سرویس دانشگاه/برنا

ادغام وزارتخانه های مختلف در حالی زمزمه می شد كه انگشت اشاره آرام آرام به سمت سه وزارتخانه آموزشی كشور یعنی آموزش و پرورش،علوم و بهداشت معطوف شد.

این اماو اگرها پیرامون یكپارچه سازی این سه وزارتخانه در حالی زمانی تایید و یا تكذیب می شد كه لاله افتخاری عضو كمیسیون آموزش مجلس از یكپارچه سازی ممعاونت های آموزشی در این وزارتخانه ها خبر داد.

ادغام وزارتخانه ها كه در راستای كاهش هزینه ها،افزایش بهره وری و نیز كوچك سازی و اصلاح نظام اداری و بودجه ریزی مطرح و طراحی شده بود، كم كم در حال تبدیل به موضوعی سیاسی می شد كه وزیر علوم در جمع خبرنگاران این ادغام را تكذیب كرد.

این در حالی است كه، فرهاد بشیری عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس در گفت‌وگویی با خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، با بیان اینکه با تصویب وزارت‌خانه ورزش و جوانان تعداد وزارت‌خانه‌ها به 22 نهاد رسید گفت: در برنامه پنجم کشور مصوب شده است که وزارت‌خانه‌ها به 17 وزارت‌خانه تقلیل پیدا کنند که در این صورت ممکن است یکسری از وزارت‌خانه‌ها در هم ادغام شود.

وی در باره ادغام وزارت‌خانه‌های علوم و بهداشت افزود: برای اجرایی شدن طرح ادغام نیاز به کارشناسی دقیق است که وظایف اصلی در نظر گرفته شود تا خساراتی به بدنه دولت وارد نشود تمام وظایف در چارچوب فعالیت‌های دولتی انجام پذیرد.

بشیری تصریح کرد: مجلس در نظر دارد تا وزات‌خانه‌هایی که با هم سنخیت دارند و موازی‌کاری می‌کنند بایکدیگر ادغام شوند تا از بهره‌برداری بهتر از ظرفیت‌ها و پتانسیل‌های موجود داشته باشیم و موازی‌کاری‌ها از بین برود.

وی اضافه کرد: یکپارچه‌سازی باعث می‌شود فعالیت‌ها و دستگاه‌ها امکانات بیشتری را خواستار شوند و هزینه‌های بیشتری صرف شود که باید برنامه‌ای تدبیر کرد تا  وزارت‌خانه‌ها منسجم‌تر فعالیت کنند.

اما،كامران دانشجو، وزیر علوم درباره ادغام وزارتخانه‌های علوم، بهداشت و آموزش و پرورش بر تمامی این حدس و گمانها خط كشید و گفت: وزارت علوم طرح و برنامه‌ای برای این ادغام ندارد و در این‌باره دولت هم چیزی مطرح نکرده است.

وی ادامه داد: وزارت آموزش و پرورش یك وزارتخانه خوب است كه فعالیت‌های خود را به خوبی پیگیری می‌كند، این وزارتخانه به اندازه كافی بزرگ است و فعالیت‌های گسترده‌ای دارد ضمن این‌كه وزارت علوم نیز به فعالیت‌ها و امور مخصوص به خود می‌پردازد.

وزیر علوم با بیان این‌که وزارت علوم هم تلاش‌ می‌كند ارتباط مناسبی را با حوزه صنعت برقرار كند، تصریح کرد: بخش آموزش پزشكی كشور نیز یك الگوی مناسبی را از نحوه فعالیت خود ارایه كرده است و اكنون امور این بخش‌ها به خوبی در كشور پیگیری و اجرا می‌شود.

وی افزود: با این حال اگر روزی دولت به یك تصمیم و قانون در این زمینه برسد بنده مجری قانون خواهم بود اما اكنون در وزارت علوم و دولت بحثی در این زمینه وجود ندارد.