غلامرضا کریمی نژاد معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی در گفت‌و‌گو با خبرنگار سرویس دانش و فناوری برنا گفت: پرداختن به ورزش یکی از محورها و اهداف اصلی دانشگاه علمی کاربردی و سایر دانشگاه‌ها است.

وی افزود: بنابراین دانشگاه علمی کاربردی به ورزش از 2 زاویه نگاه می‌کند، اول دوره‌های تخصصی و محوری که به شکل خاص طراحی شده و مراکزی برای پذیرش دانشجو در رشته‌های خاص ورزشی اختصاص داده شده است که این مراکز در رشته‎های خاص ورزشی دانشجو پذیرش کرده و در همان رشته تحصیلی هم دانشجویان فارغ التحصیل شده و نیاز جامعه را برآورده می‌کنند.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی گفت: در کنار فعالیت آموزشی، برنامه فوق برنامه تربیت بدنی هم اجرا می‌شود، اکنون بیش از 450هزار دانشجوی این دانشگاه در 800 مرکز علمی کاربردی مشغول تحصیل هستند، برای همین در سیستم وزارت علوم دانشگاه جامع علمی کاربردی به عنوان یک منطقه مستقل کشوری محسوب می‌شود و مسابقات را بین دانشجویان خود برگزار کرده و نفرات برگزیده را به مسابقات کشوری و بین المللی اعزام می‌کند.

وی ادامه داد: دانشگاه جامع با این دیدگاه و با توجه به بودجه‌ای که به ورزش اختصاص داده است معتقدیم هرچقدر به ورزش بپردازیم ضمن حفظ روحیه نشاط و شادابی و کمک به سلامتی افراد، یک کمک غیر مستقیمی خواهیم داشت به ارتقاء سطح تحصیلی و آموزشی دانشجویان و از بسیاری از آسیب‌های اجتماعی که با آن مواجه هستند از بزه کاری گرفته تا سایر موارد در امان خواهند بود.

معاون فرهنگی، اجتماعی دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی به موضوع نخبه پروری اشاره کرد و گفت: با مسابقات ورزشی، نخبه‌های ورزشی دختران و پسران شناسایی و انتخاب می‎شوند. ما امسال دو المپیاد ورزشی پسران و دختران را داشتیم که المپیاد پسران در زنجان برگزار شد و حدود 1400 نفر از پسران در این المپیاد شرکت کردند و المپیاد دختران که هفته گذشته با حضور 1100 نفر از دانشجویان دختر در هشت رشته ورزشی به پایان رسید، برگزیدگان آن به مسابقات کشوری اعزام خواهند شد و ما قصد داریم از تجربه برگزاری این 2 المپیاد در المپیادهای بعدی استفاده کنیم و بنای ما این است که هر 2 سال یک بار آن را برگزار کرده و روی این موضوع سرمایه گذاری کرده‌ایم.

وی درباره اختصاص تسهیلات ویژه به دانشجویانی که به مسابقات کشوری راه پیدا کنند، گفت: برنامه دانشگاه، ارایه امتیاز ویژه‌ برای ادامه تحصیل قهرمانان المپیاد ورزشی است که این موضوع در دستور کار دانشگاه قرار دارد و مقرر شده در کمیته تخصصی و شورای گسترش دانشگاه و وزارت علوم مطرح شود و امیدواریم که با پذیرش این طرح به قهرمانان المپیاد ورزشی امتیاز و تسهیلاتی ویژه برای ادامه تحصیل آن‌ها اختصاص داده شود.

کریمی نژاد در پاسخ به این سوال که آیا منظور از امتیاز ویژه تحصیل بدون آزمون است؟گفت: بنای ما بر این موضوع است که نکته مثبت آن ادامه تحصیل بدون کنکور است و اگر این موضوع را به دلایلی نپذیرفتند امیدواریم بتوانیم تسهیلات ویژه‌ای در اختیارشان قرار دهیم.

وی ادامه داد: امسال این مسابقات در 8 رشته برگزار شد ولی برنامه دانشگاه گسترش مسابقات ورزشی در تمام رشته‎هایی است که امکان پذیر است.

معاون فرهنگی، اجتماعی و دانشجویی دانشگاه جامع علمی کاربردی در پاسخ به این سوال که آیا بودجه‌ای که به ورزش دانشجویی اختصاص می‌دهند متناسب با نیازهای آن است؟ گفت: دانشگاه جامع علمی کاربردی سعی داشته برنامه‌های خود را محدود به بودجه نکند، ما متناسب با نیازی که داریم بودجه اختصاص می‎دهیم چون اجرای کیفی برایمان در اولویت قرار دارد بنابراین با هماهنگی فدراسیون‎های ورزشی از امکانات موجود دستگاه3های دولتی و امکانات موجود استفاده کردیم تا بتوانیم با حداقل هزینه‌ها بهترین مسابقات را برگزار کنیم.