به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، تنها عامل قوی در تعیین سطح ضریب هوشی افراد، میزان ابتلای آن‌ها به بیماری عفونی است.

حدود 90 درصد از کالری بدن نوزادان تازه به دنیا آمده صرف ساختن و راه‌اندازی مغز می‌شود. اگر در دوران کودکی که مغز در حال ساخت است، مقداری از انرژی صرف یک امر غیرمنتظره شود، منجر به آسیب دیدن مغز می‌شود. بیماری عفونی عاملی است که می‌تواند مقدار زیادی انرژی از مغز در حال ساخت بگیرد.

نتایج مطالعات محققان نشان می‎دهد متوسط ضریب هوشی (IQ) در میان افراد جوامع مختلف و حتی افراد یک کشور با یکدیگر متفاوت است. این تفاوت می‌تواند ناشی از عوامل ژنتیکی، محیط و یا هر دوی آنان باشد.

مطالعات قبلی، فرضیه‌هایی در مورد عوامل موثر در متوسط ضریب هوشی افراد ارایه کرده‌اند. برخی معتقدند با توجه به سختی زندگی در شرایط جوی سردسیر، مردم این مناطق ضریب هوشی بالایی دارند. فرضیه دیگر مبتنی بر این است که افرادی که از منشا تکاملی انسان یعنی آفریقای سیاه (اصطلاحی است که برای مناطق جنوب صحرای بزرگ آفریقا به‌کار می‌رود) دور هستند، ضریب هوشی بالاتری دارند. پس از این‌که انسان از این منطقه مهاجرت کرد، برای زنده ماندن در محیط اطرافش نیاز به تلاش و هوش بیشتری داشت.

اما نتیجه مطالعات گوناگون نشان داد تنها عامل قوی در سطح ضریب هوشی همان بیماری عفونی است. در میان عواملی چون تحصیلات، رفاه اجتماعی، دما و فاصله از آفریقای سیاه تاثیر بیماری‌های عفونی بیش از بقیه است.

بر اساس گزارش لایوساینس، هرچقدر که کودکان کم‌تر در معرض بیماری‌های عفونی قرار گیرند، به همان نسبت از ضریب هوشی بالایی برخوردار خواهند بود.