به گزارش سرویس اجتماعی برنا به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی حج، سعید اوحدی روز سه شنبه در نشست با مدیران كاروانهای حج و زیارت استان قزوین كه در سالن اجتماعات اداره حج و زیارت برگزار شد ضمن گرامیداشت یاد مرحوم سید علی اكبر ابوترابی اظهارداشت: مدیران كاروانها دنیایی از تجربه عملی هستند و می‌توانند با انتقال آن به مسئولان زمینه ارائه خدمات بهتری به زائران را فراهم كنند.

وی افزود: اینكه در زمره افرادی هستیم كه به زائران خدمت می‌كنیم نعمت بزرگی است و حركت در این مسیر رضایت الهی را نیز در بر دارد.

دریافت قسطی هزینه حج تمتع
اوحدی بیان كرد: با دریافت قسطی هزینه حج تمتع در دو مرحله ضمن ایجاد آرامش در زائران برای تامین مالی هزینه‌ها زمینه جلب رضایت افراد هم فراهم شده است.

وی ثبت نام از زائران سه ماه زودتر از موعد مقرر را از كارهای خوب انجام شده دانست و افزود: برای اولین بار پس از ۳۵ سال با اعزام زائران در ایام اربعین به حج كار ارزشمندی محقق شد.

رئیس سازمان حج و زیارت تصریح كرد: به منظور كاهش هزینه و مدیریت اسكان حجاج در آینده طرح سرمایه گذاری احداث هتل در كشور عربستان و عراق را اجرا می‌كنیم كه با این كار خدمات رفاهی مطلوبتری به زائران ارائه می‌شود.

این مسئول افزود: در حال حاضر خدمات اسكان و رفاهی ارائه شده در عتبات عالیات در شان و منزلت زائران ایرانی نیست لذا با اقدامات انجام شده دو قطعه زمین در كربلا، یك قطعه در نجف و یك قطعه در كاظمین برای احداث هتل تعیین شده كه با مشاركت شبكه بانكی كشور بزودی پس از امضاء تفاهم نامه وارد فاز اجرایی خواهیم شد.

توسعه خدمات رفاهی زائران در اولویت است
اوحدی یادآورشد: توسعه خدمات رفاهی زائران ایرانی در اولویت برنامه‌های حج و زیارت قرار دارد و با توجیه اقتصادی كه با اعزام روزافزون زوار به عتبات عالیات داریم ساخت هتل در این كشور توجیه اقتصادی بالایی دارد و در مدت ۲. ۵ سال سرمایه گذاری انجام شده بازمی گردد كه بانكهای گردشگری، ملی و ملت از این طرح استقبال كرده اند.

این مسئول بیان كرد: در مجموعه دانشگاهای علمی كاربردی یك شورای آموزشی تشكیل شده و بعد از سالها موسسه آموزشی به صورت مستقل مجوز گرفته كه از تك رشته ای خارج شده و می‌توانیم در سایر رشته‌ها هم فعال شویم كه این كار از نظر اقتصادی هم توجیه دارد.

وی گفت: برای راه اندازی دانشگاه علمی كاربردی در قزوین و سایر استانها در كارگروه تخصصی موضوع را بررسی می‌كنیم.

اوحدی گفت: اداره حج یك مدیریت در مواقع بحرانی است كه به تدبیر نیاز دارد تا با برنامه ریزی مناسب حجم زیادی از كارها در كشوری بیگانه به خیل زائران بخوبی ارائه شود.

در این نشست كه حجت الاسلام محمد حسن باریك بین امام جمعه موقت قزوین، حجت الاسلام مرتضی حسینی و داود محمدی نمایندگان مردم استان در مجلس شورای اسلامی هم حضور داشتند مدیران كاروان‌ها دیدگاه‌های خود را ارائه و سوالات خود را مطرح كردند كه رئیس سازمان حج و زیارت به آن‌ها پاسخ داد.

سرمایه‌گذاری ۱۸ میلیون دلاری ایران در بازار مسكن عربستان
اوحدی همچنین در دیدار با استاندار قزوین اظهار كرد: برای نخستین‌بار در تاریخ برگزاری عمره، توانستیم در ایام اربعین سالار شهیدان حضرت اباعبدالله الحسین (ع) زائران خانهٔ خدا را به كشور عربستان اعزام كنیم.

وی ادامه داد: ایران نخستین كشوری است كه به بازار مسكن عربستان وارد شده و با سرمایه‌گذاری در این بخش به میزان ۱۸ تا ۱۹ میلیون دلار، در هزینه‌های سالانهٔ حج صرفه‌جویی شده است.

رییس سازمان حج و زیارت با بیان این‌كه فهرست تمام كاروان‌های حج تمتع سه‌ماه زود‌تر از سال گذشته نهایی شده است، گفت: برای نخستین‌بار در تاریخ حج و زیارت كشور، حج تمتع را به‌شكل قطعی ثبت نام كردیم تا قبل از نوروز، فشار اقتصادی مضاعفی به زائران وارد نشود.

وی از اعتمادسازی و جلب رضایت زائران به‌عنوان یكی از سیاست اصلی سازمان حج و زیارت یاد كرد و افزود: در سال ۹۰، شش میلیون و ۶۰۰ هزار نفر برای عمرهٔ مفرده ثبت نام كردند.

وی تصریح كرد: این، از اقدامات اشتباهی بود كه در سال ۹۰ اتفاق افتاد، چون سالانه به‌صورت میانگین ۵۰۰ هزار نفر بیشتر نمی‌توانند به حج عمره اعزام شوند و توقع و انتظار ثبت نام‌كنندگان افزایش یافته است. با این كار نزدیك به هفت هزار میلیارد تومان نقدینگی از سطح جامعه جمع‌آوری شد.

رییس سازمان حج و زیارت كشور یادآوری كرد: امسال خرید و فروش فیش عمره آزاد شد تا حقوق ثبت نام‌كنندگان در این زمینه رعایت شود و قیمت فیش تابع قانون عرضه و تقاضا باشد. همچنین سال گذشته، برای اولین‌بار ۲۰ میلیون ریال به حساب هر زائر برگردانده شد، چون هزینه‌ها زیاد محاسبه شده بود.

در این دیدار، مرتضی روزبه - استاندار قزوین از بی‌تدبیری مدیران به‌عنوان یكی دلایل اصلی وجود مشكلاتی در جامعه یاد و اظهار كرد: ثبت نام‌كنندگان حج باید در خرید و فروش فیش آزادی عمل داشته باشند و سیاست جدید سازمان حج و زیارت در این زمینه قابل دفاع و تقدیر است.

نحوه پرداخت هزینه سفر حجاج؛ پذیرش دانشجو در رشته مدیریت حج و زیارت
رییس سازمان حج و زیارت گفت: هزینه سفر حج تمتع ۹۳ در دو قسط از متقاضیان دریافت می‌شود تا به این ترتیب در ایام منتهی به عید نوروز از نظر اقتصادی به زائران فشار وارد نشود.

سعید اوحدی با اعلام این خبر گفت: در بحث سفر عمره مفرده بعد از ۳۵ سال برای نخستین بار اعزام زائر را در ایام اربعین حسینی داشتیم كه در گذشته دولت عربستان از اعزام زائر در این ایام جلوگیری می‌كرد و امسال زائران ما زودتر به عمره مفرده مشرف شدند.

وی از سرمایه‌گذاری و مشاركت ایران در احداث هتل در عراق و عربستان خبر داد و افزود: «ما عبدالخالق بن داوود» كه دارای مجموعه بن داوود در عربستان است را قانع كردیم در زمینی در مدینه سرمایه‌گذاری كنند و هتلی با هفت هزار اتاق با نظارت و مهندسی ایران احداث شود تا با توجه به توسعه فضای مسجدالحرام، در حوزه مسكن در مدینه منوره دچار مشكل نشویم كه امیدواریم با توجه به سفر وی به تهران، بتوانیم قراردادی را داشته باشیم.

رئیس سازمان حج و زیارت اعلام كرد: در كشور عراق نیز جلساتی را با مسئولان این كشور داشتیم و آنها را متقاعد كردیم تا در زمینی در كربلا، نجف و كاظمین، با پشتیبانی شبكه بانكی كشورمان سرمایه‌گذاری كنیم.

اوحدی گفت: در همین راستا با تاسیس شركتی با مشاركت سه بانك و همچنین شركت توسعه و عمران امید زائر، كنسرسیومی را خواهیم داشت كه متولی احداث این هتل‌ها می‌شوند.

رییس سازمان حج و زیارت همچنین در خصوص تاسیس دانشگاه علمی و كاربردی افزود: شورای عالی آموزش در سازمان حج و زیارت تشكیل شده و پس از دریافت مجوز موسسه آموزشی برای سازمان، در كنار پذیرش دانشجو در رشته مدیریت حج و زیارت در دیگر رشته‌ها نظیر زبان عربی و انگلیسی نیز دانشجو جذب كنیم.

یک میلیون و ۴۰۰ هزار نفر در نوبت اعزام به حج تمتع هستند
سعید اوحدی افزود: در ملاقات با وزیر حج عربستان سهمیه قطعی كشور برای سال آینده مشخص شد و به این ترتیب ۶۴ هزار نفر شامل ۶۱ هزار نفر زائر و سه هزار نفر كادر اجرایی سال ۹۳ به حج تمتع مشرف می‌شوند كه این سهمیه نسبت به امسال تغییر نكرده است.

اوحدی اظهاركرد: در این دیدارها سهمیه قطعی تعدادی از كشورها براساس دستورالعمل سازمان كنفرانس اسلامی برای موسم حج سال آینده مشخص شد و همچنان ۲۰ درصد كاهش ظرفیت سال آینده به قوت خود باقی ماند.

وی افزود: برای پذیرش افراد جدید برای حج تمتع هیچ برنامه ای در سازمان حج و زیارت وجود ندارد زیرا اعزام این افراد حدود ۱۶ تا ۱۷ سال به طول می‌انجامد.

اوحدی ادامه داد: تنها شرطی كه از چند سال پیش برای زائران قائل شده ایم اعزام افراد بالای ۸۰ سال است كه با توجه به آمار مشخص این افراد، برنامه ریزی برای آنها در دستور كار سازمان حج و زیارت است.

وی تاكید كرد: به علت محدودیت مكانی اماكن مقدسه افزایش زائر توسط كشور میزبان وجود ندارد.

اوحدی با اشاره به اعزام زائران به سفر حج عمره و حج تمتع گفت: در بحث حج تمتع در سال جاری ۴۵۵ كاروان با ۶۳ هزار زائر داریم كه از این تعداد ۵۰ كاروان مدینه قبل و مدینه بعد هستند.

اوحدی گفت: تعداد كاروان‌های حج عمره نیز هفت هزار كاروان است كه ۸۳۰ هزار نفر زائر را پوشش می‌دهند و ما توانستیم اولویت‌های حج تمتع را تا ۲۰ بهمن ۸۴ جلو ببریم و كاروان‌ها تكمیل شد و اولویت‌های بعدی در سال آینده اعلام خواهد شد.

معاون وزیر و رییس سازمان حج و زیارت كشور با اشاره به افراد در انتظار برای سفر حج اظهار كرد: برای عمره نیز شش میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در صف انتظار و در نوبت هستند.

اوحدی تصریح كرد: سازمان حج و زیارت در سال جاری توفیق یافت كه عدد عمره گزاران را تا ۷۰ درصد افزایش دهد به طوری كه تا به امروز بیش از ۳۰۰ هزار نفر از زائران به سفر حج عمره مشرف شدند.

وی یادآور شد: اقدامات مربوط به ویزای زائران به موقع صورت گرفت البته در مقطعی به دلیل شرایط جوی مشكلی پیش آمد و بعد از این مقطع پروازها به موقع انجام شد.