درسال92شاهد اتفاق‌های ورخدادهای مختلفی درفضای اجتماعی کشورمان بودیم.اتفاق هایی که گاهی برایمان جذاب بود اما در مواردی اشک، آه و فغان را بر نهادمان می نشاند.

به گزارس سرویس اجتماعی خبرگزاری برنا،سال 92 را با انتخابات ریاست جمهوری و متعاقباً شورای شهر آغاز کردیم. اتفاقی که منجر به تغییر در چینش مهره‌ها و اعضای در این شورا شد. این جابجایی تغییرات فراوانی را در شهر تهران و تفکرات حاکم بر آن ایجاد کرد. به نظر می رسید که تغییرترکیب اعضای شورا باعث تغییر شهردارتهران نیز بشود. اتفاقی که با تمام اما واگر های و اتفاق های پیش بینی نشده منجر به انتخاب مجدد محمد باقر قالیباف شد.

از اتفاقات تاسف بار امسال نیز باید به آتش گرفتن اتوبوس اسکانیا اشاره کرد. اتفاقی که رئیس پلیس تهران را برآن داشت تا تصمیات جدی در این باره بگیرد. حتی سازندگان اسکانیا به کشورآمدند تا از ایمن بودن این خودرو صحبت کنند. اما درعمل باز هم شاهد اتفاق های مشابه بودیم.
 
آتش سوزی خیابان جمهوری و سعادت آباد و عدم موفقیت آتش نشانی در مهار آتش دیگر اتفاق تلخ سال 91 بود که شهرداری تهران در آن زمان از برخورد جدی با خاطیان خبر داد. اما هیچ خبری از نتیجه این دادگاه نشد.

اتفاق های زیست محیطی و شکار غیر مجاز گونه های نایاب حیوانی در کشور، احیای دریاچه های در حال نابودی کشور ازاتفاق های زیست محیطی کشوربود.

در عرصه های میراث فرهنگی و پزشکی و شورای شهر نیز اتفاق های مثبتی در شش ماه گذشته رخ داده است از این رو نام 9 نفر از کسانی را که در وقایع مهم کشور نقش مهم و تاثیر گذاری داشتند را برای نظر سنجی معرفی شده است.

***

1) معصومه ابتکار، معاون رئیس جمهور و رئیس محیط زیست:
معصومه ابتکار، دردوره کوتاهی که از مسئولیتش دردولت یازدهم می گذرد توانسته سروسامانی درستی به وضعیت زیست محیطی کشوربدهد. ازجمله اقدامات ابتکار در چند ماه گذشته می توان به تلاش جدی و بسیج ادارات مرتبط برای احیای دریاچه ارومیه، دریاچه پریشان، دریاچه هامون و اقدامات جدی برای جلوگیری ازشکارغیرمجاز گونه های نایاب جانوری در کشوراشاره کرد.

2) محمد علی نجفی، معاون رئیس جمهور و رئیس سابق سازمان میراث فرهنگی:
نجفی با وجود حضور کوتاهش دراین سمت توانست با عقد قرادادهای دوجانبه با همتایان خود در کشورهای دیگری مانند اسپانیا برخی از آثار تاریخی و باستانی کشور مان را از موزه های دنیا باز پس گیرد. از جمله این اشیاء می توان به بدن شیر و سر عقاب با بال‌های نگشوده به نام شیردال یا ریتون اشاره کرد که پس از 10 سال به ایران بازگشت. همچنین افزایش توریسم در نیمه دوم سال گذشته به همت او محقق شده است. 


3) احمد مسجد جامعی، رئیس شورای شهر تهران است:
احمد مسجد جامعی، در چند ماه گذشته و پس از انتخابات درچهارمین دوره شورای شهر توانست با اکثریت آرای به ریاست این شورا برسد. او که سابقه وزارت ارشاد را در دولت هشتم بر عهده داشت نگاه ویژه ای به فعالیت های فرهنگی در شهر تهران دارد. سفرهای هفتگی او به مراکزتاریخی وگردشگری تهران ازجمله این اقدامات است.

4) پروفسور مجید سمیعی، پروفسور مغز و اعصاب:
پروفسور مجید سمیعی، ازچهره های شناخته شده ایرانی در دنیا است.اوکسی است که درکشورآلمان توانسته در جراحی مغز به موفقیت های بالایی دست پیدا کند. این چهره دردوسال گذشته تصمیم به ساخت بیمارستان مغز و اعصاب در کشور گرفته است. با ساخت این بیمارستان که هم اکنون مراحل ساخت در غرب تهران است. این بیمارستان امکان مداوای بسیاری از بیماران مغز و اعصاب در کشور و کشورهای اطراف را فراهم خواهد کرد. او همچنین اقدام به پرورش متخصص مغز در کشور کرده است.

5) سردار اسکندر مومنی، جانشین رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی کشور:
سردار اسکندر مومنی، در سالی که گذشت یکی از منتقدان جدی کیفیت بد خودروهای داخلی بوده است. او درسال گذشته ازپلاک شدن این خودرو ها تا اطمینان از رعایت نکات ایمنی در آنها جلوگیری کرده است. یک از چالش های جدی این چهره در سال گذشته تصادف ها و حوادث تاسف بار اتوبوس اسکانیا در کشور بوده است.

6) محسن هاشمی:
هاشمی درسال گذشته رقیب اصلی محمد باقر قالیباف برای کسب شهرداری تهران بود. بنا به گفته بسیاری از اعضای شورای شهر او برای کسب این مقام برنامه ها بسیاری ازجمله بهبود وضعیت حمل و نقل شهری ارائه داده بود. اما تنها با یک رای مخالف نتوانست شهردار تهران شود. با وجود اینکه رای نیاوردن محسن هاشمی با حاشیه های فراوانی همراه بود اما او بااحترام به رای اعضای شورا، راه را برای فرصت طلبانی که قصد داشتند موضوع را به چالش سیاسی تبدیل کنند بست.

7) محمد باقر قالیباف، شهردارتهران:
محمد باقر قالیباف، یکی از چهره های حاشیه ساز و خبر ساز سالی که گذشت بود. او در سال گذشته توانست مجدد به عنوان شهردار تهران انتخاب شود. همچنین پس از دوسال و اندی توانست اتوبان طبقاتی صدر را در تهران بسازد. اما درکنار این دو اتفاق مهم سال گذشته در تهران ماجرا های آتش سوزی خیابان جمهوری و چند آتش سوی مشابه از جمله سعادت آباد، مرگ دست فروشی که در ایستگاه گلبرگ خودکشی کرد از مهمترین چالش پیش روی شهردار تهران بود.

8) حمید میرزاده،رئیس دانشگاه آزاد:
میرزاده در چند ماه گذشته این پست را از فرهاد دانشجو تحویل گرفت. دردوره قبل بسیاری از دانشجویان از نحوه ارائه خدمت این دانشگاه به دانشجویان معترض بودند. بازگرداندن دانشجویان ستاره دارو اساتید اخراج شده دردوره گذشته و ازجمله فعالیت های او در آغاز مدیریت جدیدش بود. بکارگیری ازاساتید مجربی همچون پروفسورسمیعی باعث افزایش کیفیت علمی و ارتقا سطح علمی این دانشگاه شده است. میرزاده همچنین دراین دوران از انتصاب های فامیلی دراین دانشگاه که در دوره قبل متداول شده بود جلوگیری کرده است. 


9) جعفرتوفیقی، سرپرست سابق وزارت علوم در سال جاری:
جعفر توفیقی: یکی ازچهره های خبر ساز سالی 92 بود. او پس از عدم رای اعتماد مجلس به جعفر میلی منفرد به سرپرستی وزارت علوم انتخاب شد. توفیقی با تشکیل شوراهای مشورتی و کارگروه‌هایی برای دریافت نظرات، انتقادات، پیشنهادات و حتی شکایات جامعه دانشگاهی سبب شد تا بسیاری از دانشجویان ستاره دارو اساتید اخراجی به دانشگاه‌ها بازگردند.درمیان اعتراضات دانشجویی نام روسای دو دانشگاه علامه طباطبایی و صنعتی اصفهان ذکر شده بود. خداحافظی حجت‌الاسلام سید صدرالدین شریعتی از ریاست دانشگاه علامه طباطبایی باوجود انتقادها وحواشی‌ای که داشت مطالبه بخشی از جامعه دانشگاه علامه بود که با تصمیم توفیقی انجام شد.