به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج وابسته به بعثه مقام معظم رهبری، با تدبیر و همكاری سازمان حج و زیارت جمهوری اسلامی ایران و نمایندگی ولی فقیه در امور حج و زیارت، كار اعزام و بازگشت حجاج ایرانی همچون سال‌های گذشته با موفقیت به پایان رسید.

براساس این گزارش، تاكنون بیش از 74 هزار حاجی ایرانی در طول بیست روز گذشته به میهن اسلامی بازگشته‌اند كه آخرین كاروان نیز بامداد روز سه‌شنبه از مدینه منوره به كشور اسلامی ایران باز خواهد گشت و پرونده حج امسال نیز بسته می‌شود.

این گزارش حاكی است، كار اعزام زایران ایرانی به سرزمین وحی از 4 مهر ماه به مدت 25 روز انجام گرفت كه آخرین زایران ایرانی 29 مهرماه وارد مكه مكرمه شدند و پس از انجام مناسك حج تمتع، در روز 10 آبان ماه نخستین حجاج ایرانی به كشور اسلامی باز گشتند.

این گزارش حاكی است، براساس تاكیدات رهبر معظم انقلاب اسلامی مبنی بر حمایت از تولید، كار و سرمایه‌ ایرانی، سازمان حج و زیارت به همین منظور اعزام زایران ایرانی را تنها با شركت‌های داخلی كشورمان انجام داده كه دو شركت ماهان و هما این مسوولیت را برعهده داشت.

در سال جاری حدود 75 هزار زایر ایرانی با 230 پرواز از 17 ایستگاه پروازی در قالب 449 کاروان عازم سرزمین وحی شدند.

با تمهیداتی که امسال اندیشیده شد تمامی پروازها توسط شرکت‌های هواپیمایی ایرانی صورت گرفت که این اقدام حدود 15 میلیون دلار صرفه جویی ارزی برای کشور به ارمغان داشت. 

گفتنی است؛ 24 کاروان نیز برای حضور ایرانیان خارج از کشور و 2 کاروان نیز مخصوص جانبازان سر افراز جهت انجام حج تمتع در نظر گرفته شده بود.

همچنین با تعدیل نیروهای اجرایی تعداد 600 نفر از عوامل و کارگزاران کم که افزون بر صرفه جویی به همین تعداد به جمع زایران جهت تشرف به سرزمین وحی اضافه شد.

در حج امسال برای اسکان زایران در مدینه منوره 36 هتل و در مکه مکرمه نیز 76 هتل اجاره شده بود.

در اجاره هتل‌ها سعی شده بود هتل‌های ایرانی نزدیک به یکدیگر و زایران استان‌های همجوار نیز در یک منطقه باشند. همچنین سرانه اسکان هر حاجی در مکه مکرمه 4 متر و در مدینه 5/4 متر است. که از سرانه متوسطی که کشور میزبان برای هر زایر تعیین کرده 20درصد بیشتر است.

با پیگیری‌های به‌عمل آمده همه غذاهای زایران ایرانی در مکه و مدینه در آشپزخانه‌های مجهز و کاملا ضعتی طبخ شد و با توجه به این‌که امسال از سوی رهبر معظم انقلاب سال تولید ملی، حمایت از کارو سرمایه ایرانی نامگذاری شد برای ایام حج از کالاها و اقلام ایرانی بیشتر از سابق در تدارکات و آشپزخانه‌ها استفاده شد.

به همین جهت استفاده از اقلام و کالاهای ایرانی نسبت به سال گذشته 25 درصد رشد داشته است همچنین با تلاشی که صورت گرفت 95 درصد ظرف یک‌بار مصرف از سیستم توزیع غذا خارج و ظرف چینی جایگزین آن شد که این اقدام افزون بر رعایت بهداشت صرفه جویی ارزی نیز به دنبال داشته است.

با تدارک برنامه نقل ترددی که انتقال زایران در ایام تشریق است زایران از جلوی ساختمان‌ها با اتوبوس‌های مجهز به عرفات و مشعر و منی منتقل شدند و در این برنامه زمان انتقال از عرفات به مشعر یک ربع و از عرفات به منی نیم ساعت بود در حالی که قبل از اجرای این طرح این مسیر در حدود 8-7 ساعت طی می‌شد.

همچنین امسال بر حضور پزشک در تمامی هتل‌ها و مراکز اقامتی دو بیمارستان مجهز در مکه مکرمه و مدینه منوره با همه تخصص‌ها و یک مرکز پزشکی مجهز صحرایی نیز در منی تدارک شده بود.