به گزارش سرویس اجتماعی برنا، به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج، روزنامه مسجدالحرام بزرگترین مسجد در اسلام و در مركز مكه مكرمه قرار دارد كه این مكان مقدس با ۹ مناره مرتفع به شكل زیبایی به صورت هماهنگ با ساختمان و طرح توسعه جدید مسجدالحرام خودنمایی می‌كند.

در حال حاضر تلاش برای ساخت چهار مناره دیگر در صحنهای شمالی مسجدالحرام ادامه دارد تا تعداد مناره‌ها به ۱۳ مناره افزایش یابد.

این مناره‌ها در باب‌های اصلی مسجدالحرام قرار دارند به این ترتیب كه دو مناره در باب ملك عبدالعزیز، دو مناره در باب ملك فهد، دو مناره در باب عمره، دو مناره در باب الفتح كه البته پس از تخریب در چارچوب طرح توسعه مسجدالحرام مجددا ساخته می‌شود.

نهمین مناره در باب صفاء قرار داده شده است، مناره‌های دهم و یازدهم كه مناره‌های اصلی هستند در باب اصلی در طرح توسعه جدید مسجدالحرام قرار می‌گیرند كه نام این باب اصلی، باب ملك عبدالله (پادشاه فعلی سعودی) است.

همچنین دوازدهمین مناره در ركن شمال شرقی و مناره سیزدهم در ركن شمال غربی قرار می‌گیرد تا تعداد كل مناره‌های مسجدالحرام پس از تكمیل طرح توسعه به ۱۳ مناره افزایش یابد.

ارتفاع كلی مناره، حدود ۸۹ متر است كه به پنج قسمت تقسیم می‌شود.

مناره باب العمره از قدیمی‌ترین مناره‌های مسجدالحرام به شمار می‌رود كه در سمت شمال غربی حرم واقع است كه در سال ۱۳۹ قمری ساخته شد.

سپس امیر موصل در سال ۵۵۱ قمری دستور بازسازی آن را صادر كرد، در سال ۸۴۳ قمری در زمان مملوكیان برای سومین بار بازسازی شد و سپس سلطان سلیم خان آن را تخریب كرد و مجددا ساخت.

عكاظ نوشت: مناره باب الوداع هم از دیگر بابهای قدیمی مسجدالحرام به شمار می‌رود كه مهدی عباسی خلیفه عباسی آن را ساخت و سپس سلطان مملوكی آن را بازسازی كرد، این مناره در سال ۷۷۱ قمری فرو ریخت كه در سال ۷۷۲ مجددا ساخته شد، باب علی (ع) را خلیفه مهدی عباسی در سال ۱۶۸ قمری بنا كرد، سپس سلطان سلیم خان عثمانی آن را بازسازی كرد.

همچنین باید به مناره قایتبای اشاره كرد كه در مجاورت باب السلام قرار دارد و باب الزیاره كه خلیفه معتضد عباسی در سال ۲۴۸ قمری بنا كرد و سپس سلطان الاشرف ابوالنصر برسبای سلطان مصر و حجاز در سال ۸۲۶ قمری بنا كرد و مناره السلیمانیه كه سلطان سلیمان عثمانی بنا كرد.

پیش از آمدن برق، در تمام مناره ها، موذنان اذان می‌گفتند و رئیس یا شیخ موذنین از فراز گنبد چاه زمزم اذان می‌گفت و دیگران هم به تبعیت از وی اذان می‌گفتند.