به گزارش سرویس اجتماعی برنا، کاپیتان حمید رضا پهلوانی‌ معاون وزیر راه و شهرسازی اظهار داشت: شروع رسمی پرواز حجاج به مقاصد مکه مکرمه و مدینه منوره در سال جاری، از تاریخ 4 مهرماه آغاز و در تاریخ 29 مهرماه نیز آخرین پرواز رفت حج انجام خواهد شد.

وی ادامه داد: البته پیش پروازها که به‌منظور استقرار و آمادگی گروه خدمه مربوطه انجام می‌شود، از تاریخ 30 شهریور آغاز خواهد شد.

معاون وزیر راه و شهرسازی با بیان این‌که که در سال جاری روزانه سه هزار زایر حج تمتع توسط 9 تا 10 پرواز از شهر‌های مختلف کشور جابه‌جا می‌شود، گفت: ‌از این تعداد‌ 167 پرواز به مقصد جده و 45 پرواز به مقصد مدینه خواهد بود.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری به تاریخ برگشت حجاج اشاره کرد و گفت: ‌زمان بازگشت حجاج از مکه مکرمه و مدینه منوره به ایران، از روز 15 ذی‌الحجه برابر با 10 آبان‌ماه شروع می‌شود و تا پایان پنجم محرم برابر با 30 آبان‌ماه ادامه دارد.

وی تعداد ‌کل حجاج امسال را‌ 75هزار نفر اعلام کرد و افزود: امسال تمامی پروازهای حج تمتع توسط شرکت‌های هواپیمایی ماهان و ایران‌ایر از 16 فرودگاه کشور شامل مهرآباد، اصفهان، اردبیل، کرمانشاه، ساری، مشهد، بندرعباس، اهواز، یزد، ارومیه، گرگان، شیراز، کرمان، رشت، بوشهر و زاهدان انجام می‌شود.

‌پهلوانی خاطرنشان کرد: شرکت هواپیمایی ماهان روزانه 4 تا 5 پرواز به مقاصد مکه و مدینه از شهرهای تهران، مشهد، اصفهان، گرگان، بندرعباس، ساری، رشت، ارومیه و زاهدان خواهد داشت و پروازهای شرکت هما روزانه 3 تا 4 پرواز از شهرهای تهران، اصفهان، کرمانشاه، اردبیل، تبریز، گرگان، شیراز، یزد، اهواز و بوشهر خواهد بود.

معاون وزیر راه و شهرسازی تصریح کرد: با توافق صورت گرفته شرکت‌های هواپیمایی ایران ایر و ماهان به صورت مساوی جابه‌جایی مسافران حج تمتع امسال را برعهده خواهند داشت.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری از شرکت هواپیمایی ماهان و ایران ایر خواست در جهت خدمات رسانی به حجاج و به حداقل رساندن تاخیرات اهتمام لازم به عمل آورند و نسبت به معرفی نماینده مطلع و تام الاختیار به سازمان هواپیمایی کشوری اقدام کنند.

وی از شرکت فرودگاه‌های کشور نیز خواست در فرودگاه‌هایی که در آن‌ها عملیات حج تمتع انجام می‌شود ضمن ایجاد و امکانات و تسهیلات لازم نهایت هماهنگی و همکاری در طول عملیات حج را همچون به عمل آورند.

‌پهلوانی افزود: بخش‌های امنیتی و حفاظتی شامل سپاه حفاظت هواپیمایی، پلیس فرودگاه‌ها و پلیس اتباع خارجه ضمن رعایت اصولی امنیتی همکاری و هماهنگی لازم را در جهت تسهیل و تسریع امور انتقال جابه‌جایی زایران را در دستور کار قرار دهند.

معاون وزیر راه و شهرسازی نیز از ستاد کل نیروهای مسلح قرار گاه پدافند هوایی خاتم الانبیاء نیز خواستار شد درباره ورود و خروج هواپیماهای زایران از مسیرهای هوایی و نقاط مشخص روی FIR اقدامات لازم را انجام دهند ضمن آن‌که از بخش عملیات هوانوردی شرکت فرودگاه‌های کشور نیز خواست با قرار گاه مذکور هماهنگی لازم را به‌عمل آورند.

رئیس سازمان هواپیمایی کشوری همچنین از شرکت‌های ارائه دهنده خدمات هندلینگ با نفرات و تجهیزات لازم را در طول ایام حج تمتع در آمادگی کامل قرار داشته باشند، همچنین گمرک، سوخت‌گیری هواپیمایی هواشناسی ضمن برنامه ریزی اقدامات لازم به‌عمل آورند.