به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، كامران دانشجو وزیر علوم، تحقیقات و فناوری درباره ایجاد رشته‌های جدید در دانشگاه‌ها متناسب با نیازهای روز، افزود: آموزش عالی متولی این نیست که رشته‌هایی متناسب با روز ارایه دهد بلکه باید فرصتی برای همه فراهم کند تا بتوانند تحصیلات عالیه داشته باشند.

وی درباره ایجاد تنوع در رشته‌های دانشگاهی، خاطرنشان کرد: برای تنوع در رشته‌های تحصیلی می‌توان میان رشته‌هایی ایجاد کرد که مطابق با نیاز روز باشد و اقدامات مربوط به این موضوع در شورای برنامه ریزی و گسترش انجام می‌شود.

وزیر علوم ادامه داد: وزارت علوم در این حوزه فعالیت می‌کند و سعی ما بر این است تا با کیفیت مطلوبی در جهت تحقق این هدف گام برداریم.

وی درباره اینکه برخی‌ها معتقدند در بعضی از رشته‌ها تجمع دانشجویان بسیار زیاد است و باید تعداد دانشجو را کاهش داد، اظهار كرد: این امر امکانپذیر نیست زیرا به طور مثال اگر بازار کار نیاز به 100 نفر مهندس مکانیک داشت آیا ما باید فقط 100 دانشجوی این رشته را جذب کنیم؟ پس تکلیف مابقی متقاضیان چه خواهد شد؟ ما قائل به این هستیم که هر کسی قصد ادامه تحصیل دارد، باید شرایط را برای ادامه تحصیل او فراهم کنیم و نمی‌توانیم سقفی برای تعداد دانشجویان در هر رشته تعیین و علاقه‌مندان را بلاتکلیف رها کنیم.

دانشجو همچنین در پاسخ به سوالی درباره میزان نظارت بر عملکرد و امکانات آموزشی دانشگاه‌های غیر دولتی، گفت: همانطور که بر روی دانشگاه‌های دولتی نظارت صورت می گیرد، دانشگاه‌های غیر دولتی هم از این قاعده مستثنی نیستند. زمانی که مجوز ایجاد رشته‌ای به این دانشگاه‌ها داده می شود، نظارت دقیقی هم بروی نحوه تدریس، تجهیزات و امکانات آموزشی آن‌ها صورت می‌گیرد و اگر مطابق با استانداردها نباشد، مجوز آن‌ها لغو می‌شود زیرا در 2 سال نخست فعالیت دانشگاه‌های غیر دولتی مجوز آن‎ها به صورت موقت است.

بر اساس گزارش پایگاه اطلاع رسانی دولت، وی تصریح کرد: در دانشگاه‌های غیر دولتی اگر به این جمع بندی برسیم که احیانا استانداردها و شاخص های لازم را در تخصیص امکانات آموزشی مناسب به دانشجویان رعایت نکرده‌اند، چند بار تذکر داده می‌شود و در صورت موثر واقع نشدن، آن رشته مورد نظر در این گونه دانشگاه‎ها حذف خواهد شد.