نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس، گفت: مطابق آمار از سال 75 تا 95 حدود 10 سال به میانه سنی جمعیت اضافه می‌شود و متاسفانه هرم جمعیتی ایران به سمت سالمندی پیش می‌رود.

به گزارش سرویس شهری خبرگزاری برنا، فرج‌الله عارفی در چهارمین همایش ملی تجلیل از مددجویان سالمند کمیته امداد، افزود: مطابق آمار از سال 1375 تا 1404 حدود 43 درصد به جمعیت کشور اضافه می‌شود که در این مدت زمان 130 درصد به جمعیت سالمندی کشور اضافه می‌شود.

نماینده مردم جیرفت و عنبرآباد در مجلس شورای اسلامی، ادامه داد: همچنین مطابق آمار از سال 75 تا 95 حدود 10 سال به میانه سنی جمعیت اضافه می‌شود و متاسفانه هرم جمعیتی ایران به سمت سالمندی پیش می‌رود.

وی تصریح کرد: در حال حاضر که جمعیت کشور به سمت سالمندی پیش می‌رود لازم و ضروری است تا اقداماتی در این راستا انجام شود از جمله اینکه نهادهای مسئول برای دهه نخست یک‌هزار و 400 که بیشترین سالمند را در کشور خواهیم داشت از هم‌اکنون برنامه‌ریزی کنند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی در مجلس نهم، یادآور شد: باید دانشگاه‌های کشور جوانان را به گونه‌ای آموزش دهند که بتوانند به سالمندان خدمات مطلوب را ارائه دهند تا بتوانیم بهترین شرایط را برای زندگی سالمندان فراهم کنیم، البته برای ارائه خدمات نیازمند ورود و همکاری صدا و سیما، آموزش و پرورش، مجلس و دولت نیز هستیم.

عارفی ادامه داد: باید در سراسر کشور سالمندان و خانواده‌های آنها آموزش‌های لازم را ببینند چون بسیاری از خانواده‌های سالمندان برای ارتباط برقرار کردن با آنها مشکل دارند و آگاهی و اطلاعات کافی در این زمینه ندارند.

نایب رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی، افزود: ما تلاش می‌کنیم بیمه‌ درمانی سالمندان را تقویت کنیم و در راستای افزایش مستمری آنها که هم‌اکنون بسیار کم بوده و کفاف زندگیشان را نمی‌دهد اقداماتی انجام دهیم تا شرایط زندگی سالمندان بهبود یابد.