انتشار اخبار و گزارش‌های مختلف درباره مشاهده و شیوع ویروس كرونا در عربستان سعودی و برخی كشورهای عربی منطقه؛ هرچند نگرانی هایی را در میان برخی زایران خانه خدا ایجاد كرده است اما گزارش‌های منتشر شده حاكی از آن است كه بحمدالله تاكنون هیچ گزارش نگران كننده ای مبنی بر ابتلای عمره گزاران كشورمان به این ویروس منتشر نشده است.

به گزارش سرویس شهری خبرگزاری برنا به نقل از پایگاه اطلاع رسانی حج در راستای وظیفه خطیر اطلاع رسانی خود به عنوان یك مرجع رسمی اطلاع رسانی درباره حج؛ نكاتی را در ارتباط با این ویروس به اطلاع زائران خانه خدا می‌رساند.

ویروس كرونا از ویروس‌های سرماخوردگی است كه شدت و سرعت ویروس آنفولانزا را ندارد. این بیماری سال گذشته اولین بار در عربستان شناخته شد و به طور همزمان در كشورهای قطر، امارات و انگلستان هم مواردی از ابتلا گزارش شده است.

ویروس كرونا راه‌های انتقال از شتر به انسان و انسان به انسان شیوع پیدا می‌كند كه عمده انتقال این بیماری تاكنون از راه خوردن شیر شتر بوده است.

مسلم است قضاوت در مورد سرعت انتشار بیماری هنوز زود است ولی از شدت و سرعت ویروس آنفولانزا برخوردار نیست و هم اكنون سازمان‌های بهداشتی در دنیا در حال رصد و انجام تحقیقات روی این ویروس هستند.

سازمان بهداشت جهانی با همكاری با مقام‌های وزارت بهداشت كشورهای مختلف در حال تحقیق برای كشف ماهیت این نوع ویروس و راه‌های انتشار و انتقال آن است.

سازمان بهداشت جهانی تاكید كرده است كه ویروس كرونا در وضعیت كنونی تهدیدی برای بهداشت عمومی به شمار نمی‌آید و نیازی به ممنوع كردن سفر به هیچ كدام از كشورها، تحت آزمایش قرار دادن افراد در مبادی ورودی یا محدود كردن تجارت نیست.

این خانواده ویروسی اولین بار در سال ۱۹۶۰ كشف شد كه موجب بروز بیماریهایی از خانواده سرما خوردگی در انسان و حیوانات می‌گردد و از ویژگی آنها زوائد تاج مانند بر روی سطوح دیواره ویروس‌ها است.

علایم این بیماری هنوز ناشناخته است، اما از علایم اصلی این بیماری تب، سرفه، تنگی نفس و مشكلات حاد تنفسی است. بیمار ممكن است سرفه‌های چند روزه ظاهرا بدون دلیل نیز داشته باشد. در موارد حاد مشكلات گوارشی نظیر اسهال، نارسایی حاد تنفسی، اختلالات انعقادی، پریكاردیت و نارسایی كلیه نیز گزارش شده است.

كارشناسان توصیه می‌كنند كه برای جلوگیری از ابتلا به این نوع ویروس بهتر است دستها را چندین بار در طول روز با آب و صابون شست، به چشم ها، بینی و دهان دست نزد و از تماس نزدیك با افراد مبتلا خودداری كرد و در صورت ابتلا، بیمار بهتر است در خانه بماند، از تماس نزدیك با سایر افراد خودداری كند و هنگام سرفه و عطسه جلوی دهان خود را بگیرد.

دكتر محمدمهدی گویا رییس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت در این باره می‌گوید: علائم ویروس كرونا شبیه یك بیماری سرماخوردگی ساده است و باید توجه داشت بعضی از انواع این ویروس می‌تواند علائم شدیدی مثل گرفتاری ریه و نارسایی كلیه ایجاد كند.

رئیس مركز مدیریت بیماری‌های واگیر گفت: البته در تمام افرادی كه به این ویروس مبتلا می‌شوند این علائم شدید وجود ندارد.

وی افزود: معمولا افرادی كه سامانه ایمنی ضعیف یا یك بیماری زمینه ای دارند اگر مبتلا به این ویروس شوند علائم این بیماری برای آنها شدید‌تر و خطرناكتر خواهد بود.

هرچند مامورین بهداشتی كشورمان در فرودگاه‌ها اقدام به اطلاع رسانی درباره این ویروس كرده اند، اما به زایران عزیز توصیه می‌شود تا ضمن رعایت دقیق نكات بهداشتی؛ اگر احتمالا علائمی شبیه بیماری سرماخوردگی دارند خود درمانی نكند و هر چه سریعتر به پزشك مراجعه كنند.

تاكنون سازمان جهانی بهداشت دستورالعمل سخت گیرانه ای صادر نكرده و همه كشورها را به آموزش و اطلاع رسانی در خصوص این ویروس توصیه كرده است.

از سوی دیگر مسئولان بهداشتی و درمانی كشورمان مستقر در مكه مكرمه و مدینه منوره تدابیر لازم را برای جلوگیری از هرگونه ابتلای احتمالی زایران ایرانی به این ویروس تدارك دیده اند.

در همین ارتباط «عادل مقصودی نژاد» معاون حج و عمره مركز پزشكی حج و زیارت جمعیت هلال احمر به پزشكان و زایران ایرانی كه امسال به حج مشرف می‌شوند توصیه كرده است تا در زمینه این ویروس اطلاعات كافی داشته باشند و زائران را نسبت به موارد ابتلاع به این بیماری آگاه كنند.

یادآور می‌شود هرساله سفر معنوی حج با چالش‌ها و بیماری هایی روبرو بوده است كه در سال‌های گذشته به دلیل آگاهی و توجه مطلوب زایران به توصیه‌های بهداشتی مشكل خاصی بوجود نیامده است.

امسال ۶۴ هزار زایر ایرانی برای انجام مناسك حج كه از ۱۴ شهریور ماه آغاز می‌شود به عربستان سعودی سفر می‌كنند.