به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا/
رشد و پیشرفت تکنولوژی و ماشینی شدن زندگی و همچنین گسترش زندگی شهرنشینی و آپارتمان نشینی بهانه‌ای برای دوری و فاصله گرفتن افراد از یکدیگر شده است. در گذشته فامیل، دوستان و همه همسایه‌ها و آشنایان به هر دلیلی همدیگر را در زمان‌های پی در پی ملاقات می‌کردند ولی امروزه زمان این دیدارها بسیار طولانی مدت شده است.
 
دید و بازدید و صله رحم در ایام نوروز مورد تاکید دین اسلام است، چرا که به انسان روحیه داده و موجب شادمانی در بین اعضای خانواده و اقدام و دوستان می‌شود. از جمله آیـین‌های نوروزی، دید و بازدید، یا " عید دیدنی " است. رسم است که روز نوروز، نخست به دیدن بزرگان فامیل، طایفه و شخصیت‌های علمی و اجتماعی و منزلتی می‌روند.
 
در بسیاری از این عید دیدنی‌ها، همه کسان خانواده شرکت دارند. دیدن‌های نوروزی که ناگزیر بازدیدها را دنبال دارد، و همراه با دست بوسی و روبوسی است، در روزهای نخست فروردین، که تعطیل رسمی است، و گاه تا سیزده فروردین ( و می گویند تا آخر فروردین ) بـین خویشاوندان و دوستان و آشنایان دور و نزدیک، ادامه دارد.
 
رفت و آمد گروهی خانواده‌ها، در کوی و محله - به‌ویژه در شهرهای کوچک - هنوز از میان نرفته است و باید گفت که این دید و بازدیدها، تا پاسی از شب گذشته، به‌ویژه برای کسانی که نمی‌توانند کار روزانه را تعـطیل کنند، ادامه دارد. تا زمانی که مسافرت‌های نوروزی رسم نشده بود، در شهرها و محله‌هایی که آشنایی های شغـلی و همسایگی و روابط چهره به چهره جایی داشت، دید و بازدید های نوروزی، وظیفه‍ای بـیش و کم الزامی به شمار می‌رفت. و چه بسا آشنایانی بودند و هستـند که فقط سالی یک بار، آن هم در دید و بازدید های نوروزی، به خانه یکدیگر می روند.

گسترش شهرها، ازدیاد جمعـیت، پراکندگی خانواده‌های سنتی، محدودیت‌های شغلی و نیز فرهنگ آپارتمان نشینی، از عامل هایی است که دید و بازدیدهای نوروزی را کاهش داد. و بر اثر این دشواری‌ها و محدودیت‌های زمانی، بسیاری از خانواده‌هایی هم که به مسافرت نمی‌روند، برای دید و بازدیدهای نوروزی، از پـیش زمانی را معـین می‌کنند.
 
در ایام نوروز با دید و بازدیدها و تجدید دیدارها، عاطفه‌ها، احساسات و عشق با همدیگر پیوند می‌خورد و به تبع آن خرده فرهنگ‌ها با توجه به تنوع و گوناگونی در هر منطقه و بخش کارکرد خود را به نمایش می‌گذارند. از این رو این سنت دیرینه با حفظ و همسو کردن خرده فرهنگ ها باعث تقویت ایجاد روایط گسترده‌تر می‌شود.
 
عید نوروز یکی از بهترین فرصت‌ها برای صله ارحام و دلجویی از بستگان و خویشان است که می‌تواند روابط انسانی را بین خانواده‌ها بهبود ببخشد؛ بسیار خوب است که افراد این فرصت را غنیمت شمرده و در این روزها روابط خود را با خویشان، دوستان و همسایگانشان محکم تر و صمیمانه تر از گذشته کنند. با توجه به اینکه انسان ها به یکدیگر وابسته هستند و به طور فطری و ذاتی گرایش به اجتماع و جمع را دارد بنابراین این نیاز در درون انسان ها قرار گرفته که همدیگر را ببینند.
 
نوروز و تعطیلات طولانی آن بهترین فرصت برای دید و بازدید است تا همه بتوانند همدیگر را ببینند تا به قول قدیمی‌ها دیدارها تازه گردد. بر همین اساس معمولا در روز اول نوروز بزرگترها منتظر می‌نشینند و پذیرای حضور کوچکترها می‌شوند و بر حسب سنت گذشتگان و آداب و سنت‌ها روزهای اول نوروز کوچکترها برای تبریک سال و دید و بازدید به سراغ بزرگترها می روند و دعا می‌کنند سایه آن‌ها همواره بر سرشان مستدام باشد.

دید و بازدید عید یا عید دیدنی یکی از سنت‌های نوروزی است که در بیشتر کشورهایی که آن را جشن می‌گیرند، متداول است. در برخی از مناطق، یاد کردن از گذشتگان و حاضر شدن بر مزار آن‌ها در نوروز نیز رایج است. امروزه به دلیل تغییر سبک و روش زندگی افراد فامیل و دوست و آشنا به ندرت یکدیگر را می بینند اما در نوروز به راحتی و با بهانه عید مبارکی دیدار هم برایشان میسر می شود. دید و بازدیدهای نوروزی باعث می‌شود تا اگر افرادی با یکدیگر قهر هستند یا کینه و کدورتی بینشان اتفاق افتاده از میان برود و اطرافیان بین آن‌ها صلح و دوستی برقرار کنند. آری ای کاش همیشه نوروز بود تا افراد بتوانند همدیگر را با فاصله زمانی کوتاهی ببینند و عشق و عطوفت بیشتری بینشان برقرار شود.