به گزارش سرویس دانشگاه برنا، بر اساس شرایط عمومی داوطلبان که در این دوره اعلام شده است، افراد باید از صلاحیت‌های اعتقادی، اخلاقی و اجتماعی برخوردار باشند. همچنین اعتقاد و التزام به ولایت فقیه و نظام مقدس جمهوری‌اسلامی ایران، تابعیت جمهوری اسلامی ایران، برخورداری از سلامت جسمی و روحی، موفقیت در آزمون ورودی و مصاحبه و نداشتن منع قانونی از نظر نظام وظیفه از دیگر شرایط عمومی داوطلبان است.

مرکز مدیریت حوزه های علمیه همچنین شرایط اختصاصی دوره بلند مدت را اعلام کرده است قبولی حداقل سوم راهنمایی با حداکثر سن 18 سال (متولدین سال 1372) از جمله این شرایط است.

این مرکز برای دوره پنج ساله تربیت مبلغ (سفیران هدایت) نیز شرایط اختصاصی را اعلام کرده است که بر اساس آن داشتن مدرک دیپلم با حداکثر سن 25 سال (متولدین 1365)، تعهد تحصیل تمام وقت به مدت دوره و تعهد خدمت تبلیغی (به مدت سنوات تحصیل) در مناطق مورد نیاز از جمله این شرایط است.

گروهی از داوطلبان از اولویت در پذیرش برخوردار هستند که از آن جمله حافظان ‌حداقل یک ‌ششم قرآن کریم یا نهج‌‌البلاغه، خانواده های محترم شهدا، فرزندان ‌‌جانبازان، آزادگان و داوطلبان مناطق محروم ازاولویت برخوردار خواهند بود.

حافظان کل قرآن کریم، دانشجویان و دارندگان مدرک‌ کاردانی و بالاتر آزمون کتبی ندارند و قبولی آنان بر اساس ‌معدل ‌کل آخرین ‌مدرک ‌تحصیلی و مصاحبه خواهد بود.

مهلت ثبـت نام از اول اسفند ماه 89 آغاز شده است و در 31 فروردین ماه 90 پایان می پذیرد و داوطلبان می توانند جهت دریافت دفترچه راهنمای پذیرش و کارت ثبت نام اینترنتی به ادارات مرکزی پست شهرستانها مراجعه کنند. همچنین قابلیت خرید آنلاین کارت اعتباری پذیرش وجود دارد.

آزمون به صورت ‌کتبی در دو مقطع سیکل و دیپلم با موضوعات قرآن، احکام، معارف اسلامی، ادبیات و زبان فارسی، عربی، ریاضی، معلومات عمومی، هوش‌ و استعداد برگزار می‌شود. آزمون در روز جمعه 16 اردیبهشت برگزار می شود و نتایج آزمون در 10 خرداد ماه 90 از سوی مراکز برگزاری آزمون و سایت معاونت آموزش حوزه های علمیه اعلام می شود.