سرویس اجتماعی برنا//

مهر ماه نیز همچون سایر ماه ها با تمام اتفاقات خوب و بدش سپری شد تا در تاریخ ثبت شود. همه ساله ایرانیان مهر ماه را با به صدا درآمدن زنگ مهر و آغاز سال تحصیلی شروع می کنند. همچنین وقوع اتفاقاتی همچون سیل پاکستان، سرریز شدن کمک ایرانیان به پاکستانی ها، ایجاد 100 هزار شغل جدید در آموزش و پرورش، ترور یک پزشک، آغاز عملیات اجرایی دریاچه چیتگر، آغاز به کار مدارس قرآنی، دریافت مهر اصالت برای 14 اثر برجسته صنایع دستی، زنگ ملی گردشگری، راه اندازی ریل باس ملی ارم،
ورود دو و نیم میلیون گردشگر خارجی، رها شدن غزال های عربی، انصراف 14 درصدی مردم برای دریافت یارانه، اجباری شدن آموزش شنا، انحلال 11 شرکت سازمان فرهنگی هنری شهرداری تهران، آغاز به کار پلیس موتور سوار 110، قصاص قاتل ساناز کوچولو، تشکیل شورای باستان شناسی، وقوع 584 زلزله، نامگذاری روز رایانه پاک، نجات معدنچی های شیلی، مرگ زن نابینا در مترو، بازدید کارشناسان یونسکو از جنگل های حرا، امضای تفاهم نامه میان جوانان ایران و چین و نامگذاری روزی به عنوان روز بدون طلاق از دیگر اتفاقات مهم فصل برگ ریزان است.
بزرگترین کمک های مردمی ایران به سیل زدگان پاکستانی

سیل پاکستان به تعبیر بسیاری از کارشناسان یکی از اتفاقات نادر در دهه های اخیر بوده است، چرا که این سیل حجم وسیعی از مردم پاکستان را بی خانمان کرد. وقوع این سیل به اندازه ای جامعه جهانی را به درد آورد که بسیاری از کشورهای جهان کمک های مردمی و امدادی خود را به این کشور سرازیر کردند و حتی در این میان رسانه های غربی نیز بسیاری از خبرنگاران خود را برای پوشش دادن اخبار این فاجعه به این کشور اعزام کردند. اما نکته جالب توجه کمک های بی دریغ ایرانیان در حوزه امدادی و مردمی به این کشور به اندازه ای بود که رئیس هلال احمر پاکستان و بسیاری دیگر از مقامات این کشور از مردم ایران نهایت قدردانی و تشکر را کردند.
براساس صحبت های سعید عفت دوست سرپرست اداره ارتباطات امور بین الملل جمعیت هلال احمر ایران، مردم ایران در حدود یک هزار تن کمک به پاکستانی ها کردند.


ایجاد 100 هزار شغل جدید در آموزش و پرورش

همزمان با آغاز به کار مدارس در این ماه حمید رضا حاجی بابایی وزیر آموزش و پرورش از ایجاد 100 هزار شغل جدید در آموزش و پرورش خبر داد و گفت:با استخدام 40 هزار نیروی جدید، 30 هزار نیروی حق‌التدریس و 30 هزار نیروی شركتی حق‌النظافت در آموزش و پرورش، 100 هزار شغل جدید در این وزارتخانه ایجاد شده است.
او اینگونه معتقد است که تحول بنیادین برای آموزش و پرورش ضرورتی مهم و حیاتی است كه باید به نحو احسن عملیاتی شود. بر همین اساس پس از بررسی های صورت گرفته 40 موضوع نهایی شد که تمام آنها زیرساخت‌های تحول بنیادین در آموزش و پرورش محسوب می‌‌شود.دومین پزشك تهرانی فوت كرد

سریال قتل پزشکان که از اواخر شهریور ماه 89 شروع شده بود با مرگ دومین پزشک در مهرماه پایان یافت. غلامرضا سرابی دومین پزشک متخصص قلب بود که در نخستین روزهای مهرماه مقابل مطبش مورد حمله مسلحانه قرار گرفت و پس از گذشت یک هفته دار فانی را وداع گفت.
خبر فوت این پزشک را رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی اعلام کرد و گفت: پس از اصابت گلوله به شکم دکتر سرابی، وی در بخش آی سی یو بیمارستان امام حسین (ع) بستری شد . وی پس از حدود یک هفته دار فانی را وداع گفت.محمد رضا رزاقی اما درباره علت مرگ وی هیچ توضیحی نداد و اعلام کرد که علت مرگ بعد از بررسی كارشناسان پزشكی قانونی اعلام می‌شود.
کشته شدن دو پزشک در فاصله زمانی کوتاه موجب ترس پزشکان شده بود که به دنبال آن نیروی انتظامی خبر از استقرار نیروهای پلیس در تمام بیمارستان های کشور داد.
به گفته شهاب الدین صدر از زمان وقوع سوء قصد به جان پزشكان، نظام پزشكی از نیروی انتظامی و وزیر كشور درخواست كرده است كه با جدیت این موضوع را پیگیری كند تا پزشكان با آرامش خاطر و دلگرمی به كار خود ادامه دهند.ایجاد دریاچه مصنوعی در پارک چیتگر

آغاز عملیات اجرایی پارک چیتگر به عنوان یکی از پروژه های مهم و ملی در تهران بود که تنها آغاز به کار آن با هزینه 60 میلیارد تومانی شروع شد. اهمیت موضوع زمانی دو چندان می شود که این دریاچه از سال 1349 در طرح جامع دیده شده بود، اما هیچگاه اقدامات آن شکل اجرایی به خود نمی گرفت و پس از 40 سال بالاخره مدیران شهری توانستند بخشی از کار را به جلو ببرند.
این دریاچه در زمینی به مساحت 300 هكتار ساخته می‌شود و به گفته مازیار حسینی معاون عمرانی شهرتهران سه سال برای اجرای این پروژه برنامه‌ریزی و مطالعه شده بود.
به گفته این مقام مسئول 180 هكتار آن حوزه آبخیز و 120 هكتار فضای پیرامونی و تفرجگاهی است.


جشن آغاز به كار مدارس قرآن

شاید بتوان گفت که یکی از مهمترین اخبار آموزشی راه اندازی مدارس قرآنی است. این جشن در راستای محكومیت حركت ددمنشانه استكبار جهانی در آتش‌زدن قرآن كریم گرفته شد.
علیرضا رحیمی مدیركل دفتر آموزش ابتدایی وزارت آموزش و پرورش معتقد است که امسال در دوره ابتدایی برنامه‌های ویژه قرآنی باید برگزار شود که یکی از آنها راه اندازی مدارس قرآنی است.
وی گفته بود: امسال در 8 هزار مجتمع آموزشی و پرورشی در سطح كشور، توسعه قرآن و آموزش آن با جدیت دنبال می‌شود و امیدواریم در این زمینه شاهد یك حركت جدی در دوره ابتدایی باشیم.زنگ ملی گردشگری در مدارس نواخته شد

همه ساله در مهر ماه علاوه بر زنگ آغاز به کار مدارس، زنگ دیگری در خصوص گردشگری ایران به صدا درمی آید. چهارم مهر ماه روز ملی گردشگری است که در این روز برای آشنایی کودکان با مسائل در مدارس زنگ گردشگری به صدا در می آید.
زنگ ملی گردشگری امسال از سوی علی‌اصغر یزدانی معاون پرورشی و تربیت‌بدنی وزارت آموزش و پرورش و علیرضا عامری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی و صنایع دستی در دبیرستان پسرانه شهید "شهرام امامی آل آقا " تهران نواخته شد.
به گفته یزدانی باید اقدامات شایسته‌ای در زمینه شناخت میراث فرهنگی به جامعه انجام شود و با پرداختن به ابعاد مختلف توانمندی‌ها، مهارت‌ها و مسائل علمی، آموزشی و فرهنگی باید بستر مناسب این اقدام را فراهم كرد.
علیرضا عامری معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی اعلام کرد که كشور ایران یكی از كشورهای معدودی است كه دارای شرایط ویژه تاریخی، مذهبی و فرهنگی است.
معاون گردشگری سازمان میراث فرهنگی افزود: با توجه به افق 1404، ایران باید سالانه 20 میلیون گردشگر داشته باشد كه زنگ ملی گردشگری می‌تواند محرك مناسبی برای تحقق این امر باشد.وقوع 584 زلزله در سال 89

در این ماه رئیس پژوهشگاه بین المللی زلزله شناسی ایران از وقوع 584 زلزله تا مهرماه 89 خبر داد و گفت: تمام گسل‌های ایران فعال است و از ابتدای سال تاكنون 584 زلزله بالای 2.5 ریشتر در كشور رخ داده است.
این خبر را عباسعلی تسنیمی همزمان با 21 سالگی پژوهشگاه زلزله شناسی داد و افزود:
تمام گسل‌های ایران فعال هستند و همین لحظه خیلی از نقاط ایران در حال لرزه است و البته این زمین‌لرزه‌ها بسیار خفیف هستند.
به گفته وی، هر 10 سال 2 زلزله بالای 7 ریشتر در ایران اتفاق می‌افتد .همچنین براساس مطالعات صورت گرفته از ابتدای سال 89 تا ساعت 24 روز 20 مهر، 196 زلزله به بزرگای 2.5 تا 3 ریشتر، 340 زلزله از 3 تا 4 ریشتر، 38 زلزله به بزرگای 4 تا 5 ریشتر و 9 زلزله با بزرگای 5 تا 6 ریشتر و یك زلزله بیشتر از 6 ریشتر داشتیم در حالی كه در سال 88 تنها 9 زلزله با بزرگای بیش از 5 ریشتر داشته‌ایم.اجباری شدن شنا در مقطع ابتدایی

یکی از مهمترین خبرهای که موجب خوشحالی بسیاری از دانش آموزان شد، خبر اجباری شدن آموزش شنا برای دانش آموزان مقطع سوم دبستان است.
وزیر آموزش و پرورش این طرح را در راستای نهادینه كردن ورزش در آموزشگاه‌ها تصویب کرد. به گفته حاجی بابایی رویكرد جدید وزارت آموزش و پرورش توسعه ورزش در مراكز آموزشی و فرهنگی است. ضمن آنکه برای گسترش ورزش باید به ویژه شنا حدود 400 استخر ویژه دانش‌آموزان در كشور به بهره‌برداری برسد كه سهم استان فارس 30 استخر است.
وی با اشاره به اینكه سفرهای استانی ریاست جمهوری از جایگاه ویژه‌ای برخوردار است گفت: با تصویب مصوبات در امر ورزش شاهد تحول در نظام تعلیم و تربیت می‌شویم.تبادل مهمترین موافقت نامه ایران و مصر پس از 30 سال

11 مهرماه را باید یکی از تاریخی ترین روزها برشمرد، چرا که در این روز مهمترین موافقت نامه رسمی بین دو كشور جمهوری اسلامی ایران و جمهوری عربی مصر در قاهره در خصوص همکاری های هوایی پس از 30 سال به امضا رسید.
حمید بقایی در راس هیاتی روز 9 مهرماه بنا به دعوت رسمی وزیر هوانوردی جمهوری عربی مصر عازم این كشور شد كه در فرودگاه بین المللی قاهره مورد استقبال رسمی مارشال احمد شفیق قرار گرفت.


آغاز فعالیت پلیس موتور سوار 110

طرح فعالیت پلیس موتور سوار 110 با پوشش خاص در نیمه مهرماه و همزمان با هفته ناجا اغاز به کار کرد. همزمان با آغاز به کار این طرح، مأموران، آمادگی خود را برای خدمت رسانی به مردم اعلام كردند.
با توجه به ترافیك داخل تهران، موتورسواران 110 در كمترین زمان در محل‌ حادثه و در ساعات پیك ترافیك، آماده بوده و توسط آنها زودتر به جرایم و حادثه‌ها رسیدگی می‌شود. همچنین سردار حسین ساجدی نیا رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینكه گشت‌های موتوری برای نخستین بار در كشور ایجاد می‌شود، گفت: بیش از 97 درصد از تماس‌های مردمی با پلیس 110 توسط گشت‌های موتور‌سوار پاسخ داده می‌شود.
به گفته وی ادامه داد: با اجرای این طرح، زمان آماده شدن مأموران پلیس 110 در صحنه‌های جرم با تماس‌های مردمی از 17 دقیقه به كمتر از 7 دقیقه رسیده است.بازدید كارشناسان "اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت " از جنگل‌های حرا

در این ماه دو نفر از نمایندگان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و حیات‌ وحش (IUCN) از جنگل‌های حرا در جزیره قشم بازدید كردند.
یدالله پرمون مدیر كل حفظ و احیای میراث معنوی و طبیعی سازمان میراث فرهنگی به نامزد شدن دو پرونده ثبت جهانی باغ‌های ایرانی و جنگلهای حرا (مانگرو) از سوی ایران اشاره كرد و افزود: چند هفته پیش كارشناسان به منظور ازریابی و بازدید از باغ های مطرح شده در پرونده به ایران اعزام شدند.
پرمون با بیان اینكه ایران به شایستگی از مرحله ارزیابی پرونده‌های باغ‌های ایرانی عبور كرده است گفت: از اوائل هفته جاری تاكنون دو نفر از نمایندگان اتحادیه جهانی حفاظت از طبیعت و حیات ‌وحش (IUCN) به منظور بازدید و ارزیابی باغ‌های ایرانی مهمان كشور ایران شده‌ا‌ند.


نامگذاری روزی، به عنوان روز "بدون طلاق "

در مهر سالی که گذشت با تلاش های رئیس سابق سازمان ملی جوانان روزی به عنوان روز بدون طلاق نامگذاری شد.
مهرداد بذرپاش اعلام کرد که با وزارت دادگستری توافق شد كه روز ملی ازدواج را به عنوان روز "بدون طلاق " نامگذاری كنیم و بر همین اساس روز اول ذیحجه در دادگاه‌های خانواده، روز بدون طلاق نامگذاری می‌شود.

مهرماه نیز با همه خوبی ها و خاطرات تلخش سپری شد.