به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، مهدی چمران در چهل و سومین اجلاس علنی این شورا با بیان این مطلب اظهار داشت: اعضای شورای شهر یکی از شهرها نتوانستند کنار هم بنشینند و شورای این شهر که بیش از یک میلیون نفر هستند در معرض انحلال قرار دارد. 

رئیس شورایعالی استان ها با بیان این که امیدواریم در سال نو همه ملت و مردم پیروزی کامل داشته باشند، تمام ملت های اسلامی به پیروزی برسند و حاکمان ظالمشان سرنگون شوند، افزود: امسال، سال جهاد اقتصادی از سوی رهبر فرزانه انقلاب نامگذاری شده است. ایشان توضیحاتی کامل و مبسوطی را درنخستین روز عید در مشهد مقدس بیان داشتند و مسیر حرکت مان در سال جاری را به روشنی نشان دادند. ایشان ابراز داشتند جهاد اقتصادی تنها یک صرفه جویی نیست بلکه حرکت و جنبشی جهادی در مقابل دشمنان است که باید با این حرکت موانع را از سرراه برداریم و به نقطه جایگاه واقعی ایران را برسانیم.

چمران با اشاره به این که برای جهاد اقتصادی در شوراها نیز باید کاری بکنیم،  خاطر نشان کرد: البته این حرکت نباید یک حرکت فرمایشی باشد بلکه باید یک حرکت جهادگونه باشد و باید برنامه ای برای همه شوراها در این خصوص تهیه کنیم.
رئیس شورایعالی استانها در ادامه به سالگشت شهادت شهید آوینی اشاره کرد و ادامه داد: شهادت این شهید پرتلاش و هنرمند را به همه شهدا، هنرمندان ونویسندگان و رزمندگان تسلیت می گوییم.

وی همچنین شهادت شهید سید محمد باقر صدر و خواهر شهیده وی بنت الهدی صدر، شهادت صیاد شیرازی را تسلیت گفت و تصریح کرد: ما باید قدر و منزلت و جایگاه خود را بشناسیم و برای خدمتگزاری آمده ایم. همه از یک ملت هستیم و همه ایرانی هستیم. اگر قرار باشد از هم جدا شویم، این همان چیزی است که آمریکا می خواهد بر سر مسلمانان بیاورد.

رئیس شورایعالی استان ها گفت: نخستین تلاش و سعی ما در شوراها باید این باشد که وظیفه واقعی و میهنی خود را بشناسیم نه این که با بچه بازی یک شهر را ماه ها و سال ها معطل کنیم.
 
وی همچنین به چاپ کتاب های عملکرد مجلد شیک و گاه گرانقیمت ازسوی برخی از شهرداری ها و شوراهای شهر اشاره کرد و افزود: دادن عملکرد بسیار خوب است اما نه اینکه با این هزینه های گزاف و بعد بگویند هستی و بودجه نداریم که حقوق کارگرانمان را پرداخت کنیم. 

چمران  متذکر شد: به طور حتم برای فرد فرد آنها نامه خواهم نوشت، اگر این هزینه ها را حتی خرج آسفالت یک خیابان می کردیم خدا، مردم، مسوولان شوراها و شورایعالی استان ها هم خشنودتر خواهد شد. برگزاری برخی از افتتاح ها، جشن ها، همایش ها و ... که شاید برخی از آنها تبلیغاتی باشد، که انشاءا... این گونه نباشد، به اندازه معقول، منطقی است و به طور حتم باید نتیجه داشته باشد.پ
 
رئیس شورایعالی استانها، شوراها را نمونه ای از استقلال طلبی، آزادی ودموکراسی در کشور است و گفت: در کشور عربستان بعد از خیزش مردم فوراً انتخابات شوراها را برگزار کردند تا ناآرامی ها را ساکت کنند اما در ایران از سال ها پیش شورا وجود داشته و این شوراها سبب شده که پروژه ها با سرعت بیشتر و هزینه کمتری اجرا شوند و چهره بیشتر شهرها به واسطه فعالیت این نهاد مردمی تغییر کرده است.

به گفته چمران ما باید به مسئولان یادآوری کنیم که ما از بار شما کاسته ایم و این بار را بردوش مردم و نمایندگان مردم گذاشته ایم تا بهتر انجام شود چراکه کاری که از سوی کسی که منتخب مردم است انجام شود، بهتر از کسی که انتصابی است انجام خواهد شد.

به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، کلیات طرح نظارت شوراهای اسلامی کشور تهیه شده در کمیسیون نظارت و ارزشیابی شورای عالی استانها در چهل و سومین اجلاس این شورای به تصویب رسید.
درماده واحده این طرح آمده است،در اجرای تبصره 2 ماده 5 شیوه نامه نحوه نظارت سلسله مراتبی شوراها بر یکدیگر موضوع مصوبه 23 خرداد ماه سال 87 اجلاس عمومی شورای عالی استانها مبنی بر تهیه آئین نامه اجرای نظارت شورایعالی استانها بر شوراهای اسلامی استان به کمیسیون نظارت ماموریت داده می شود با سایر کمیسیون های تخصصی ،کارشناسان و صاحبنظران آئین نامه اجرایی دستور العمل مذکور را حداکثر ظرف مدت یک ماه با لحاظ کردن الزامات قانونی به نحوی که متضمن نحوه نظارت شورایعالی استان ها بر شورای اسلامی استان باشد تهیه و پس از تائید کمیسیون نظارت جهت اجرا به استان ها ابلاغ شود.