به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، محمد جواد محمدی زاده در نخستین  نشست مطبوعاتی سال 90 با بیان اولویت های سال 90این سازمان اظهار داشت: با تاکید رهبر فرزانه انقلاب به جهاداقتصادی در سال 90 این رهنمود موجب شد همه دستگاه و تصمیم گیرندگان در برنامه های اجرایی خود رسالت و وظیفه ای در ارتباط با جهاد اقتصادی لحاظ کنند.

وی افزود: سازمان محیط زیست مهمترین تاکید خود را بر مطالعات در ارتباط با ارزش گذاری مناطق تحت مدیریت خود قرار داده است تا همه مناطق و اماکن حفاظتی ارزش گذاری شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این باره گفت: امسال در صدد هستیم هر فعالیت و اقدام توسعه ای که در کشور انجام می شود در کنار مطالعات فنی، اقتصادی و حقوقی و زیست محیطی که جزء ضروریات اجرای هر پروژه است ارزش گذاری اقتصادی فعالیت ها و پروژه های اجرایی نیز لحاظ شود.براین اساس مولفه های اصلی و پایه حیات (آب، خاک، هوا و گونه های زیستی) در این ارزش گذاری اقتصادی مورد توجه قرار می گیرد.

محمدی زاده در ادامه با بیان موثر بودن ارزش گذاری اقتصادی در تقویم کردن هزینه ها در دفاتر ملی خاطر نشان کرد: به عنوان مثال در حوزه راه اندازی پتروشیمی و یا ایجاد مسکن مهر که در این پروژه ها دولت زمین را به عنوان یکی از مولفه های حیات به صورت رایگان در اختیار دستگاه ها قرار می دهد باید در دفاتر ملی قیمت این زمین و منابع آن محاسبه شود. هرچند مبلغی پرداخت نشود.

وی با بیان علمکرد سازمان در سال89 تصریح کرد: سال گذشته 200مصوبه عمدتا در سفرهای استانی و هیئت دولت در حوزه محیط زیست به تصویب رسید که این امر بسیاری از مشکلات موجود در کشور را مرتفع کرده و اختیارات و منابع خوبی را به سازمان اختصاص می دهد.

معاون رییس جمهور از افزایش مناطق حفاظت شده به 12درصد تا پایان سال 90خبرداد و گفت: قبل از دولت نهم مجموع مناطق حفاظت شده در کشور 7/6درصد از جغرافیای کشور بوده است که این عدد در دولت نهم 5/1درصد افزایش یافت.اما براساس تلاش های صورت گرفته در این حوزه و با عنایت دولت دهم میزان مناطق حفاظت شده به 10درصد از جغرافیای کشور رسید.

محمدی زاده خاطر نشان کرد: علیرغم کمبود بودجه در سازمان محیط زیست در سال گذشته به توفیقات خوبی دست یافتیم براین اساس در تامین تجهیزات 400خودروی عملیاتی و 1500دستگاه موتورسیکلت و نیز 7هزار پست برای سازمان تامین شد.

وی در ادامه گفت: در سال گذشته حدود50 مورد انتصاب مدیریتی در سازمان رخ داد که 85درصد آن از درون سازمان و 15درصد آن از بیرون سازمان بهره گیری شد.

به روز شدن پروژه ها در طول مدت یکسال

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در این باره اظهار داشت: سال گذشته 400پروژه متوقف شده در سازمان که برخی قدمت5ساله داشت. با تشکیل جلسات دفتر ارزیابی به هدفگذاری در این عرصه این طرح ها طی مدت یکسال تعیین تکلیف شد. براین اساس با اطمینان می توان گفت در سازمان محیط زیست در صورت ارائه پروژه تکمیل شده فقط یک ماه زمان برای ارزیابی آن لازم است و هیچ کس نمی تواند ادعا کند که پروژه هاکه دلیل تاخیر سازمان محیط زیست است با مشکل مواجه شده است.

محمدی زاده از وجود 4هزار و 157 واحد آلاینده در کشور خبرداد و گفت: تعیین تکلیف صنایع آلاینده در سال 89تکمیل شد در حالی که فقط 5درصد واحدهای صنعتی موجود در کشور آلاینده هستند. امیدواریم تا پایان امسال 20درصد صنایع آلاینده در کشور کاهش یابد. براین اساس تاپایان برنامه پنجم توسعه همه واحدهای آلاینده از سطح کشور جمع آوری  می‌شوند.

واگذاری بخش نظارتی سازمان محیط زیست به بخش غیردولتی طی 3سال آینده

وی در این باره خاطر نشان کرد: در سال 89 توانستیم آزمایشگاه های معتمد طرف قرارداد با سازمان را 20درصد افزایش داده و در سال 90این عدد به 50درصد افزایش خواهد یافت.این در حالی است ظرف 3سال آینده تصدی  نظارتی سازمان به بخش غیر دولتی واگذار خواهد شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان افزایش 10درصدی ایستگاه سنجش آلایندگی های هوا در کشور تصریح کرد: ایستگاه سنجش آلایندگی هوا تا پایان سال 90، 20درصد افزایش خواهد یافت.

اهدای تقدیرنامه به ایران از سوی کنوانسیون وین و پروتکل مونترال

محمدی زاده از دریافت تقدیرنامه در بیست و یکمین اجلاس سران مجموعه عمومی سازمان ملل با حضور 196کشور دنیا خبرداد و گفت: در این اجلاس 6کشور به لحاظ پرداختن به مسائل زیست محیطی و موضوع افزایش گازهای گلخانه ای و مسائل مربوط به لایه ازن که یک دغدغه بین المللی به شمار می آید مورد تقدیر قرار گرفتند که یکی ازاین کشورها جمهوری اسلامی ایران بوده است.

معاون رییس جمهور در ادامه با اشاره به ارائه دومین گزارش ملی تغییرات آب و هوا به سازمان ملل گفت: اولین گزارش در سال 82 تهیه شد. این در حالی است که کشورها موظفند این گزارش را هر 2سال یکبار به سازمان ملل ارائه دهند اما این امر در ایران به دلیل عدم تکمیل گزارش از سوی 26دستگاه موظف به تاخیر افتاد.

وی افزود:دومین گزارش ملی تغییرات آب و هوا اواخر سال گذشته تهیه شد و امیدواریم طی چند روز آینده به سازمان ملل ارائه شود.

افزایش 3برابری بودجه سازمان محیط زیست در لایحه سال 90

محمدی زاده در این باره گفت: با توجه به حضور لایحه سال 90در دولت و کمیسیون کشاورزی مجلس آنچه درباره میزان افزایش بودجه سازمان برآورد می شود 3برابر نسبت به سال گذشته است. که امیدواریم در کمیسیون تلفیق نیز عنایت ویژه به این امر تعلق گیرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه با اشاره به برنامه ای شدن فعالیت ها در سازمان محیط زیست خاطر نشان کرد: این سازمان سعی داشته است دولت و مجلس را متقاعد کند تا منابع بیشتری به این سازمان تعلق گیرد. براین اساس بودجه سازمان 18/0درصد بودجه عمومی کشور است که امید داریم با همکاری دولت و مجلس امسال به یک درصد ارتقا یابد.

وی افزود: اعتبار سال 89سازمان محیط زیست 160میلیارد تومان بوده است و اعتبار اختصاص یافته در سال90، 190میلیارد تومان بوده است. این در حالی است که آنچه در کمیسیون تلفیق مورد بررسی قرار گرفته است غیر این بودجه خواهد بود.

محمدی زاده با بیان جلوگیری از موازی کاری ها در حوزه محیط زیست کشور خاطر نشان کرد: یکی از اولویت هایی که در سازمان محیط زیست مورد توجه قرار گرفته است، ساختار و شرح وظایف در حوزه محیط زیست، دریانوردی، شیلات،کشاورزی و هواشناسی است تا از دوباره کاری و موازی کاری در این حوزه ها جلوگیری شود.


اجرای طرح های جامع مدیریتی در سطح کشور

معاون رییس جمهور با بیان اجرای طرح های جامع مدیریتی به عنوان یکی از اولویت های سال 90این سازمان گفت: طرح جامع کاهش آلودگی هوا در 8کلان شهر، طرح جامع مبارزه با ریزگرد و گرد و غبار و طرح جامع مدیریت پسماند از جمله برنامه هایی است که قبل از سال 90 به کمیسیون زیربنایی مجلس ورود یافته و قرار است خارج از نوبت رسیدگی شود.

وی در ادامه افزود: برای اجرای این طرح ها ضمانت های اجرایی معتبر دیده شده است. با رفع نارسایی های گذشته این طرح ها به اجرا در می آید.

خروج تمامی خودروهای فرسوده ظرف 3سال آینده

محمدی زاده در ادامه درباره طرح جامعه آلودگی هوا گفت: سالیانه حدودهزار میلیارد تومان از شبکه بانکی و اعتبارات دستگاه های عمل کننده باید برای خروج خودروهای فرسوده اعتبار اختصاص یابد که بر این اساس ظرف 3سال تمامی این خودروها از رده خارج می شوند.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اجرای طرح جامع مدیریت زیرگردها در 20استان کشور تصریح کرد: هدایت و راهبردی این طرح در کشورهای منطقه جزء برنامه های این سازمان به شمار می آید براین اساس با کمک سازمان‌های ذیربط سالانه 500هزار هکتار طرح بیابان زدایی در 20استان عملیاتی خواهد شد.

وی از بیابان زدایی یک میلیون هکتار از بیابان های عراق خبرداد و گفت: در صورت تامین اعتبار از سوی کشور عراق و سوریه تثبیت شن و بیابان زدایی با برنامه ریزی و مدیریت ایران در 500هزار هکتار ار اراضی سوریه و یک میلیون هکتار از ارارضی عراق صورت می گیرد. این در حالی است که دولت عراق باید امنیت لازم را برای اجرای این عملیات تامین کند.

تدوین طرح پایش و ارزیابی منابع جنگلی

محمدی زاده درباره اجرای این طرح گفت: طرح پایش و ارزیابی منابع جنگلی کشور با کمک وزارت جهاد کشاورزی تهیه شد که به صورت پایلوت در جنگل های شمالی کشور به اجرا در خواهد آمد.

معاون رییس جمهور افزود: 50سال گذشته در کشور ما 18میلیون هکتار جنگل وجود داشت این در حالی است که به دلیل بی توجهی به این موضوع این عدد به 14میلیون هکتار کاهش یافته است.

وی در ادامه با بیان نداشتن انبوهی لازم در جنگل های کشور بویژه در جنگل های زاگرس ادامه داد: این طرح بهره برداری از جنگل و تاثیر این اقدام را مورد ارزیابی قرار خواهد داد هرچند مستلزم تعامل سازمان ها و دستگاه های مختلف خواهد بود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به 4برابربودن میزان دام در جنگل های ایران خاطر نشان کرد: این امر باعث تضعیف ذخایر جنگلی کشور شده است، لذا با تبدیل دامداری سنتی به دامداری صنعتی می توان از این معضل جلوگیری کرد و براساس پیشنهادات سازمان محیط زیست تنفس 10ساله به جنگل های کشور داد.

تهیه طرح جامع همه تالاب های کشور تا پایان امسال

محمدی زاده در این باره گفت: موضوع احیای تالاب های در معرض خطر یکی از اولویت های امسال سازمان خواهد بود . این در حالی است که تهیه طرح جامع همه تالاب ها تا پایان سال به اتمام خواهد رسید.

وی از وجود 710پاسگاه در مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست خبرداد و گفت: در صدد هستیم برای ارتقا وضع کیفی مناطق تحت مدیریت این پاسگاه ها در همه استان ها ساخته شود.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره تشکیل صندوق ملی محیط زیست گفت: در بودجه سال 90یک میلیارد اعتبار اولیه به این صندوق از سوی دولت تخصیص خواهدیافت و سهمیه ای از همه جرائم به این حساب واریز و همه کمک های داخلی و خارجی سازمان محیط زیست به این صندوق واریز خواهد شد.

محمدی زاده از طرح مشترک محیط زیست ، امداد و نجات و سازمان مراتع و جنگل ها خبرداد و گفت: طرح جامع اطفای حریق در جنگل ها و مناطق تحت مدیریت سازمان محیط زیست در سال 90 با اعتبار 30میلیارد تومان به تصویب رسید.