به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، 2 سال قبل دانشمندان روسی موفق به ساخت یک کشتی پرنده شدند که غول دریای خزر (Ekranoplan) نام گرفت. این کشتی پرنده نزدیک به سطح آب پرواز می کرد و فناوری اولیه آن از آلمان نازی گرفته شده بود. این قایق پرنده عظیم الجثه، ‌مانند یک هواپیما عمل می كند ولی فرق اصلی آن در این است كه اساس حركت آن بر اساس اثر متقابل زمین است.

این نوع وسائل پرنده در ارتفاع كمی از سطح آب قادر به پرواز هستند و بر اثر دمیده شدن هوا به زیر بال ها، بالشتكی از هوا بین بال ها و سطح (زمین- دریا) به وجود می آید که حركتی بدون مشكل را امکان پذیر می کند.

اما هم اکنون شاهد طرحی جدید از یک هواپیمای دریایی هستیم که نه تنها روی سطح آب، بلکه بر فراز آسمان نیز پرواز می کند.

طرز کار این کروزر هوایی به گونه ای است که موتورهای جت در بال های آن تعبیه شده و بال ها به سمت بیرون باز می شوند و سرعت قایق رفته رفته بیشتر می شود تا اینکه هواپیمای دریایی به سرعت ثابت می رسد. زمانی که هواپیما به اندازه کافی سرعت گرفت، با فشار دادن یک دکمه، کشتی به حالت پرواز در می آید و شما را با سرعت 41 متر بر ثانیه ( 100 گره دریایی) از روی زمین جدا کرده و در آسمان و بر فراز دریاها به پرواز در می آورد.

با توجه به پیشرفت طرح های جدید، در آینده ای نزدیک شاهد ظهور کشتی هایی خواهیم بود که می توانند به زیردریایی نیز تبدیل شوند.