به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، محمد مهدی نژاد نوری معاون پژوهشی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری صبح امروز در مراسم یازدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر که در سالن اجلاس سران برگزار شد، با اشاره به فعالیت‌های معاونت پژوهشی وزارت علوم در جهت تبدیل علم به ثروت طی یک سال و نیم گذشته گفت: با توجه به نوع فعالیت‌هایی که در معاونت پژوهشی پیگیری می‌شود، سیاست‌گذاری و هماهنگی اصلی‌ترین کار این معاونت است که شورایعالی عطف اصلی‌ترین ابزار سیاست‌گذاری در وزارت علوم است.


وی ادامه داد: محورهایی که در معاونت‌های پژوهشی پیگیری می‌شود شامل؛ هدفمندی پژوهش، تقویت ارتباط دانشگاه‌ها و صنعت، ارتقای بهره‌وری پژوهش، تولید علم، توسعه مؤسسات پژوهشی، تقویت بخش‌های غیردولتی و توسعه روابط علمی و بین المللی است.


معاون پژوهشی وزارت علوم گفت: اولین سند اولویت پژوهشی کشور سال گذشته در جلسه چهارم شورایعالی عطف تصویب و ابلاغ شد که سر آغاز تحول کیفی بود.


وی با اشاره به وظایف جدید شورایعالی عطف اظهار داشت: ایجاد مناطق ویژه علم و فناوری از وظایف جدید این شورا بود که به تصویب هیأت وزیران رسیده و ابلاغ شد.


مهدی نژاد نوری همچنین به قانون حمایت از شرکت ‌‌های دانش بنیان اشاره کرد و افزود: این قانون توسط رییس جمهور ابلاغ شده است. همچنین در حوزه حمایتی، معاونت پژوهشی وزارت علوم آسیب‌شناسی از وضع موجود کشور با همکاری معاونان پژوهشی موسسات و دانشگاه‌ها را انجام داده است و دردها را شناسایی و در جهت برطرف کردن آن کوشش کرده است.


مهدی نژاد نوری به سامانه ملی تحقیقات کشور اشاره کرد و گفت: این سامانه طراحی شده و فعالیت اجرایی آن آغاز شده، همچنین رتبه‌بندی دانشگاه‌ها توسط سازمان کنفرانس اسلامی بر اساس شاخص تولید علم صورت گرفته که شاخص‌های دیگر که مدنظر وزارت علوم بوده در آن لحاظ نشده است که به زودی نتایج آن اعلام خواهد شد.

 
وی در بخش دیگری از سخنانش به هدفمندی پژوهش‌ها اشاره کرد و گفت: تولید ثروت از علم، یک شعار است که البته محتوا دارد و محتوای آن هدفمندکردن پژوهش‌ها در جهت مرجعیت علمی و رفع نیازهای جامعه است.


مهدی نژاد نوری در ادامه به پژوهانه دکترا اشاره کرد و گفت: یک هزار و 320 نفر تاکنون پژوهانه دریافت کرده و دکترای پژوهش محور هم به تصویب وزیر علوم رسیده و ابلاغ شده است. همچنین اولویت‌های پژوهشی نقشه جامع علمی کشور هم تمام شده که به زودی ابلاغ می شود.


وی تصریح کرد: نیاز پژوهشی دستگاه‌های اجرایی دریافت شده و در دستور کار ما قرار گرفته است. همچنین به دانشگاه‌ها ابلاغ شده تا 50 درصد اعتبارات پژوهشی خود را در راستای رفع نیازهای کاربردی هزینه کنند.


مهدی نژاد نوری در ادامه به شکل گیری فن بازار ملی و توسعه آن اشاره کرد و گفت: در دهه فجر امسال شبکه علمی کشور با حضور وزیر علوم و وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افتتاح می‌شود که بر اساس آن تعاملات پژوهشی موسسات تقویت می‌شود.


وی در ادامه به قرارداد وزارت دفاع با 20 دانشگاه کشور اشاره کرد و گفت: وزارت دفاع 150 پروژه با 20 دانشگاه کشور منعقد کرده است که بر این اساس چهار میلیارد تومان پیش پرداخت به دانشگاه‌ها ارایه شده است.


وی تصریح کرد: همچنین قرادادهایی با وزارت صنایع، نفت و دیگر وزارتخانه‌ها انجام شده است.


مهدی نژاد نوری اضافه کرد: از برنامه‌های دیگر ما، توسعه موسسات پژوهشی تقاضا محور است که آیین‌نامه جدید فرصت مطالعاتی آن ابلاغ شده که بر نیازهای موجود تاکید دارد.


وی در پایان به آیین‌نامه ارتقا اشاره کرد و گفت: آیین‌نامه ارتقا که به زودی ابلاغ می‌شود امتیازات اساسی به فعالیت‌های نیاز محور اختصاص داده است.