به گزارش سرویس اجتماعی برنا، دکتر صدرالدین علیپور - مدیرکل محیط زیست استان قزوین در این بازدید اظهار داشت: در این طرح که برای اولین بار با همکاری دفتر هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست و اداره کل حفاظت محیط زیست استان قزوین در نیروگاه شهید رجایی اجرا می‌شود، گوگردزدایی با استفاده از سیستم‌های استفاده کننده از آهک و کاهش ناکس (NOx) از طریق بسترهای کاتالیستی در جهت رفع آلایندگی انجام می‌شود.

وی افزود: طرح کاهش آلایندگی هوا در نیروگاه‌های بزرگ از نیروگاه برق شهید رجایی قزوین آغاز شده و سپس در تمامی نیروگاه‌های کشور اجرا خواهد شد.

علیپور تصریح کرد: سیاست‌های کلی سازمان محیط زیست در راستای کنترل آلاینده‌ها و به حداقل رساندن اثرات آن است و می خواهد همگام با مباحث توسعه برنامه‌ریزی‌هایی در جهت کاهش آلودگی هوا به طور هدفمند انجام دهد.

به گفته وی این برنامه‌ریزی‌ها باید در تمامی واحدهای خدماتی، صنعتی و کشاورزی صورت گرفته و موضوع کاهش آلایندگی در هر عرصه‌ای رعایت شود.

مدیرکل محیط زیست استان قزوین عنوان کرد: نیروگاه شهید رجایی برنامه مدیریتی خود را در حوزه‌های کاهش آلودگی هوا، مدیریت پسماند، مدیریت فاضلاب و بازچرخانی آب و بکارگیری سیستم‌های آنلاین به محیط زیست استان ارایه کند. 

دکتر یوسف رشیدی - مدیر کل دفتر هوا و اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست نیز در جریان این بازدید اظهار کرد: موضوع آلاینده‌ها و سولفورزدایی در نیروگاه‌های کشور مورد اهمیت بوده و باید در راستای کاهش این موارد قدم‌های مثبت و اساسی برداشته شود.

وی تاکید کرد: در صنایع بزرگ یکسری راهکارهای مدیرتی همچون صرف یک در هزار فروش و عوارض زیست‌محیطی برای رفع یا کنترل آلاینده‌ها و بکارگیری سیستم‌های کنترلی و اجرای مدیریت زیست‌محیطی پیش‌بینی شده است.

رشیدی با اشاره به نگاه و توجه ویژه دولت یازدهم به مباحث محیط زیستی خاطرنشان کرد: دولت جلسات متعددی در زمینه مباحث زیست‌محیطی برگزار کرده و در اولین جلسه هیات دولت موضوع دریاچه ارومیه در دستورکار قرار گرفت که نشان از اهمیت موضوع در دولت یازدهم دارد.

وی تصریح کرد: استانداردهای آلاینده هوا تغییر یافته و سختگیرانه‌تر شده است که هدف اول آن بکارگیری این استانداردها در صنایع بزرگ است.

به گفته رشدی استفاده از فیلتر در خودروهای حمل و نقل سنگین از جمله کامیون از دیگر مواردی است که از نظر ضوابط اجباری شده است.