به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، کامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در حاشیه یازدهمین جشنواره تجلیل از پژوهشگران و فناوران برتر که صبح امروز در سالن اجلاس سران برگزار شد، گفت: باید پژوهش‌هایی که صورت می‌گیرد نیاز محور و کاربردی بوده و در جهت حل مشکلات جامعه باشد ولی این به معنی نیست که پژوش بنیادی را نادیده بنگاریم.

وی با بیان اینکه اگر در مرز دانش حرکت می‌کنیم باید بتوانیم مشکلی از مشکلات جامعه حل کنیم، درباره الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت و توسعه تصریح کرد: درباره الگوی ایرانی اسلامی پیشرفت و توسعه کارگروهی تشکیل شده که کار خود را انجام می‌دهد، همچنین یک بازنگری درمتون به وجود آورده‌ایم آیین نامه ارتقا بازنگری شده است فعالیت‌های زیادی در این جهت انجام شده است.

وزیر علوم، تحقیقات و فناوری تصریح کرد: آیین‌نامه دکترای پژوهش‌محور ابلاغ شده است دانشگاه‌ها و پژوهشگاه‌ها می‌توانند دانشجویان دکترای پژوهش محور پذیرش کنند، آیین‌نامه‌های دیگری هم تدوین شده که هم در این راستا است.

وی افزود: اما اگر بتوانیم دانشگاهی که الگوی اسلامی ایرانی است ارایه کنیم برای اکثر کشورها که به دنبال علم توامان با دین هستند، دنیا و همه دانشگاه‌ها در این مسیر حرکت می‌کنند.

دانشجو درباره برنامه‌های وزارت علوم در زمینه حمایت از بورس داخل و خارج کشور گفت: تعداد بورس افزایش یافته است. اکنون 25 هزار مربی در دانشگاه‌ها مشغول هستند که در گذشته باید 60 درصد ارتقا را کسب می‌کردند و سپس می‌توانستند از بورس استفاده کنند و این مساله حذف شده است همه مربیان می‌توانند درخواست کنند و در نوبت بورس قرار گیرند.

وی افزود: در گذشته پیمانی‌ها شامل بورس نمی شدند اما اکنون پیمانی‌ها هم شامل این طرح می‌شوند ما قایل به این هستیم مربیان دانشگاه نیازاست رشد علمی داشته باشند که آن را هم تسهیل کردیم.

وزیر علوم گفت: دانشگاه آزاد حدود 18 هزار مربی دارد و می‌توانند مربیان دانشگاه را برای بورس معرفی کنند که 50 درصد سهم تحصیل آنان را وزارت علوم و 50 درصد را دانشگاه آزاد بپردازد. هرچند که ما قایل به این هستیم در دانشگاه نیاز به مربی هم داریم.

وی درباره تعامل صنعت و دانشگاه و اینکه چه الزامی وجود دارد، گفت: استادان دانشگاه حتماً باید ساعت کاری معینی داشته باشند آنان می‌توانند در خارج از دانشگاه هم کار صنعتی و پژوهشی انجام دهند. اعزام استادان به بیرون دانشگاه و کار در حوزه صنعت نه‌ تنها یک کار منفی نیست بلکه مثبت است و وزارت علوم از آن حمایت می‌کند.

وزیرعلوم یادآورشد: ما از این مساله هم حمایت می‌کنیم که استادان ما، کار را از حوزه کاربرد دریافت کرده و با آماده کردن زمینه آن را درون دانشگاه انجام دهند و اگراین گونه نبود دانشجویان و استادان می‌توانند کار را به حوزه کاربرد انتقال دهند و کار را آن‌جا انجام دهند.

وی ادامه داد: چون ما قایل به این هستیم که پژوهش باید نیاز محور باشد. برای اینکه پژوهش نیاز محور را به داخل دانشگاه بیاوریم طبق فرمایش رهبر فرزانه انقلاب سیاست گذاری کرده‌ایم که پژوهشگاه‌ها در کنار دانشگاه و درون دانشگاه قرار گیرند و ظرف یک‌ماه آینده آیین‌نامه آن ابلاغ می‌شود و پژوهشگاه‌های زیر نظر وزارت علوم و پژوهشگاه اجرایی هم در این طرح دیده شده است که ظرف یکی 2 ماه آینده در درون دانشگاه‌ها قرار گیرند.

وی افزود: استادان ما خوشحال می‌شوند در درون دانشگاه فضا برای تحقیقات ایجاد شود. هر جا هم که صنعت و حوزه کاربرد به دانشگاه اعتماد کرده‌اند رشد و فناوری و پیشرفت علم، جهش داشته است مثل هوافضا، نانو، هسته‌ای و هدفمند کردن یارانه‌ها که همه به همت استادان دانشگاه بوده است.

دانشجو تصریح کرد: امیدواریم صنایع خودروسازی، نفت و دیگر صنایع هم اعتمادشان به دانشگاه بیشتر شود.