یوسف رشیدی، مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران با بیان این‌که تهرانی‌ها مهرماه پر از روزهای ناسالم پشت سر گذاشته‌اند، افزود: در روز 16 مهرماه، شاخص آماری آلاینده‌های کمتر از 2.5 میکرون عدد 170 و آلاینده‌های کمتر از 10 میکرون نیز عدد 130 را ثبت کرده به طوریکه حجم این دو آلاینده از حد استاندارد 100 گذشته و به بالاترین میزان نسبت به سال‌های اخیر رسیده است.

وی ادامه داد: در روزهای دوازدهم، شانزدهم و هفدهم ماه جاری شاخص آلایندگی ذرات کمتر از 10 میکرون در شرایط ناسالم قرار داشته که این آمار نسبت به زمان مشابه سال گذشته با دو روز افزایش گزارش شده است، این بدین معناست که در سال 91 فقط یک روز، هجدهم مهرماه، حجم این گروه از آلاینده‌ها از حد استاندارد تجاوز کرده است.

وی در خصوص شمار روزهای ناسالم و سالم مهرماه سال جاری، گفت: بر اساس آمارها از ابتدای ماه جاری تا امروز، هوای شهر به مدت 8 روز در وضعیت سالم به سر برده این درحالی است که پایتخت نشینان به مدت 21 روز هوای ناسالم استنشاق کرده اند که مملو از ذرات معلق کمتر از 2.5 و 10 میکرون بوده است.

عضو کارگروه کاهش آلودگی هوای تهران با بیان اینکه با آغاز هر روز کاری، غلظت ذرات معلق و دیگر آلاینده ها در هوای شهر به دلیل تردد شمار زیادی از خودروها افزایش می یابد، تاکید کرد: اما سالم یا ناسالم بودن هوای پایتخت قابل پیش بینی نیست به طوریکه با ورود جو جدید آب و هوایی به آسمان تهران، ممکن است از شدت آلاینده ها کاسته و شهر نفس تازه ای بکشد.

تنفس ذرات معلق منجر به حملات قلبی و مغزی می شود
رشیدی وجود ذرات معلق در هوای شهر را از عوامل اصلی بروز مشکلات تنفسی و حملات قلبی خواند و ادامه داد: با افزایش حجم آلاینده‌های معلق در هوا به ویژه ذرات کوچک‌تر از 2.5 میکرون، انواع بیماری‌های قلبی و تنفسی شیوع می‌یابند و بهداشت عمومی نیز در معرض خطر قرار می‌گیرد و تهرانی‌ها از این مسئله مستثنی نیستند.

وی با یادآوری اینکه ورود آلاینده ها به چرخه گردش خون، تأثیر زیادی در به خطر افتادن سلامت قلب، مغز و ریه شهروندان تهرانی دارد، تاکید کرد: با توجه به مشکلات بهداشتی آلاینده ها باید اندازه دقیق و ترکیب شیمیایی این ذرات مشخص و تعیین شود.

مدیرعامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران تصریح کرد: یافته‌های جدید علمی حاکی از این واقعیت است که تنفس برخی از ذرات معلق توسط شهروندان حتی در نرون های مغزی نیز اثرگذار است و منجر به بروز سکته‌های مغزی می‌شود.