به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از سازمان میراث فرهنگی، این مراسم با اجرای موسیقی سوگواری استان بوشهر توسط گروه لیان و با سرپرستی محسن شریفیان نوازنده، آهنگساز و پژوهشگر موسیقی ایرانی ساعت 16 امروز چهارشنبه یکم آذرماه در محوطه مقابل موزه ملت آغاز خواهد شد.

مهدیه منوچهری مسوول کمیته فرهنگی سعدآباد با بیان اینکه موسیقی سوگواری بوشهر نسبت به دیگر فرم‌های موسیقی این منطقه کمتر تغییر یافته و حفظ و معرفی آن ضروری به نظر می‌رسد، افزود: این نوع موسیقی در بوشهر از لحاظ تنوع کثرت ملودی بخش اعظم موسیقی این منطقه را شامل می‌شود و متشکل از سازهای بومی از قبیل سنج، دمام، بوق و ... است.

وی با اشاره به شب شعر عاشورایی به عنوان بخش دیگر این مراسم افزود: با حضور  اسماعیل آذر و شاعران عاشورایی، برنامه مشاعره عاشورایی با حضور قهرمانان ملی مشاعره اجرا و اشعاری در مدح امام حسین (ع) توسط استاد حمید سبزواری قرایت می‌شود.

وی با تأکید بر اهمیت هنر عاشورایی در حفظ ارزش‌های محرم و بازگویی مصیبت‌های واقعه کربلا، ادامه داد: در این مراسم از هنرمندان هنر عاشورایی از جمله استاد عبدالله رحیمی، استاد مرشد حسن میرزا علی تجلیل خواهد شد.

وی اضافه کرد: برگزاری آیین مذهبی پرده خوانی توسط مرشد محسن میرزا علی نیز از دیگر برنامه‌های این سوگواره است.