به گزارش سرویس دانش و فناوری برنا، این مطالعه برای اولین بار نشان می دهد که چگونه مواد موجود در تنباکو می تواند سبب تخریب دی. ان. آ. (DNA) شود. دانشمندان دریافتند دود سیگار آلاینده هایی دارد كه می تواند ظرف چند دقیقه ژن ها را تخریب كرده و باعث بروز جهش ژنتیكی منجر به سرطان شود. محققان می گویند تاثیر این آلاینده ها چنان سریع است كه معادل تزریق مستقیم مواد به داخل خون است.

دانشمندان این تحقیق را روی 12 فرد سیگاری انجام دادند و آلاینده هایی به نام هیدروکربن های معطر چند حلقه ای(PAH) را در خون آنها یافتند، این آلاینده ها در دود سیگار وجود دارد و همچنین می توان آنها را در كارخانه هایی با سوخت زغال سنگ پیدا كرد.

آنها یک نوع خاص از این آلاینده ها به نام "پنانترین" را مورد مطالعه قرار داده و مشاهده كردند این آلاینده یک ماده سمی تولید می كند كه DNA را تخریب کرده، موجب جهش ژنتیكی می شود كه در واقع عامل بروز سرطان است.
اما آنچه که محققان را شگفت زده کرده بود این بود که تنها 15 الی 30 دقیقه پس از کشیدن سیگار مقادیر بسیار فراوانی از این ماده دربدن افراد سیگاری تولید می شود.
این  تحقیق از آن جهت حائز اهمیت است كه فقط اثرات مصرف سیگار را بدون دخالت فاكتورهای مضر دیگر مانند آلودگی هوا و رژیم غذایی می سنجد.

گفتنی است که سرطان ریه روزانه جان 3هزار نفر درجهان را می گیرد كه 90 درصد این مرگ و میرها با مصرف سیگار ارتباط مستقیم دارند.