به گزارش سرویس اجتماعی برنا، عباس نامجو سرپرست مرکز گردشگری علمی- فرهنگی دانشجویان ایران از برگزاری تور درون مرزی طرح ملی "دوچرخه سواران گردشگر" خبر داد و گفت: این طرح با هدف گسترش فرهنگ دوچرخه¬سواری و گردشگری در میان دانشجویان کشور و برقراری پیوند دانشجویان با فرهنگ مردم جای جای ایران بزرگ و سایر نقاط دنیا آغاز شد. از این رو نخستین تور درون مرزی این طرح از تهران به مقصد قم آغاز گردید که طی آن شرکت کنندگان مسیر 270 کیلومتری رفت و برگشت را رکاب زدند.

دبیر طرح ملی دوچرخه سواران گردشگر خاطرنشان کرد: دومین مرحله تور درون مرزی به‌مناسبت میلاد امام رضا(ع) در دهه کرامت برگزار می‌شود که طی آن دوچرخه سواران مسیر آستان مقدس حضرت معصومه(س) تا حرم مطهر رضوی(ع) را رکاب خواهند زد و به‌صورت نمادین و سمبلیک پرچم آستان حضرت معصومه را به سمت حرم مطهر رضوی حمل خواهند کرد.

وی وضعیت اقلیمی و جغرافیایی مسیر تهران – قم را دلیل انتخاب این تور عنوان کرد و افزود: این مسیر به‌دلیل اقلیم خشک و کویری مشابهت زیادی به مشهد دارد که طی آن شرکت کنندگان بتوانند مرحله دوم تور یعنی مسیر 1100 کیلومتری قم- مشهد را رکاب بزنند.

وی در پایان برگزاری تورهای درون مرزی تهران- قم و قم- مشهد را مقدمه‌ای برای تور برون مرزی تهران-آلماتی (در جمهوری قزاقستان) دانست و هدف از آن را اعلام صلح و دوستی مردم ایران با ملت‌های جهان، معرفی کشور ایران به عنوان مهد آثار تاریخی و سرزمین جاذبه‌های گردشگری و نیز حفاظت از محیط زیست و حفظ منابع طبیعی، ترویج فرهنگ دوچرخه سواری و همچنین برقراری پیوند فرهنگی دانشجویان ایرانی با مردم جای جای ایران بزرگ و سایر نقاط دنیا بیان کرد.