقال شاهد باشیم.

دکتر قبادی دانا افزود: اعضای تیم های مداخلات روانی اجتماعی در بلایا و حوادث باید آموزش های مداوم ببیند و سابقه حضور در حوادث و بلایا را داشته باشند.

وی ادامه داد: حتی می توان برای این تیم ها در حاشیه شهرها که افراد آسیب دیده کم نیستند، مانورهایی را در طول سال برگزار کرد.

رییس سازمان جوانان هلال احمر گفت: در نهایت باید در زمان بحران ۳۱ تیم ۲۶ نفره از سراسر کشور را در مدت زمان ۴۸ ساعت راهی مناطق حادثه دیده کنیم.

دکتر قبادی دانا افزود: در وهله نخست، راه اندازی یک تیم در هر استان مد نظر قرار گرفته است که این تعداد می تواند در سال های آینده افزایش یابد و یک استان چند تیم مداخلات روانی اجتماعی در بلایا و حوادث داشته باشد و با تعداد دانشگاه های موجود و دانشجویان علاقمند در رشته های یاد شده، این کار شدنی است.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر اضافه کرد: خوشبختانه پشتوانه علمی خوبی شامل سازمان نظام روان شناسی، مرکز تحقیقات روان پزشکی دانشگاه تهران، انجمن علمی مددکاری اجتماعی و انجمن های روانشناسی برای آموزش این تیم ها در نظر گرفته شده است و فقط نیازمند یک برنامه ریزی مناسب و منسجم هستیم.

دکتر قبادی دانا یادآور شد: یک مرکز مداخلات روانی و اجتماعی در بلایا نیز در فدراسیون وجود دارد که با آنها نیز ارتباط خواهیم داشت و اگر آمادگی تیم ها حفظ شود می توان در حوادث طبیعی و غیر طبیعی در سطح بین المللی نیز وارد شد.

وی یادآور شد: در گذشته کارهای خوبی در خصوص ایجاد تیم های مداخلات روانی و اجتماعی در حوادث و بلایا در سازمان جوانان انجام شده که این اقدامات باید ارتقا یابد.

رییس سازمان جوانان جمعیت هلال احمر گفت: البته ما قصد نداریم با تشکیل این تیم ها تمامی مشکلات روان شناختی کشور را حل کنیم زیرا در حیطه اختیارات جمعیت هلال احمر نیست که تمام حمایت های روانی کشور را ساماندهی کند ولی بحث حمایت های اولیه روانی و اجتماعی را می توان انجام داد.

معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال احمر و رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره نیز در این جلسه ضمن اعلام آمادگی این سازمان برای حمایت از تیم های مداخلات روانی و اجتماعی سازمان جوانان هلال احمر در حوادث و بلایا گفت: تشکیل این تیم ها حرکت بسیار شایسته و خوبی است که خلاء وجود آن در کشور احساس می شد.

دکتر اللهیاری افزود: سازمان نظام روانشناسی، ظرفیت بسیار خوبی در استان ها دارد و می تواند از این ظرفیت برای راه اندازی تیم های مداخلات روانی اجتماعی سازمان جوانان هلال احمر در بلایا استفاده کند.

وی گفت: متاسفانه در حال حاضر آموزش های پایه مقابله با بحران در کشور ما بسیار ضعیف است که این مساله می تواند ناشی از ضعف نظام آموزشی در آموزش و پرورش یا آموزش عالی باشد.

رییس سازمان نظام روان شناسی و مشاوره گفت: آموزش های مهارت پایه مقابله با بحران باید در اولویت جمعیت هلال احمر قرار گیرد و در دولت و مجلس نیز این آمادگی برای حمای از نظر بودجه ای وجود دارد.

دکتر اللهیاری گفت: بودجه ای که دولت برای سلامت روان به دستگاه های مختلف اختصاص می دهد بودجه کلانی است اما به خوبی از این بودجه استفاده نمی شود و اجرای این طرح می تواند موجب بوجود آمدن یک جهت گیری مناسب در برنامه چهارم توسعه شود.

معاون حقوقی و امور مجلس جمعیت هلال احمر افزود: در مجموع فضای کشور فضای مساعدی برای تشکیل تیم های مداخلات روانی و اجتماعی در بلایا است.