به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از روابط عمومی معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، بر اساس اعلام سازمان بهشت زهرا (س)، روزانه 150 تا 170 نفر در تهران فوت می‌كنند كه این آمار در ایام تشدید آلودگی هوا افزایش قابل توجهی دارد و علاوه بر این، بنا بر اعلام اورژانس كشور، تشدید آلودگی هوای پایتخت در هفته گذشته، حمله‌های قلبی و تنفسی را حدود 10 درصد افزایش داد.

در این ارتباط رییس اورژانس كشور همچون مسئولان شهری پایتخت توسعه سیستم حمل و نقل عمومی را مهم‌ترین راه حل آلودگی هوا دانست و گفت: باید نسبت به استانداردسازی و ارتقای كیفی تولید سوخت و ساخت خودروهای اغلب غیر استاندارد و بی ‌كیفیت اقدام شود، چرا که متاسفانه بسیاری از خودروهایی كه همین امروز تولید می‌شوند، غیر استاندارد و آلاینده هستند.

وی آلودگی هوا را مشکل مزمنی دانست که راه‌حل زیربنایی آن تقویت ناوگان حمل و نقل عمومی است و افزود: دولت باید در اسرع وقت خودروهای آلاینده و فرسوده را جمع‌آوری كرده و خودروهای نو را با شرایط مناسب جایگزین این خودروها كند، ضمن این كه غیر استاندارد بودن سوخت‌ نیز باید اصلاح شود.

رییس اورژانس كشور با تاكید بر این كه در موضوع آلودگی هوا، مساله بسیار مهم معاینه فنی خودروهاست، خاطرنشان كرد: خودروها حتی اگر در زمان تولید هم استاندارد باشند، بعد از یكی دو سال، غیر استاندارد و آلاینده می‌شوند و باید مشخص شود چه كسی مسئول تعویض كاتالیست این خودروها بعد از تولید آن‌هاست.

در همین رابطه معاون آموزش پلیس راهور تهران بزرگ نیز با تاکید بر این که مقابله با آلودگی هوا کاری پلیسی نیست و اقداماتی مانند اجرای سراسری طرح زوج و فرد اساسی نبوده و صرفاً برای چند روز موثر است، گفت: طرح‌هایی مانند توسعه حمل و نقل عمومی، بهبود کیفیت سوخت، ارتقای کیفیت خودروها و خروج خودروهای فرسوده باید مورد توجه قرار گیرد.

گفتنی است بنا بر پیش‌بینی سازمان هواشناسی کشور، از روز سه شنبه 27 آبان شرایط برای انباشت آلاینده‌های جوی در كلان شهرهای كشور از جمله تهران فراهم می‌شود و در نتیجه با کاهش کیفیت هوا، آلودگی هوای پایتخت نیز افزایش می‌یابد.