محمد افسر رهبین، رایزن فرهنگی سفارت افغانستان در ایران به خبرنگار سرویس باشگاه جوانی خبرگزاری برنا گفت:«همانطور که می دانید با ایجاد تحول تازه در افغانستان، حمایت ایران مثل زمان مقاومت و جهاد که دو اسطوره درشت بر بدنه این منطقه بودند، این کشور توانست در برابر قشون ارتش سرخ و تروریسم جهانی ایستادگی کند.»
 
وی به حمایت ایران اشاره کرد و افزود:«ایران، در کنار ملت افغانستان بودند و سازگاری ایجاد کردیم. در روزگار کنونی اگر به بازار افغانستان نگاه کنید، بیشتر تولیدات ایرانی را می بینید و شاهد افزایش روابط تجاری این دو در زمینه های پوشاک، خوراک و ... خواهید بود. ارتباط تنگاتنگی بین این دو کشور وجود دارد.»

رهبین عنوان کرد:«ایران از نظر بازسازی کشور افغانستان نقش بسزایی را ایفا کرده و کوشش در گسترش روابط داشتند. این دو کشور ریشه در میراث فرهنگی مشترک بسیاری دارند. بخش زیادی از مهاجرین افغان، در سازمان های ایران مشغول به کار هستند و در خصوص کشت و صنعت و ساختمان سازی همکاری بسیاری داشته اند.»

رایزن فرهنگی سفارت افغانستان خاطرنشان کرد:«من به عنوان نماینده افغانستان از جامعه جهانی می خواهم که ما را به عنوان ملت صلح طلب بپذیرند و جهانیان با نگاه کنجکاوانه به سه دهه معاصر افغانستان نگاه کنند.»

رهبین در ادامه تاکید کرد:«ما در شرایط کنونی نیاز به همکاری همسایه ها و جهان داریم و در موافقت نامه کنومی تعاملاتی با همسایه ها داشته و میراث فرهنگی و تاریخچه مشترک داریم.»
 
وی به پیشرفت های فرهنگی این کشور اشاره کرد و گفت:«در نمایشگاه کتاب توانستیم جایگاه نخست ناشران را به خود اختصاص دهیم. به هر صورت صحبت فراوان است ولی تاکید می کنم که با بیدارسازی ذهنیت ها روند خوبی را می توانیم در زمینه فرهنگی داشته باشیم.»
 
این رایزن فرهنگی در ادامه بیان کرد:«وقتی از حافظ صحبت می کنیم هیچ کسی نمی گوید برای ماست. از وقتی چشم باز کردم، حافظ را خواندم. من بیش از 14-13 کتاب چاپ کرده ام. هر وقت از شعر بحث می شود، حافظ برای من زنده است. مولانا، سعدی، خیام و ... همه فارسی زبان بوده اند. ما باید سعی کنیم که فرهنگ ها را به هم نزدیک کنیم تا بتوانیم گسترش روابط را ایجاد کنیم. باید بنیاد فرهنگی در منطقه ایجاد شود.»