به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از سازمان میراث فرهنگی، اسدالله محمدپور مدیرکل حوزه ریاست سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری کشور روستای کندوان را نشان‌دهنده نبوغ بشری دانست و گفت: روستای تاریخی کندوان تمامی شاخصه‌های مورد نیاز برای ثبت در فهرست آثار جهانی یونسکو را دارد.

اسدالله محمدپور در بازدید از اقدامات صورت گرفته در روستای کندوان، اظهار داشت: با نگاه اولیه به سازه و کران‌های کندوان می‌توان فهمید که این روستا از لحاظ فنی و ماهیتی مشکلی برای ثبت در فهرست آثار جهانی ندارد.

محمدپور تصریح کرد: این مساله که افرادی در هزاران سال پیش از یک زائده طبیعی در دل کوه برای سکونت استفاده کرده‌اند حکایت از بزرگترین محاسبات سازه‌ای برای انجام این کار با عظمت و با مقاومت بالا در برابر حوادث دارد.

وی با اشاره به این‌که یونسکو آثاری را برای ثبت جهانی انتخاب می‌کند که فراملی بوده و تمام بشریت به آن نیاز داشته باشند، یادآور شد: شاخص‌های شکلی این روستا برای ثبت جهانی نظیر رعایت حریم اثر، حریم منظری، حیات انسانی و زنده بودن، فضاهای معماری، ساختار و اصول شهرسازی و نیز خیابان‌بندی‌ها به خوبی در کندوان رعایت و اجرا شده است.

این مقام مسوول اجرای شبکه مدرن فاضلاب در کندوان را یکی از برجسته‌ترین اقدامات انجام گرفته در این روستا عنوان کرد و گفت: کندوان به عنوان نخستین روستای کشور که با حفظ منظر و بنای بافت تاریخی دارای شبکه فاضلاب شده می‌تواند الگویی برای تجهیز روستاهای دارای بافت تاریخی، شیب‌دار و صخره‌ای شود.

محمدپور اقدامات کف‌سازی، اجرای شبکه‌های برق و فاضلاب و سایر مرمت‌های انجام گرفته در کندوان را با حفظ وضع موجود و بدون اینکه آسیبی به ابنیه وارد شود، قابل توجه و ارزشمند دانست و افزود: باید از مدیر کل میراث فرهنگی این استان به عنوان مدیری نمونه در مرمت این روستا و نیز اهالی کندوان که در فرایند تجهیز روستا با مدیران همراه بوده‌اند، تشکر کرد.

وی با تاکید بر اینکه لازم است پرونده روستای کندوان با اولویت ویژه برای ثبت در فهرست آثار جهانی تشکیل و تکمیل شود، اظهار داشت: پرونده ثبت جهانی روستای تاریخی کندوان را به‌زودی به جریان خواهیم انداخت.

محمدپور همچنین خواستار توجه به رویکرد پژوهشی در روستای کندوان و ارایه مقالات علمی بر اساس اقدامات مرمتی صورت گرفته در این روستا شد.