به گزارش سرویس دانشگاه برنا به نقل از وب­دا، محمد باقر لاریجانی رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران افزود: بر اساس برنامه ما باید در پایان پنج سال افزایش دانش آموختگان را در دوره كارشناسی به بیست درصد برسانیم كه خوشبختانه در زمینه پزشكی وضعیت ما بهتر است.


وی با اشاره به تاكید رهبر فرزانه انقلاب مبنی بر رسیدن به اهداف سند چشم انداز 20 ساله به وسیله نقشه جامع علمی كشور گفت: باید راهبردهای عملیاتی و برنامه‌ریزی زمان‌دار و منظمی را برای این كار طراحی كنیم.


لاریجانی از نقشه جامع علمی كشور به عنوان یك مجموعه جامع، هماهنگ و پویا از اهداف و سیاست‌ها و نیز الزامات برنامه‌ریزی تحولات راهبردی فناوری و نوآوری مبتنی بر ارزش‌های اسلامی و ایرانی با یك نگاه بلند مدت به آینده برای دستیابی به اهداف كشور یاد كرد.


رییس دانشگاه علوم پزشكی تهران با اشاره به آخرین جلسه شورایعالی انقلاب فرهنگی در سی ام  آذر افزود: نقشه جامع علمی كشور در شورایعالی انقلاب فرهنگی تصویب شده و تاكید آن بر نقش آفرینی موثر چرخه علم، فناوری و نوآوری به ویژه در حوزه علوم پزشكی و حوزه سلامت است و در روزهای آینده با حضور رییس جمهور رونمایی می‌شود.


لاریجانی با بیان این كه دفتر پایش نقشه جامع علمی كشور در دبیرخانه شورایعالی انقلاب فرهنگی طراحی شده و یك ممیزی در رشته‌های تخصصی در معاونت علمی رییس جمهور راه اندازی شده گفت: در برنامه پنجم توسعه بسیاری از نكات محوری نقشه جامع علمی كشور لحاظ شده است.


وی همچنین توانمندسازی بخش‌های غیردولتی برای مشاركت كشور در تولید علم و فناوری را در این برنامه یادآور شد و گفت: تحول در نظام آموزشی و پژوهشی و تحول در ارتقای علوم انسانی و نیز گسترش حمایت‌های هدفمند مادی و معنوی از نخبگان در این نقشه مورد تاكید قرار گرفته است.


رییس شورای سیاستگذاری وزرات بهداشت با بیان اینكه چرخه علم، فناوری و نوآوری چرخه به هم پیوسته‌ای است، افزود: ما در نقشه جامع علمی كشور نقشه حوزه سلامت را تدوین كرده‌ایم و هم اكنون دانشگاه‌ها باید در مسیر این نقشه و چارچوب‌های آن پیش روند.


رییس دانشگاه علوم پزشكی تهران با ابراز خرسندی از اینكه در این حركت دانشگاه‌های علوم پزشكی پیش روتر از جاهای دیگر هستند، گفت: همه ما باید خود را با این نقشه بیشتر انطباق دهیم و متناسب با این امر رشته‌هایمان را توسعه بدهیم.

لاریجانی با اشاره به اینكه دستورالعمل وزارتخانه این تكلیف را برای همه مشخص كرده، افزود: اكثر دانشگاه‌ها برای حوزه آموزش چارچوب‌هایی را تهیه و ارسال كرده‌اند.


وی با تاكید بر ایجاد تحول در اجرای این نقشه بر بازبینی آن هم تاكید كرد و گفت: انتظار ما این است كه نقشه دانشگاه‌ها چشم‌انداز داشته باشد، توسعه علم و فناوری را درمنطقه خودشان شناسایی كرده باشند، شاخص‌هایی را برای به تصویر كشیدن وضعیت موجود داشته باشند و اهداف بلند و وضع مطلوب را تدوین و سیاست هایشان را طراحی كنند.


لاریجانی به نكاتی از فرمایشات مقام معظم رهبری در 24 شهریور سال 89 در این خصوص هم اشاره كرد و گفت: نكته اول این بود كه كشور نیازمند به این نقشه جامع علمی كشور است و مسوولان اجرایی باید آن را عملیاتی كنند و دیگر این نقشه باید زنده، پویا و به روز باشد.


وی تبعیت آموزش عالی از نقشه در برنامه 5 ساله و ایجاد ساز و كار قوی برای نظارت و توسعه آموزش عالی در جهت این هدف‌ها و پرهیز روسا از توسعه هدفمند را از دیگر نكات سخنرانی آن معظم له در خصوص این نقشه عنوان كرد و گفت: این نشان می‌دهد كه مسوولان مصمم به اجرای این نقشه هستند.