مناسب سازی برای عبور معلولان در سطح شهر از سال‌ها قبل مطرح بوده و متاسفانه درساخت و ساز طراحی کاربری شهر بیشتر در حد رمپ برای معلولان اقدام می‌کردند. در حقیقت رفت‌وآمد معلولان و در واقع بستری که باید برای عبور معلولان ساخته شود یکسری شاخص‌ها و استانداردهایی دارد که باید همه جا رعایت شود که متاسفانه شاهد آن نیستیم.

نامناسب بودن معابر عمومی و تردد معلولان در کشور با اهداف عدالت جامعه مغایرت دارد. گروهی از معلولان و جانبازان نمی‌توانند از شرایط مناسبی برای رفت و آمد آسان در جامعه بهره مند شوند؛ چرا که شرایط موجود برای استفاده این قشر از جامعه فراهم نیست. 

مناسب سازی اماکن عمومی، ویژه معلولان و جانبازان نیست بلکه نیاز توسعه جامعه است و تمامی دست اندرکاران اجرایی، شهرداری‌ها، دهیاری‌ها، مسوولان و مردم باید به این امر مهم توجه کنند.

برای رفع این مشکل شهرداری کارهایی انجام داده که پاسخگوی نیاز معلولان نیست. همچنین توجه به عدم تخصیص ارز به وسایل کمک توانبخشی معلولان و همچنین اینکه کارخانه‌های داخلی توان تولید وسایل مورد نیاز معلولان را ندارند به همین دلیل وسایل تولید شده فاقد استانداردهای لازم هستند.

به منظور افزایش توان خرید معلوان خواهان حذف عوارض و مالیات بر ارزش افزوده برای وسایلی از قبیل عصا، ویلچر، سمعک و همچنین وسایل مورد نیاز نابینایان کشور هستیم.

علی‌همت محمودنژاد، مدیرعامل انجمن دفاع از حقوق معلولان ایران در گفتگو با خبرنگار شهری خبرگزاری برنا درباره تجمع تعدادی از معلولان در مقابل مجلس گفت: علت این تجمع مشکلات ایاب و ذهاب معلولان است که من در این ‌باره چندین بار با اعضای شورا و مجلس صحبت کردم و مشکلات معلولان را مطرح کردم، اما  متاسفانه هیچ توجهی به این افراد نشده است.

محمودنژاد از رفتن به نمایشگاه کتاب خبر داد و افزود: امروز با 250نفر از معلولان، نابینا و ناشنوایان به‌منظور نشان دادن توانایی و اینکه این افراد هم مانند افراد دیگر حق استفاده و رفتن به مکان عمومی را دارند، در حقیقت این افراد با آمدن خود در این نمایشگاه توجه ابتکار عمومی را به خود جلب خواهند کرد.