به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از روابط عمومی فرهنگسرای انقلاب اسلامی، مهدی فروتن كه در نشست هم اندیشی رسانه‌ای در حضور خبرنگاران رسانه‌ها سخن می‌گفت، با اشاره به سابقه حركت‌های جهادی در كشور، خاطر نشان كرد: حركت‌های جهادی سابقه‌ای معادل انقلاب اسلامی دارند و در بیانات مقام معظم رهبری نیز از اردوهای جهادی به عنوان ثمره انقلاب نام برده و به برپایی این اردوها تاكید شده است.

به گفته رییس فرهنگسرای انقلاب اسلامی تلاش در محرومیت زدایی و كاهش مشكلات مناطق محروم بخشی از تاثیرات اردوهای جهادی است اما بخش دیگر، تاثیر این اردوها بر جهادگران است و به نظر می‌رسد این موضوع، بخش مغفول مانده اردوهای جهادی است.

بیان دستاوردهای اردوهای جهادی در شهرها نكته دیگری بود كه فروتن به آن اشاره كرده و گفت:‌ سبک زندگی جهادی می‌تواند برای رفتار شهروندان به عنوان الگو مطرح شود و انتقال مفاهیم اردوهای جهادی به زندگی عادی ما می‌تواند زمینه نشر ادبیات و سبك زندگی جهادی را فراهم كند.

مصطفی بابایی، دبیر جشنواره مهاجرانه در ادامه این هم اندیشی قالب‌های اجرایی نخستین جشنواره مهاجرانه‌ها را این گونه تشریح كرد: جشنواره مهاجرانه در 4 قالب فضای مجازی، ادبی، هنری و علمی فعالیت می‌كند. در بخش فضای مجازی رشتههای وبلاگ و وب سایت نویسی با محور اردوهای جهادی طراحی شده است. در بخش ادبی رشته‌های خاطره نویسی و سفر نامه نویسی برای جشنواره پیش بینی شده است.

به گفته دبیر جشنواره مهاجرانه‌ها در قسمت عكس هر نفر می‌تواند حداكثر 5 اثر در حوزه اردوهای جهادی را به دبیر خانه ارسال كرده و در بخش مستند و فیلم كوتاه، علاقمندان می‌توانند با تهیه فیلم كوتاه 15 دقیقه‌ای و مستند 90 دقیقه‌ای در جشنواره مهاجرانه‍ها شركت كنند.

چهارمین بخش جشنواره مهاجرانه‌ها، بخش علمی است و شركت كنندگان می‌توانند مقاله‌های خود را در یكی از محورهای همایش به دبیرخانه ارسال كنند.

به گفته بابایی پیشرفت و عدالت،‌ چالش‌ها و فرصت‌ها برای الگو سازی سبک زندگی جهادی، مدیریت و رهبری جهادی، بررسی نگاه دینی و مجاهدانه و تبیین شاخص‌های جهادی برخی از محورهای جشنواره هستند.

وی در ادامه بر آمادگی دبیرخانه جشنواره در جلب مشاركت گروه‌های دانشجویی و جهادی تاكید كرده و خاطر نشان ساخت: دبیرخانه جشنواره با دانشجویانی از دانشگاه‌های صنعتی شریف، امیر كبیر، تهران و شهید بهشتی مذاكره كرده و این عزیزان آمادگی خود را برای كمک به دبیرخانه اعلام كرده‌اند و پیش بینی می‌كنیم این مشاركت‌ها افزایش پیدا می كند.

انتشار آثار ارایه شده به دبیرخانه از موضوعات دیگری بود كه بابایی به آن اشاره كرد و گفت: مجموع آثار مكتوب بعد از داوری به صورت نخستین كتاب اردوهای جهادی منتشر می‌شود و عكس‌های برگزیده نیز در قالب مجموعه نمایشگاهی آماده شده و به گروه‌های جهادی اهدا می‌شود.

وی اظهار امیدواری كرد كه با ارایه محصولات ارسال شده در نخستین جشنواره مهاجرانه‌ها در نوع نگرش مردم به سبک زندگی تغییراتی ایجاد شود چرا كه این جشنواره تلاش می‎كند حلقه واسطی بین جهادگران و عموم شهروندان باشد.

بابایی در مورد هزینه برگزاری این جشنواره گفت:‌ هزینه كلی این جشنواره 450 میلیون ریال برآورد شده است و موسسه فرهنگی تبیان و «بنیاد طلایه داران جهاد» به عنوان نخستین شبكه ارتباطی ثبت شده در وزارت كشور در برگزاری جشنواره مشاركت می كنند.

به گفته بابایی «بنیاد طلایه داران جهاد» با بیش از 70 گروه جهادی ارتباط مستقیم دارد.

نخستین جشنواره مهاجرانه ها كه از روز 29 آبان آغاز به كار كرد، شانزدهم بهمن ماه به كار خود پایان خواهد داد و برگزیدگان این جشنواره در نیمه اول اسفند ماه سال جاری در مراسم اختتامیه معرفی خواهند شد. به برگزیدگان این جشنواره جوایزی از جمله كمک هزینه سفر به عتبات عالیات و سفر به مشهد مقدس اهدا خواهد شد.