به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، یک آزمایش بدون درد 5 دقیقه‌ای می‌تواند زندگی بسیاری از نوزادان را که با نقایص قلبی مادرزادی متولد می‌شوند نجات دهد.

بر اساس گزارش سایت یاهو، محققان انگلیسی اعلام کردند، اندازه گیری سطح اکسیژن در نوزاد تازه به دنیا آمده می‌تواند مشکلات قلبی در این نوزادن را شناسایی کند.

طبق آمار در انگلیس از هر 145 نفر یکی با نقایص قلبی مادرزادی متولد می‌شود. این نقایص می‌تواند طی زمان بارداری مادر از طریق اسکن‌های فراصوت یا بلافاصله پس از تولد مشخص شود.
 
در آزمایش ساده و بدون درد پس از تولد که کمتر از 5 دقیقه طول می‌کشد، یک حسگر به دست و پای نوزاد وصل و از این طریق سطح اکسیژن خون در دست و پای نوزاد بررسی می‌شود.

محققان طی تحقیقات خود به کمک یک دستگاه به نام «پالس اکسی متر» یا اکسیژن سنج (وسیله‌ای برای سنجش میزان اکسیژن در شریان‌های خون) سطح اکسیژن خون بیش از 20 هزار نوزاد را که به ظاهر سالم به دنیا آمده بودند در 6 بیمارستان انگلیس بررسی کردند.

نتایج چنین تحقیقی نشان داد، انجام این آزمایش ساده به تشخیص 75 درصد نقایص بحرانی در نوزادانی که منجر به مرگ یا عمل جراحی طی 24 روز اول تولد می‌شود و همچنین حدود 50 درصد نقایص مادرزادی قلب که منجر به مرگ یا عمل جراحی طی 12 ماه اول تولد می‌شود، کمک می‎کند.

به گفته محققان، بعضی از کودکانی که با بیماری قلبی مادرزادی متولد می‌شوند، هیچ علایم یا نشانه‌ای نداشته و همین شاید سبب بی توجهی و در نتیجه پیشرفت بیماری شود اما با انجام این آزمایش ساده و سریع می‌توان از خیلی خطرات پیشگیری کرد.
 
با این حال بسیاری از این روش‌ها، تمام مشکلات قلبی مادرزادی در نوزادان را نمی‌تواند تشخیص دهد و شمار زیادی از نوزادان، بدون تشخیص بیماری‌های قلبی، بیمارستان را ترک می‌کنند.