به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، دنیای فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی هر روز شاهد یک ابتکار و یا محصول جدید است که مسیر این جریان را تغییر می‌دهد؛ مانند آنچه آی‌فون و آی‌پد انجام دادند؛ بنابراین کسب شناخت درست از این محصولات کمک شایانی به شناسایی راه درست و انتخاب آن می‌کند.

مهمترین رخدادهای دنیای فناوری‌های ارتباطی و اطلاعاتی در مهر ماه 1389 (23 سپتامبر تا 22 اکتبر) عبارتند از:

1- کتابخوان‌های الکترونیکی کودکان را با کتاب آشتی می‌دهند (29 سپتامبر)تحقیقات نشان می‌دهد که درگیر شدن کودکان و نوجوانان با تلفن‌های هوشمند موجب می‌شود که این افراد از مطالعه غافل شوند، در حالیکه کتابخوان‌های الکترونیکی به دلیل بهره‌گیری از آخرین تکنولوژی می‌تواند بین کودکان و نوجوانان با فرهنگ مطالعه، آشتی برقرار کند.

2- Dell، دیتا سنتر باز ارایه داد (29 سپتامبر)شرکت دل از نرم‌افزاری رونمایی کرد که به کاربران خود اجازه می‌دهد با استفاده از آن بتوانند بین سخت‌افزارها و نرم‌افزاهای گوناگون و مورد نیاز یک مرکز داده، دیتا سنتری تهیه کنند که همیشه باز و در دسترس باشد.

3- چالش سازندگان دیسک سخت در برابر تبلت‌ها (4 اکتبر)پیشرفت روز افزون در عرصه تبلت‌ها، سازندگان دیسک‌های سخت را به چالش کشیده است؛ چراکه بر اساس یک قانون نانوشته، با کوچک شدن تبلت‌ها می‌بایست ظرفیت حافظه آنها افزایش یابد تا بیشتر مورد پسند مخاطبان قرار گیرد. در این حال، بزرگترین تولیدکنندگان دیسک سخت مانند وسترن دیجیتال و سی‌گیت، به صورت ناباورانه ای درگیر این جنگ شده‌اند که هنوز راه حلی برای آن پیدا نکرده‌اند.

4- نخستین ابزار Google TV روانه بازار شد (6 اکتبر)شرکت Logitech نخستین ابزار کمکی تلویزیون گوگل را که یک صفحه کلید برای جستجوی راحت‌تر در اینترنت است را با قیمت 300 دلار به بازار عرضه کرد.

5- ورود گوشی‌های تلفن همراه به داخل خودروها (7 اکتبر)پیشرفت‌های تکنولوژیک گوشی‌های هوشمند تلفن همراه این امکان را برای سازندگان خودرو فراهم کرد که از همین گوشی‌ها به عنوان سیستم جهت‌یاب خودرو استفاده کنند و دیگر نیازی به نصب سیستم ناوبری جداگانه نیست.

6- گوگل، خودروی هوشمند را آزمایش کرد (10 اکتبر)

شرکت گوگل به عنوان بزرگترین موتور جستجوی اینترنتی دنیا خودرویی را آزمایش کرد که به صورت هوشمند، خودش را هدایت می‌کند و راننده‌ای در کار نیست.

7- گوشی تلفن مایکروسافت با استقبال روبرو شد (11 اکتبر)

آخرین تلاش مایکروسافت برای بقا در بازار گوشی‌های هوشمند تلفن همراه تنها به حفظ این غول در سطح بازار کمک می‌کند. کارشناسان البته بر این باورند که اگر مایکروسافت این گوشی را زودتر از اینها روانه بازار می‌کرد می‌توانست در برابر اپل حرفی برای گفتن داشته باشد؛ در حالی‌که اینگونه نشد.

البته گوشی مایکروسافت که از امروز روانه بازار می‌شود، بنا بر نظرسنجی‌ها و البته نیازسنجی‌ها با استقبال خوبی روبه‌رو خواهد شد، اما هنوز در برابر آی‌فون، حریف قدری به حساب نمی‌آید.

8- قوانین برنامه آنلاین مراقبت پزشکی باید سخت‌‌تر شود (11 اکتبر)پزشکان بر این باورند که نرم‌افزارها و سخت‌افزارهای آنلاین مراقبت از مریض آنچنان که باید و شاید سلامتی افراد بیمار را تضمین نمی‌‌کند و این سهل‌انگاری‌ها حتی می‌تواند در برخی موارد خطرناک شوند و جان بیمار را به خطر بیندازد. به همین دلیل پزشکان از دولت درخواست کرده‌اند که قوانین سخت‌تری را برای نظارت بر تولید این سیستم‌ها اعمال کند.

9- به خودروی خود تلفن بزنید تا بیاید دنبالتان! (14 اکتبر)دانشمندان آلمانی یک سیستم هدایت برای خودرو طراحی کرده‌اند که نیازی به راننده ندارد و اتومبیل بر اساس اطلاعاتی که از گوشی تلفن همراه و سیستم جهت‌یاب آن دریافت می‌کند، می تواند به هر نقطه از شهر برود. این سیستم حتی این امکان را به کاربر خود می‌‌دهد که هر شخصی اگر به اتومبیل خود نیاز داشت، با استفاده از تلفن همراه، خودروی خود را فرا بخواند.

10- مایکروسافت به فکر آفیس «ابری» افتاد (19 اکتبر)از آنجایی که تمام کارشناسان عرصه فناوری اطلاعات اعتقاد دارند که عصر بعدی رایانه‌ها بر پایه سیستم «محاسبات ابری» بنا خواهد شد، مسئولان مایکروسافت نیز به فکر افتاده‌اند تا نسخه آفیس مبتنی بر تکنولوژی ابر را تهیه کنند که در صورت اجرایی شدن، گام بسیار محکمی در راستای تحقق یکی از قدیمی‌ترین رویاهای نوع بشر برداشته می‌شود.