به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، بر اساس مطالعات دانشمندان، درمان تستوسترون می‌تواند فرایند پیری در مردان را به تعویق بیندازد.

به گزارش تایمز ایندیا، از دست دادن بافت ماهیچه که یک نشانه معمول افزایش سن بوده و با بیماری‌هایی مانند ایدز و سرطان در ارتباط است، می‌تواند با استفاده از استروئیدهای آنابولیک درمان شود. اما این درمان ممکن است عوارض جانبی ناخواسته‌ای داشته باشد که تستوسترون می‌تواند جایگزین سالم و مناسبی برای آن باشد.

بر اساس این گزارش؛ تستوسترون می‌تواند درمانی مناسب با احساسی عالی برای مردان بالای 35 سال باشد. بر اساس تحقیقات جدید، 9 پروتئین در خون وجود دارند که با گذشت زمان تغییر کرده و سبب روند پیری در فرد می‌شوند.

با این حال عملکرد بعضی از این پروتئین‌ها را می‌توان از طریق درمان با تستوسترون معکوس کرده و از تحلیل توده‌های ماهیچه‌ای پیشگیری کرد.

محققان دانشگاه بوستون و دانشکده پزشکی دانشگاه تگزاس در ایالات متحده به مقایسه سطح پروتئین در نمونه سرم  2 گروه از مردان سالم پرداختند.

نتایج تحقیقات نشان داد درمان تستوسترون، میزان توده‌های عضلانی و سطح متوقف شده هورمون لپتین را در هر 2 گروه از مردان افزایش می‎دهد.

این هورمون همچنین سبب افزایش سطح کلاژن و رشد پروتئین IGF-1 (نوعی هورمون آنابولیک) در افراد جوان و نیز افزایش مشابه در بخش کوچکی از مردان مسن می‌شود.

البته این طور به نظر می‌رسد که افزایش تستوسترون در افراد مسن لزوما به معنای تجدید عملکرد کامل این هورمون نیست.