به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، همزمان با روز جهانی "اقیانوس" مقارن با 18 خرداد، سایت دیسکاوری به معرفی اکتشافات و پیشرفت‌های موردعلاقه عموم در زمینه فناوری و علوم دریایی پرداخته است.بزرگ‌ترین اجتماع غول‌پیکرهای جهانبیش از 420 وال کوسه که در آب‌های شبه‌جزیره یوکاتان در مکزیک گرد هم آمده‌اند، بزرگ‌ترین اجتماع غول‌پیکرهای جهان را تشکیل می‌دهند. این وال کوسه‌ها که بیش از 35 تن وزن دارند، موجودات منزوی هستند.حلزون زیست‌تابهینئا برازیلیانا، گونه‌ای زیست‌تاب از خانواده حلزون‌ها است. این حلزون با استفاده از خاصیت زیست‌تابی خود می‌تواند نور را در تمامی جهت‌ها پخش کند. این حلزون به واسطه نوری که منتشر می‌کند، بسیار بزرگ‌تر از آنچه که هست، به نظر می‌رسد و ظاهر نورانی‌اش شکارچیان را دور می‌کند.

زیست‌شناسان دریایی با مطالعه این حلزون امیدوارند که از خاصیت زیست‌تابی این موجود در زمینه‌ مهندسی زیست استفاده کنند.چرخه حیات لاک پشت سرخ دریاییهر سال هزاران لاک پشت سرخ دریایی در سواحل فلوریدا تخم می‌گذارند. آنها تخم‌های خود را رها کرده و سوی سرنوشت خویش گام برمی‌دارند. از میان این تخم‌ها پس از سی و یک سال ماده‌هایی که جان سالم به در برده‌اند، برای تخم‌گذاری به این سواحل بازمی‌گردند.مسابقه سفر به اعماق اقیانوسکاپیتان دون والش نخستین فردی بود که توانست به عمیق‌ترین جای ممکن در اقیانوس آرام (منطقه ماریانا ترنچ) گام بگذارد. سپس در سال 1960، ژاک پیکارد، اقیانوس شناس معروف ، دومین فردی بود که توانست وارد این منطقه شود.

اما مسابقه سفر به اعماق اقیانوس همچنان ادامه دارد. سه تن از جویندگان اعماق اقیانوس‌ها قصد دارند در آینده‌ای نزدیک این سفر را انجام دهند. این تصویر متعلق به زیردریایی تریتون است که قرار است تا اعماق یک کیلومتری اقیانوس را درنوردد.اسکوئیدوورماسکوئیدوورم، یک موجود ترسناک دریایی است که سال گذشته در عمیق‌ترین مناطق اقیانوس مابین اندونزی و فیلیپین توسط زیست شناسان کشف شد. طول این موجود 9.4 سانتی‌متر است.