به گزارش سرویس اجتماعی برنا، محمد جواد محمدی زاده رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره برنامه‌های این سازمان برای احیای شیر ایرانی اظهار داشت: در آخرین سفری که به کشور هندوستان داشتیم با وزیر محیط زیست این کشور توافقی انجام شد که موضوع احیای شیر ایرانی یکی از اینها بود.

وی افزود: بنا شد که کارشناسان دو طرف بررسی‌های خود را انجام دهند. شیر ایرانی الان تنها در هندوستان هست و حتما باید به ایران برگردد و احیا شود. زیستگاه اصلی آن که در ایران هست، باید فعال شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه گفت: قرار بر این شد که از زمان توافق با تهیه یک پیش نویس، پروتکل آن ظرف یک ماه به امضاء کمیسیون مشترک ایران و هند برسد و فکر می کنم ظرف 15 روز آینده در تهران جلسه‍‌ای در این باره خواهیم داشت و بحث بازگشت شیر ایرانی در آنجا به امضاء برسد.

محمدی زاده تصریح کرد: البته آن‌ها تقاضای تبادل یوزپلنگ ایرانی را داشتند اما نظر ما منفی بود، زیرا در نظر داریم برای بعضی از گونه‌هایی که انبوه داریم و در خطر انقراض نیستند مانند آهوی ایرانی تبادلات خود را انجام دهیم و آمادگی هم داریم از آن‌ها بخریم.

احیای یوزپلنگ آسیایی
وی همچنین درباره برنامه‌های این سازمان برای احیای گونه‌های در حال انقراض نیز گفت: خوشبختانه در این بخش برنامه‌های خوبی اجرایی شده و به نتیجه رسیده است. از جمله احیای یوزپلنگ آسیایی است و ایران تنها کشوری است که ادعا دارد این گونه را کاملا احیا کرده و به نتیجه رسانده است.

محمدی زاده افزود: احیای گونه‌های دیگری هم متناسب با مناطق مختلف کشور در برنامه داریم. به طور مثال سمندر در لرستان که در خطر انقراض است و باید حمایت کنیم تا نسل این گونه‌های نادر منقرض نشود و در سایر استان‌ها نیز چنین برنامه‌هایی را دنبال خواهیم کرد.

پیشرفت طرح جامع آلایندگی هوای هشت کلانشهر در بخش کاهش گازهای مخرب
رییس سازمان حفاظت محیط زیست همچنین در ادامه با اشاره به پیشرفت طرح جامع کاهش آلایندگی هوا در هشت کلان شهر کشور اظهار داشت: این طرح خوشبختانه به خوبی پیش می‌شود. در تهران امسال در بخش کاهش گازهای مخرب(مونوکسید کربن،اوزون، اکسید نیتروژن) نه در ریزگردها، حدود 30 درصد شاهد بهبودی بودیم. در اراک، اصفهان، مشهد و در سایر کلانشهرها نیز این طرح‌ها به خوبی پیش می‌رود.

محمدی زاده یادآور شد: در راستای اجرای خوب این طرح، هم اکنون شاهد ارتقای استاندارد خودروها، تولید فرآورده های نفتی هستیم و حمل و نقل عمومی و فضای سبز نیز توسعه پیدا کرده است.