به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، دانشمندان یک نوع قارچ بیماری‌زا یافته‌اند که در برخی از لوازم خانگی یافت شده و در سخت‌ترین شرایط هم می‌توانند زنده بمانند.

این گزارش نشان می‌دهد که بعضی وسایل زندگی که در خانه‌ها استفاده می‌شوند، محل سکونت قارچ‌های مقاوم و خطرناکی است که دارای مخمرهای سیاه هستند.

به گزارش فیزورگ، در زندگی مدرن امروزی نیاز انسان به تجهیزات الکتریکی خانگی همچون ماشین ظرفشویی، ماشین لباسشویی و قهوه ساز زیاد شده است.

یک خصوصیت مشترک این وسایل برخورداری از محیط داغ و مرطوب است. مثلاً در ماشین ظرفشویی از دمای بالای 60 الی 80 در جه سانتی‌گراد همراه با موادی قوی مانند نمک در چرخه هر شست‌و‌شو استفاده می‌شود.

این گزارش از رشد بالقوه قارچ بیماریزای فلورا که در ماشین ظرفشویی وجود دارد خبر می‌دهد. نمونه برداری تصادفی از ماشین ظرفشویی موجود در خانه‌های مسکونی در 101 شهر از 6 قاره جهان نشان داد که 62 درصد این دستگاه‌ها به قارچی در نوار لاستیکی درب خود آلوده‌اند.

همچنین این تحقیق نشان داد که 56 درصد دستگاه‌های ظرفشویی با مخمرهای سیاه و مقاومی به نام «اگزوفیالا درماتیتیدیس» و «اگزوفیالا فائوموریفورمیس» تطبیق یافته‌اند. 

«اگزو فیالا» موجوداتی هستند که در برابر بیشترین فشار، دما، اسیدی‌ترین و نمکی‌ترین محیط مقاوم هستند.

تحقیقات نشان داده است که هر 2 قارچ اگزو فیالا تحمل زیادی نسبت به گرما و مواد مقاومی مانند نمک، آب اسیدی و آلکالین دارند که البته پیشتر این خصوصیات در قارچ‌ها دیده نشده است.
 
بر اساس این گزارش، اگزوفیالا درماتیتیدیس به ندرت از طبیعت جدا می‌شود اما بارها عامل بیماری‌زایی انسانی در افراد سالم بوده است.

هجوم مخمرهای سیاه در خانه‌هایمان که قادر است تحت بالاترین فشار و دما و نمکی‌ترین مکان زنده بماند، نشانگر به خطر افتادن سلامتی انسان‌هاست.