به گزارش سرویس اجتماعی برنا، مسعود علویان صدر معاون میراث فرهنگی کشور با بیان این مطلب اظهار داشت: در حال حاضر ۴۱۵ موزه به صورتی دولتی، خصوصی و مشارکتی در سراسر کشور فعال است که از این تعداد ۲۱۷ موزه وابسته به سازمان میراث فرهنگی است.

وی تصریح کرد: تا پیش از سال ۸۴ تنها ۹۷ موزه وابسته به سازمان میراث فرهنگی در کشور وجود داشت که با تخصیص اعتبارات ویژه، رسالت موزه سازی و تجهیز آن‌ها به طور گسترده‌ای آغاز شد و طی این مدت ۱۲۰ موزه جدید افتتاح شد.

وی ادامه داد: افزایش این تعداد موزه‌ها باعث رشد ۴۰ درصدی تعداد بازدیدکنندگان نسبت به سال ۸۴ شد به طوری که تا پایان سال مالی ۹۰ نزدیک به ۲۱ میلیون نفر از موزه‌های سراسر کشور بازدید کردند.

وی به افزایش موزه‌های خصوصی اشاره کرد و افزود: از مجموع ۳۵ موزه خصوصی سراسر کشور ۲۵ موزه از سال ۸۴ تا ۹۰ احداث شده است که این اقدام مبین سیاست‌های تشویقی و حمایتی سازمان میراث فرهنگی در طول این سال‌ها بوده است.

معاون میراث فرهنگی کشور خاطرنشان کرد: هم اکنون ۴۲ موزه مشارکتی فعال در کشور وجود دارد که ۳۱ موزه آن در دولت نهم و دهم احداث شده است.

علویان صدر گفت: موزه‌ها مکان مناسبی برای رابطه میان نسل‌هاست، فضایی برای احساس تعلق و نگاه دوباره به هویت و البته مکانی برای افزایش دانش هر انسان نسبت به گذشته است بر همین اساس سازمان میراث فرهنگی همواره در مقوله‌های مرتبط با موزه با حساسیت ویژه‌ای فعالیت می‌کند.