به گزارش سرویس دانشگاه برنا به نقل از روابط عمومی وزارت علوم، غلامرضا خواجه سروی برگزاری آزمون نیمه متمرکز دکترا را یکی از بهترین روش‌های ممکن برای پذیرش دانشجویان دانست و افزود: این روش هرگونه راهی را كه منجر به تضییع حق داوطلبان دوره دكترا باشد را سد می‌كند.

وی ادامه داد: داوطلبانی كه حد نصاب لازم نمره را احراز كرده باشند اجازه ورود به عرصه رقابت را پیدا می‌کنند. بخش عمده پیشرفت‌های علمی شگرف کشور در نتیجه تلاش دانشجویان و استادان فرهیخته در دوره‌های تحصیلات تكمیلی است.

معاون فرهنگی اجتماعی وزارت علوم گفت: جهت‌گیری‌ها و سمت‌دهی‌های كلان نظام بر بسترهای نهضت نرم‌افزاری، لزوم حركت از راه‌های میان بر و ضرورت نخبه‌پروری علمی در توسعه علمی کشور موثر بوده است.

وی افزود: كشور ما دارای نسل جوان پرشور، با انگیزه، مؤمن و از لحاظ علمی و توانمند می‌باشد كه می‌تواند با حضور منطقی و عادلانه در كرسی‌های تحصیلات تكمیلی افق‌ها، چشم اندازها و مرزهای دانش را به سرعت در نوردد و اهداف علمی و فناوری نظام را در كوتاه مدت محقق سازد.

خواجه سروی یادآور شد: بررسی‌های آسیب شناسانه از وضعیت پذیرش دانشجو در دوره دكترا در سال‌های اخیر در دانشگاه‌های ما نشان از آن دارد كه بسیاری از دانش‌آموختگانی كه صلاحیت علمی لازم را برای احراز كرسی‌ دكترا در دانشگاه‌ها داشته‌اند به دلیل عدم وجود نظامی سامان‌مند در پذیرش دكترا، از تحصیل بازمانده‌اند.

خواجه سروی تاکید کرد: روش آزمون نیمه متمرکز با استقبال بی‌نظیر داوطلبان دكترا روبرو شده و همین استقبال نشان از حمایت عمومی و مردمی از این روش دارد.

وی افزود: روحیه عدالت‌جوی مردمی در ایران یقیناً قدردان این اقدام ابتكاری و مبتنی بر عدالت خواهد بود، این روش از انعطاف‌پذیری لازم برخوردار است و می‌تواند تحول مهمی را در آموزش عالی ایران رقم بزند.