به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا به نقل از پاپ‌سای، محققان مرکز فیزیک نجومی هاروارد اسمیتسونین شاهد یکی از نادرترین اتفاقات کهکشانی خواهند بود. این اتفاق مربوط به گردش یک جفت کوتوله سفید است که در هر 30 دقیقه یک دور کامل می‌چرخند. در طول چندین میلیون سال، گردش آن‌ها منجر به ادغام و یکی شدنشان شده و تبدیل به یک ستاره واحد می‌شوند.

کوتوله‌های سفید (White dwarfs) ضرورتاً ستاره‌های مرده یا جرمی هستند که در گوشه‌ای از فضا قرار گرفته‌اند. در واقع آن‌ها بقایای ستاره‌هایی هستند که برای تبدیل شدن به ابرنواختر (supernova) به اندازه کافی بزرگ نبوده‌اند. با وجود بیش از یک صد میلیارد ستاره‌ با چنین سایزی در کهکشان راه شیری، تنها چند عدد از آن‌ها به حالت ادغام و سیستم ترکیب کوتوله‌های سفید در می‌آیند.

این اکتشاف اولین موردی است که انتظار می‌رود کوتوله‌ها با دوباره مشتعل کردن روند انفجار هلیومی، با یکدیگر ادغام شوند و ستاره‌ای واحد دوباره متولد شود. این جفت عجیب با حفظ فاصله 140 هزار مایلی ( 250 هزار کیلومتر، نزدیک‌تر از فاصله زمین و ماه) در هر ساعت یک میلیون مایل (1 میلیون و 600 هزار کیلومتر) به دور هم می‌چرخند. این اتفاق نادر تا 37 میلیون سال آینده اتفاق نمی‌افتد.

چرخش این جفت با سرعت بسیار بالا دلیل یکی شدنشان است. سرعت آن‌ها تا حدی زیاد است که توالی مکان-زمان را مختل کرده و با پخش امواج گرانشی باعث می‌شود که انرژی مداری به دور رانده شود. این‌گونه است که ستاره‌ها به تدریج به هم نزدیک شده و در نهایت ادغام می‌شوند.

چندین میلیون سال کافی است تا این جفت به این نتیجه برسند و با تولد ستاره‌ای دیگر، داستان عاشقانه این جفت با پایانی خوش تمام شود.