جعفر زعفرانی رییس دانشگاه غیر انتفاعی شیخ بهایی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس دانش و فناوری برنا، درباره کرسی‌های آزاد اندیشی و فعالیت این دانشگاه در این زمینه گفت: کمیته‌ای در دانشگاه، تحت نظر معاونت فرهنگی ایجاد شده که مدیر فرهنگی و 2 استاد گروه معارف دانشگاه، عضو این کمیته هستند و تاکنون هشت کرسی آزاد اندیشی در قالب سخنرانی با موضوعات مختلف برگزار شده است.

وی افزود: در ابتدا چون دانشجویان آگاهی در این زمینه نداشتند استقبالی از این کرسی‌ها صورت نمی‌گرفت اما به تدریج که دیدگاه‌های مختلف مطرح شد و از دانشجویان درخواست کردیم که در این کرسی‌ها شرکت کرده و آزادانه سوالات خود را مطرح کنند، استقبال دانشجویان افزایش یافت و به آن علاقمند شدند.

رییس دانشگاه شیخ بهایی با بیان اینکه دانشگاه باید محل تضارب اندیشه‌ها باشد، تصریح کرد: چالشی که در این زمینه وجود دارد این است که دانشجویان هنوز به این باور نرسیده‌اند که می‌توانند در این کرسی‌ها سوال خود را مطرح کرده و جواب دریافت کنند.

وی یکی از مشکلات دانشگاه‌های غیرانتفاعی در برگزاری کرسی‌های آزاد اندیشی را نداشتن بودجه فرهنگی عنوان کرد و افزود: ما چون دانشگاه غیر انتفاعی هستیم، بودجه فرهنگی نداریم و از بودجه دانشگاه برای این کار استفاده ‌می‌کنیم.

زعفرانی یادآور شد: البته وزارت علوم قبول کرده که امسال بودجه فرهنگی به دانشگاه غیر انتفاعی اختصاص دهد.

وی تصریح کرد: در مجموع باید گفت کرسی‌های آزاد اندیشی ایده جالبی است که باید از آن حمایت شود و معاونت فرهنگی وزارت علوم هم باید یک برنامه‌ریزی جامع‌تری درباره کرسی‌های آزاد اندیشی به دانشگاه‌ها ارایه کند.