به گزارش سرویس اجتماعی برنا، آتوسا مومنی مدیر کل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشور که به‌عنوان نماینده جمهوری اسلامی ایران در این اجلاس حضور داشت با اعلام این خبر بااشاره به عضویت ایران در کمیته میراث جهان اسلام افزود: در سومین اجلاس این کمیته که هفته گذشته در تونس برگزار شد پرونده قدس شریف به عنوان نخستین پرونده میراث جهان اسلام به ثبت جهانی رسید.

مومنی افزود: این پرونده به عنوان نخستین پرونده میراث جهان اسلام با شماره یک به ثبت جهانی رسیده است.

مدیر کل دفتر ثبت آثار، حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی کشور اظهار داشت: این اجلاس با حضور کشورهای سنگال، نیجریه، مصر، مراکش، ایران و تونس به عنوان نمایندگان کشورهای آسایی، آفریقایی و دنیای عرب در روزهای 27 تا 29 نوامبر (7 تا 9 آذرماه جاری) در تونس برگزار شد.

مومنی با بیان این‌که تاکنون امکان مطالعات باستان شناسی و همچنین انجام کاوش در قدس شریف وجود نداشت، افزود: با ثبت پرونده قدس شریف در فهرست ثبت جهانی میراث جهان اسلام این امکان نیز از این به بعد فراهم خواهد شد. 

وی خاطر نشان کرد: ثبت جهانی پرونده قدس شریف در شرایطی صورت گرفت که رژیم اشغالگر قدس با بی‌احترامی به فلسطین و نادیده گرفتن ارزش‌های تاریخی آن‌ها اقدامات غیر انسانی خود را در فلسطین تداوم بخشیده و حمایت کشورهای اسلامی از دریچه‌های فرهنگی نسبت به برجسته ساختن هویت مردم این کشور یک اقدام حمایتی از مردم مظلوم فلسطین به حساب می‌آید.