به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، سرور الدین رییس سازمان سنجش آموزش کشور صبح امروز به همراه معاونان این سازمان از حوزه برگزاری آزمون دکترای سال90 در دانشگاه امیر کبیر بازدید کرد.

وی گفت: این اولین آزمون دکترای نیمه متمرکز است که در دو مرحله انجام می شود.

سرور الدین  ادامه داد: کسانی که در مرحله اول پذیرش شوند به دانشگاه ها معرفی می شوند سپس دانشگاه ها بر اساس سوابق تحصیلی و یا آزمون تخصصی آنان را پذیرش می کنند.

رییس سازمان سنجش و آموزش کشور با بیان اینکه امسال بیش از 130 هزار نفر در آزمون دکترای نمیه متمرکز سال 90 شرکت کردند تصریح کرد: این آزمون در 9 گروه آزمایشی در صبح و بعدازظهر امروز برگزار می شود. صبح امروز آزمون زبان انگلیسی و استعداد تحصیلی برگزار می شود و اینکه برای رشته هایی که زبانشان غیر زبان انگلیسی است آزمون همان زبان برگزار می شود.

سرور الدین افزود: 80 درصد امتیاز آزمون در مرحله اول از آزمون و 20 درصد آن از سوابق تحصیلی استخراج می شود و همچنین نتیجه اولیه آزمون خرداد ماه اعلام شده و نتایج نهایی شهریور ماه اعلام خواهد شد.

رییس سازمان سنجش و آموزش کشور با بیان اینکه امکان افزایش ظرفیت ها وجود دارد تصریح کرد: با توجه به اینکه 130 هزار نفر در این آزمون شرکت کرده اند ظرفیت هایی که پذیرش می شوند کمتر از 6 هزار نفر است اما چون دانشگاه آن را پذیرش می کند ممکن است ظرفیت ها اضافه شود.

وی درباره اینکه آیا روند برگزاری آزمون به همین صورت بوده یا اینکه چند سال به صورت آزمایشی برگزار خواهد شد، گفت: در حال حاضر تصویب شده است که دو سال به همین صورت نیمه متمرکز دانشجوی دکترا پذیرش شود اگر بر اساس ارزیابی هایی که انجام می گیرد این روش مورد تایید بود ادامه پیدا خواهد کرد وگرنه دیگر ادامه نخواهد داشت.

رییس سازمان سنجش و آموزش کشور درباره اینکه آیا دانشگاه ها حق دارند بعد از اینکه سازمان سنجش افراد پذیرفته شده را به دانشگاه معرفی کرد یک آزمون کتبی هم دانشگاه برگزار کند، گفت : بر اساس دستور وزیر علوم دانشگاه ها حق ندارند آزمون کتبی دیگری برای پذیرش دانشجویان دکترا برگزارکند.

سرور الدین درباره اینکه آزمون دکترا در سال چند بار برگزار می شود گفت: ممکن است در سال دو بار برگزار شود ولی این به معنای دو بار پذیرش نیست پذیرش بعدی در مهر سال آینده خواهد بود.