به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در یازدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فن آوران برتر که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزارشد، گفت: پژوهش پیش نیاز دانایی و دانایی مقدمه توانایی است. اهمیت پژوهش در کشور غیرقابل انکار است و صبحت در این زمینه توضیح واضحات است.


وی افزود: اما اینکه چه پژوهشی مورد نیاز جامعه است موضوعی است که جای بحث دارد. پژوهش پیش نیاز دانایی و علم و دانایی مبنای اقتدار و توانایی است. در نتیجه پژوهشی مبنای فعالیت علمی است که منجر به دانایی و توانایی شود.


وزیر علوم تصریح کرد: اقتدار ملی در سایه پژوهش‌های هدف‌دار و متناسب با نیازهای فردی و اجتماعی جامعه صورت می‌گیرد و نگاه ویژه به تحقیقات کاربردی و نیاز محور به معنای نادیده انگاشتن تحقیقات بنیادین نیست.


دانشجو با بیان اینکه پژوهش، توانایی

دانشگاه ها باید محور امور پژوهشی قرار گیرند
و اقتدار در ضمیر افراد را به ارمغان می‌آورد، افزود: معیار فعالیت‌های پژوهشی میزان تاثیری است که در تعالی بشریت و تامین اهداف ملی و اقتدار کشور و نظام به وجود می آورد.


وی ادامه داد: منظور از تحقیقات کاربردی، تحقیقاتی است که در جهت تامین منافع ملی و اقتدار کشور انجام شده و اثر بخش باشد.


وزیر علوم افزود: علم برای علم اگر چه فضیلت است اما علم برای دانایی و توانایی مطلوب فعالیت دانشگاهی است. سیاست وزارت علوم هم حرکت در جهت تحقیقات کاربردی است.


وی به ارتباط صنعت و دانشگاه اشاره کرد و گفت: ارتباط صنعت و دانشگاه ضرورت است و تبدیل این 2 محصول یک نیاز جدی است.


دانشجو به فعالیت‌های علمی که در زمینه هسته‌ای، نانو و هوا فضا انجام گرفته اشاره کرد و گفت: آن نمونه بارز ارتباط صنعت و دانشگاه است.

وزیر علوم به طرح هدفمندی یارانه‌ها اشاره کرد و گفت: طرح هدفمندی یارانه‌ها انقلاب اقتصادی است که حاصل اطمینان مسوولان به محققان

دشمنان از دانشگاه‌های هدفمند ترس و واهمه دارند
دانشگاهی است که آسایش بیشتر را برای مردم و عزت و اقتدار را برای کشور به ارمغان آورده است.


وی ادامه داد: برای تحقق برنامه دولت کریمه باید دانشگاه‌ها محور امور پژوهشی درنظر گرفته شوند. پژوهش‌های دانشگاهی با محوریت نیاز عمومی و در جهت اهداف ملی و اقتدار نظام اسلامی باید ساماندهی شود.


دانشجو با بیان اینکه دشمنان از دانشگاه‌های هدفمند ترس و واهمه دارند، به شهادت دکتر علی محمدی و دکتر شهریاری اشاره کرد و گفت: ما پیمان می‌بندیم که راه بزرگ مردان علم و پژوهش را تا برپایی عدل موعود ادامه دهیم و دشمنان بدانند و می دانند چرا که بیش از سه دهه کافی است که بدانند فلسفه قیام عاشورا موتور حرکت مردم مبارز ایران اسلامی است.


وی ادامه داد: دانشگاهیان ما هم همراه با مردم از حقوق مسلم خود ذره‌ای کوتاه نمی‌آیند اگر دشمن کودن این غیرت و ولایتمداری ملت عاشورایی و دانشگاهیان ما را باور ندارد، بنگرد که آن‌ها در بصیرت 9 دی چگونه لرزه بر اندام فتنه و نفاق خواهند انداخت.