به گزارش خبرنگار سرویس دانشگاه برنا، در آخرین روز یازدهمین جشنواره هفته پژوهش و فن‌آوری تهران که در دانشگاه علم و صنعت برگزار شد، حجت الاسلام‌والمسلمین محمد حسن ابوترابی فرد، نایب رییس مجلس شورای اسلامی درباره پژوهش و رشد علم و صنعت در کشور سخنانی را ایراد کرد.

وی بزرگترین دستاورد جمهوری اسلامی را در طول سه دهه اخیر تحول علمی و رشد علم و تحقیق و تبدیل دانش به فن‌آوری و همچنین فن‌آوری به صنعت دانست و گفت: سرمایه‌هایی که به دست آوردیم در سایه این انفجار علم صورت گرفته و قطعاً اگر شکوفایی علم صورت نمی‌گرفت، ما در دفاع مقدس نیز پیروز نمی‌شدیم و از دیرباز مورد تهاجم غرب به سرکردگی آمریکا قرار می‌گرفتیم.

ابوترابی‌فرد بلندترین مانع برای تعرض به استقلال کشور را علم دانست و از آن به عنوان مهم‌ترین خطری که دنیای غرب احساس می‌کند، یاد کرد. همچنین ابزار پیشرفت علمی را در گرو پیوند حوزه علوم انسانی و علوم تجربی ذکر کرد.

نایب رییس مجلس شورای اسلامی با اشاره به مجلس بزرگداشت دکتر شهریاری از او به عنوان یکی از مفاخر علمی جامعه نام برد و گفت: برای شناخت دکتر شهریاری قبل از دریافت دانش او اخلاق و سلوک او را در می‌یافتیم، او قبل از اینکه یک عالم باشد، یک انسان بود؛ لذا توانست در دوران جوانی کار بزرگی را خلق کند.

وی با اشاره به دستاورد نظام جمهوری اسلامی که تحول عظیم علمی در پیوند علوم انسانی و علوم تجربی است، در این باره افزود: آنچه ریشه این تحول عظیم است، را می‌توان در چند کلیدواژه جست؛ یکی اینکه خدا در اندیشه جوانان ما، چه مردان و چه زنان این مرز بوم استعدادهای درخشانی قرار داده است، که این را می‌توان در هوش سیاستمداران دید، با وجود اینکه جایگاه اقتصادیمان، جایگاه محکمی نیست، ولی یکی از قدرت‌های سیاسی بزرگ هستیم.

ابوترابی‌فرد یکی از عوامل ظهور این قدرت را هوش و ذکاوت سیاستمداران خواند و در تکمیل سخنانش اظهار داشت: این هوش و ذکاوت البته فقط مربوط به ایران نمی‌شود و کشورهای منطقه نیز از آن بهره‌مند هستند، منطقه خاورمیانه از نظر هوش و ذکاوت نسبت به مقیاس جهانی بالاتر است.

نماینده مجلس شورای اسلامی یکی دیگر از کلیدواژگان تحول عظیم علمی را استقلال سیاسی که منتج از انقلاب اسلامی است خواند و با اشاره به تاثیر ایران بر سیاست دولت ترکیه و مجلس عراق آن را از مصادیق استقلال سیاسی ایران دانست.

وی در ادامه معرفی کلید واژگان این تحول عظیم، به نقش مدیریت کلان کشور و رهبر فرزانه انقلاب اینگونه اشاره کرد: مدیریت کلان کشور و رهبری نظام مقدس جمهوری اسلامی کلیدواژه اصلی اقتدار است. که در دستان کسی قرار دارد که متصل به علم، فقاهت، شجاعت و پرهیزگاری است.

این نماینده مجلس با یادآوری حماسه 9دی از آن به عنوان تجدید بیعت با سرمایه بزرگ انقلاب که رهبر فرزانه است، نام برد و ادامه داد: دشمن مهم‌ترین مانع خود را برای تضعیف ایران پیوند میان رهبر معظم انقلاب و مردم می‌داند و به همین دلیل به آن حمله می‌کند. این سرمایه‌هاست که راه پژوهش را همواره کرده است.

ابوترابی‌فرد به جایگاه ایران در حوزه علم به عنوان یک قدرت علمی در یک قرن آینده اشاره کرد و ابزار رسیدن به آن را قدرت علم بر اساس ایمان در فضای استقلال سیاسی با مدیریت کلان دانست.

در ادامه این نماینده مجلس از رییس جمهور به عنوان یکی از تربیت‌شدگان دانشگاه علم و صنعت یاد کرد و شجاعت او را در اجرای بزرگ‌ترین تحول اقتصادی کشور ستود و خاطر نشان کرد: قطعا اگر دولت در اجرای این طرح اراده‌ای نداشت، مجلس نمی‌توانست در این راه حرکت کند. پیش از این با یک صنعت مرده و بیمار روبرو بودیم که پنج دهه از یارانه پر ارزش انرژی به شکل بی‌اثری استفاده می‌کرد. اکنون این حرکت اقتصادی موجب چابک شدن و بازدهی بالای صنعت خواهد شد.

وی با اشاره به صنعت خودروسازی کشور واقعی شدن قیمت انرژی کشور را بر کیفیت این صنعت موثر خواند و در راستای تشکر از دانشگاهیان از محمد سعید جبل عاملی رییس دانشگاه علم و صنعت به عنوان انسان آراسته و دارای فضایل اخلاقی یاد کرد.

ابوترابی‌فرد با اشاره به برنامه پنجم توسعه آن را کارستانی در امر پژوهش دانست و از نقطه اوج کشور اینگونه یاد کرد: امیدوارم ما به جایی برسیم که در کشور هیچ تصمیمی در هیچ حوزه‌ای از خرد و کلان اتخاذ نکنیم مگر آنکه مهر تایید جامعه دانشگاهی، متخصصین و کارشناسان عالم و فرهیخته زیر آن تصمیم باشد. ما برای این که باور کنیم که باورمان متکی به دانش دانشگاهیان است، کار سختی در پیش داریم که نیاز به نهادینه شدن و مدیریت صحیح این فرهنگ دارد در آیاتی از قرآن مجید آمده است آنجایی که علم راهنمای تو نیست، یک قدم بر ندار و در جایی دیگر حرکت بدون علم را تهدید می‌کند و می‌فرماید: تو درباره اعمالت، مورد سوال واقع می‌شوی و این یک تهدید جدی است.
 
وی با تشکر از اصحاب علم و دانش و ترغیب آنان به ادامه راهشان سخنانش را به پایان برد.