به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا،محمد جواد محمدی زاده در نشست خبری صبح امروز که به مناسبت هفته محیط زیست برگزار شد،ضمن بیان این مطلب اظهارداشت: شعار امسال هفته محیط زیست با عنوان بهبود محیط زیست با جهاد اقتصادی با هدف ارتقاء محیط زیست در کشورمان دنبال می شود که براساس آن رویکردهای سازمان رقم خواهد خورد تا بتوان منویات رهبر معظم انقلاب را نیز در این راستا تأمین کرد.

وی در ادامه افزود: در این هفته فعالیت های مختلفی در حوزه محیط زیست اجرا می شود،نشست ، همایش علمی و ... در حوزه فرهنگ سازی حرکت مثبت و ویژه ای برای عملیاتی شدن اهداف سازمان محیط زیست برگزار خواهد شد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست درباره برگزاری اجلاس اکو در ایران خاطرنشان کرد: در ابتدا اجلاس اکو با حضور کشورهای ایران، پاکستان و ترکیه شکل گرفت و پس از فروپاشی شوروی سابق کشورهای فعلی به عضویت آن درآمدند و کشور عراق نیز به عنوان  مهمان در این اجلاس حضور خواهد داشت.

محمدی زاده در ادامه افزود: اجلاس وزرای محیط زیست کشورهای عضو اکو قرار بود 4 سال گذشته به میزبانی کشور پاکستان برگزار شود اما به دلیل ناامنی هایی که در این کشور وجود داشت ایران اعلام آمادگی کرد تا این اجلاس در این کشور برگزار شود.
برگزاری این اجلاس از فردا با حضور کارشناسان ارشد و معاونین وزرا آغاز خواهد شد و روز پنج شنبه با حضور وزرای محیط زیست کشورهای عضو اکو ادامه خواهد یافت.

معاون رییس جمهور در ادامه از تصویب سند پایه ای منطقه ای در این اجلاس خبر داد و اعلام کرد: این سند در ارتباط با مسائل حوزه انسانی، تنوع زیستی، دریا، توسعه پایدار، مشارکت همگانی، اقتصاد محیط زیست، تغییرات آب و هوا، گرمایش زمین تدوین شده است که سازوکارها و برنامه های اقدام منطقه ای در حوزه محیط زیست برای این 10 کشور را تعیین خواهد کرد که در اجلاس وزرا به تصویب خواهد رسید.

محمدی زاده با بیان این مطلب که تشکیل و راه اندازی موسسه علوم و فنون منطقه زیست محیطی اکو در اجلاس سوم به تصویب رسید، تصریح کرد: از جمله مواردی که در اجلاس سوم در قزاقستان به تصویب رسید راه اندازی و تشکیل مرکز فناوری ها و موسسه علوم و فنون منطقه زیست محیطی اکو بود تا این مرکز بتواند مباحث علمی و زیست محیطی کشورهای اکو را پشتیبانی کند.

وی در ادامه افزود: با بررسی های صورت گرفته این موسسه در آموزشکده سابق محیط زیست در استان البرز رسماً کار خود را آغاز کرد.

تقدیر از شرکت ایرانی در اجلاس اکو
محمدی زاده از تعلق گرفتن جایزه بین المللی محیط زیست و صنعت سبز به یکی از شرکت های ایرانی خبر داد و گفت: در این اجلاس دیداری با رییس جمهور خواهیم داشت که امیدواریم فعالیت های خوبی در این عرصه رقم بخورد در این میان جایزه بین المللی محیط زیست و صنعت سبز به یکی از واحدهای صنعتی ایران به دلیل رعایت استانداردهای زیست محیطی تعلق خواهد گرفت.


وی سند ملی محیط زیست در 31 استان کشور را یکی از توفیقات ویژه این سازمان برشمرد و گفت: سازمان محیط زیست سال گذشته سند ملی محیط زیست در 31 استان کشور را نهایی کرده و به دبیرخانه شورای انقلاب فرهنگی ارائه کرد . در حال حاضر در انتظار ابلاغ نهایی این سند هستیم. براین اساس در صورت ابلاغ 31 سند پایه ای توسعه ای در همه استان ها تهیه و در مسیر شورای برنامه ریزی و توسعه استان ها قرار خواهد گرفت.


محمدی زاده از ارتقاء اعتبارات سازمان محیط زیست در سال 90 خبر داد و یادآور شد: بودجه سال 90 سازمان حفاظت محیط زیست غیر از اعتبارات مربوط به تملک و دارایی و اعتبارات جاری در چند پیشنهاد به مجلس ارائه شد که در برخی موارد مورد توجه قرار گرفت.

وی با اشاره به اختصاص یک میلیارد دلار اعتبار غیر از اعتبارات مربوط به سازمان اعلام کرد: سازمان محیط زیست امسال با پیگیری های صورت گرفته توانست در بخش مهار آب‎های مرزی ، گردوغبار و احیاء تالاب ها و دریاچه های در معرض خطر مبلغ 1000 میلیارد تومان اعتبار دریافت کند که این اعتبار از کل اعتبارات سازمان در سطح کشوری بالاتر است.

محمدی زاده در ادامه درباره تکلیفی که برعهده وزارت نفت نهاده شده است، گفت: وزارت نفت مکلف شده است یک سوم فروش کالاهای همراه با نفت خود را به حوزه حفاظت محیط زیست در این وزارتخانه اختصاص دهد که این بودجه بسیاری از مشکلات به وجود آمده در این وزارتخانه را مرتفع خواهد کرد.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: 3 درصد از اعتبارات تملک دارایی استان ها به زیرساخت های صنعتی در کل کشور تخصیص داده شد تا بتوانند مشکل پس آب ها و فاضلاب ها را در سایر استان ها حل کنند.

محمدی زاده با بیان این مطلب که اجرای طرح جامع کاهش آلودگی هوا در 8 کلان شهر به طور کامل موفق عمل نکرد اظهار داشت: امسال مبلغ 2 میلیارد دلار از صندوق توسعه ملی برای توسعه قطار شهری و حمل و نقل عمومی اختصاص داده شد براین اساس یکی از نارسایی های برنامه جامع کاهش آلایندگی کلان شهرها مرتفع خواهد شد.

وی با اشاره به پرداخت عوارض از سوی شرکت های خدمات شهری اعلام کرد: براساس قانون شرکت های ماده 5 خدمات شهری مکلف شده اند غیر از پرداخت عوارض شهری برای جلوگیری و جبران آلودگی زیست محیطی منابعی را اختصاص دهند.

محمدی زاده در ادامه تصریح کرد: برای اولین بار در تاریخ محیط زیست واحدهای صنعتی آلاینده تعیین و به سازمان مالیاتی کشور تحویل داده شد تا اقدام به اخذ عوارض و نیز جبران آلایندگی کنند.

وی یکی از اقدامات مهم سال 90 سازمان را جلب مشارکت های بخش غیردولتی برشمرد و یادآور شد: با پیش بینی های صورت گرفته و براساس رویکرد سازمان مبنی بر واگذاری تصدی های قابل واگذاری به بخش غیردولتی و نیز جلب منابع غیر دولتی توفیقات والایی در این مسیر خواهیم داشت.

محمدی زاده در ادامه تصریح کرد: ایجاد 130 واحد محیط بانی، 40 نمایندگی سازمان، 12 مرکز تحقیقات زیست محیطی، ارتقاء آموزشکده محیط زیست به دانشگاه محیط زیست از جمله اقداماتی است که در این سال در دستور کار قرار خواهد گرفت لذا با این رویکرد بخش بسزایی از نارسایی هایی که در ساختار سازمان وجود دارد جبران خواهد شد.

وی با اشاره مصوبات برنامه پنجم توسعه اعلام کرد: مکلف کردن دستگاه ها برای رعایت ضوابط و استانداردهای زیست محیطی، ارتقاء آگاهی های عمومی توسط مراجع ذی ربط به ویژه صدا و سیما، ایجاد نظام زیست محیطی در سطح ملی، منطقه ای و استانی، تدوین برنامه جامع تنوع زیستی ارومیه، ارزش گذاری منابع طبیعی و شاخص های پایدار در محیط و نیز راه اندازی صندوق ملی محیط زیست از جمله برنامه هایی است که برای آن مجوزهای لازم صادر شده است.

محمدی زاده با اعلام تصویب دویست مصوبه در سفرهای استانی در حوزه محیط زیست گفت: یکی از مصوباتی که در سال 89 مورد توجه قرار گرفت ارتقاء مناطق حفاظت شده به ده درصد مساحت کل کشور بود که در حال مناطق حفاظت شده کشور به یازده درصد مساحت کل کشور ارتقاء یافته است.

وی در ادامه اظهار داشت: سال گذشته یکی از توفیقاتی که سازمان به آن نائل شد رسیدگی به گزارش های ارزیابی در حوزه محیط زیست بود که 202 گزارش مورد بررسی قرار گرفت. بر این اساس سامان اعلام می کند هر طرح و برنامه ای که به سازمان ارائه شود در صورتی که توجیهات زیست محیطی را رعایت کرده باشد 20 روز وقت لازم است تا در ارتباط با آن بررسی های لازم صورت بگیرد.

محمدی زاده در ادامه افزود: در سال گذشته 47 هزار نمونه از واحدهای مختلف آنالیز و بررسی شد که این امر یکی از افتخارات این سازمان به شمار می آید.

وی رویکرد امسال سازمان را جلب مشارکت های غیر دولتی و فرهنگسازی برشمرد و گفت: امیدواریم سازمان با رویکردهایی که در نظر گرفته است بتواند در وظایف خود موفق عمل کند و مباحث و زیرساخت های زیست محیطی در کشور سامان یابد.

هم پیمان شدن ایران با کنوانسیون کیوتو
محمدی زاده با بیان پیشرو بودن ایران در عمل به قوانین کنوانسیون وین و مونوترال جزء کشورهای پیشرو بوده است به طوری که در بیست و یکمین نشست این کنوانسیون که با حضور 196 کشور برگزار شد از ایران به عنوان کشوری که در حذف مواد آلاینده مخرب لایه ازن مثبت عمل کرده است تقدیر شد.

وی با بیان هم پیان شدن ایران در کنوانسیون کیو تو اعلام کرد: متعهدین این کنوانسیون کشورهای توسعه یافته و در حال توسعه است براین اساس ایران نیز تعهدات این کنوانسیون را به صورت رسمی پذیرفته است این در حالی است که 180 کشور دنیا در این کنوانسیون متعهد شده اند اما بسیاری از اینها به تعهدات خود در حوزه حفظ محیط زیست عمل نکرده اند.

اجرای دو طرح داخلی و خارجی برای مهار ریزگرد در منطقه
رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه درباره حل موضوع ریزگردها در کشور خاطرنشان کرد: موضوع ریزگردها در دو برنامه و طرح تفکیکی قابل اجرت در داخل کشور و خارج کشور تهیه و در دستور کار قرار گرفته است.

محمدی زاده افزود: رهاسازی آب پشت سدها ، تعیین حق آبه تالاب ها و تثبیت شن از جمله برنامه هایی است که در برنامه چهارم توسعه به آن پرداخته شد که براساس آن در داخل کشور سالانه 130 هکتار طرح های بیابان زایی توسط دستگاه های مختلف به ویژه وزارت نفت به اجرا درآمد .

وی در ادامه با بیان این مطلب که اجرای طرح بیابان زدایی به 500 هکتار سالانه افزایش یافته است تصریح کرد: ریزگردهای داخلی 5 درصد میزان گرد و غبار را به خود اختصاص داده است که عمدتاً با منشأ مناطق شرقی و مرکزی کشور است. بر این اساس در برنامه پنجم توسعه مقرر شده است سالانه 500 هکتار از مناطق بیابانی کشور عملیات تثبیت شن و بیابان زدایی به اجرا درآید.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست از توافق بیابان زدایی سالانه یک میلیون هکتار از اراضی کشور عراق با این دولت خبر داد و گفت: در حال حاضر 500 هکتار از اراضی این کشور عملیات بیابان زدایی به اجرا درآمده است.  مقرر شده است 500 هکتار بیابان زدایی اجرا شود که باید این عدد به سالی 200 هزار هکتار ارتقاء یابد. در این میان مذاکراتی مبنی بر اجرای عملیات بیابان زدایی در 500 هزار هکتار از اراضی کشور سوریه نیز صورت گرفته که در حال حاضر اعتبارات آن از سوی این دولت تأمین نشده است.

قدمت 60ساله خطوط انتقال نفت
محمدی زاده درباره خطوط انتقال نفت از خطوط انتقال نفت در ایران گفت: خطوط انتقال نفت در ایران زیاد و سنگین است که به دلیل قدمت 40 تا 60 ساله این خطوط انتقال ممکن است به دلیل فرسودگی شکست و نشت صورت گیرد.

وی درباره اقدامات سازمان در این بخش گفت: در حال حاضر سازمان در مواقع نشست نفت مسائل زیست محیطی را پیگیری کرده و خسارات ناشی از نشت نفت را تعبیه می کند این در حالی است که سازمان محیط زیست براساس توافقات صورت گرفته خط انتقال اهواز به تهران (پل دختر) را نوسازی کند.

5ساله شدن معاینه فنی خودروها بدون نظر خواهی از سازمان مرجع صورت گرفت
رییس سازمان حفاظت محیط زیست با اشاره به پنج ساله شدن معاینه فنی خودروها در کشور اعلام کرد: پنج ساله شدن معاینه فنی خودروها از سوی نیروی انتظامی به مجلس پیشنهاد داده شد اما آنچه سازمان محیط زیست انتظار داشت در حین رسیدگی به این پیشنهاد به هیچ عنوان از مرجع آن که سازمان استاندارد است نظرخواهی صورت نگرفته است.

محمدی زاده افزود: پیشنهاد سازمان محیط زیست تقلیل معاینه فنی خودروها از دو سال به یک سال بود چرا که در حال حاضر در کشور ما نه ساخت خودرو و نه سوخت از استانداردهای بین المللی برخوردار نیست بر این اساس این غفلت صورت گرفته مقصرانی غیر از سازمان محیط زیست و سازمان استاندارد خواهدداشت .

وی از پیشنهاد تجدید نظر به مجلس شورای اسلامی در ارتباط با مصوبه پنج ساله شدن معاینه فنی خودروها خبر داد و گفت: از مجلس شورای اسلامی تقاضا شده است در ارتباط با این مسأله تجدید نظر کند و در این مسیر فراکسیون محیط زیست مجلس نیز پیگیر آن خواهد بود و پیشنهادی نیز به مجلس ارائه کرده است بر این اساس چنانچه فراکسیون محیط زیست به نتیجه نرسد از طریق دولت اقدام خواهیم کرد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست خاطرنشان کرد: افزایش آلودگی هوا و نیز افزایش تصادفات رانندگی از نتایج اجرای این مصوبه خواهد بود لذا گردن ما از مو باریک تر است مجلس و فراکسیون محیط زیست هر تصمیمی بگیرند ما مطیع خواهیم بود اما آنچه مسلم است این افراد باید پاسخگوی نتایج زیان بار اجرای این مصوبه نیز باشند.

تخلفات سال گذشته در حوزه محیط زیست 8 مورد بوده است
محمدی زاده از کاهش تخلفات در حوزه محیط زیست خبر داد و گفت: سازمان محیط زیست ادعا ندارد که در برابر تمام تخلفات ایستاده است اما آنچه مسلم است در گذشته سالانه 15 تخلف گزارش میشد اما این رقم در سال 89 به 8 تخلف رسید.

وی درباره تخلفی که در حوزه انتقال مرجان ها از بندر چابهار صورت گرفت گفت: شرکت خصوصی اجرای طرح انتقال مرجان ها از بندر چابهار از ابتدا خوب عمل کرد اما در میان راه به دلیل رعایت نکردن استانداردها و مسائل زیست محیطی سازمان ادامه فعالیت را متوقف کرد و جریمه و خسارت تخلف صورت گرفته را دریافت کرد اما این طرح در حال حاضر با تمهیدات جدید و گروهی کارآمد به اجرا در خواهد آمد.

رییس سازمان حفاظت محیط زیست در ادامه تصریح کرد: اشکال سازمان محیط زیست عدم رتبه بندی صلاحیت نیروهاست که تاکنون این استانداردها در این سازمان تدوین نشده است. 

اجرای طرح های آبخیز داری به جای سد سازی
محمدی زاده در ادامه با اشاره به پیشنهاد آبخیزداری به جای سد سازی اعلام کرد: سازمان محیط زیست نمی تواند مانع سدسازی شود اما براساس پیشنهادی که ارائه شده است آبخیزداری جایگزین سدسازی شود در این حوزه سازمان از این طرح به شدت حمایت خواهد کرد و مدافع آن خواهد بود اما آنچه مسلم است هیچ دلیلی برای جلوگیری از ساخت سد در تمام دنیا وجود ندارد.

افتتاح سیستم آنلاین پایش لحظه ای واحد صنعتی پارس خودرو 
 به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا در پایان این نشست خبری که با حضور رییس سازمان حفاظت محیط زیست و معاونین این سازمان برگزار شد سیستم پایش آنلاین و لحظه ای آلایندگی واحد صنعتی پارس خودرو افتتاح شد.

بنا به این گزارش به گفته رسول علی اشرفی پور مدیر کل حفاظت محیط زیست استان تهران تاکنون 14 درصد صنایع بزرگ مقیاس و متوسط مقیاس کشور در تهران حضور دارند که در سال 89 موفق شدیم 12 واحد صنعتی منحصر به فرد به این سیستم آنلاین مجهز کنیم و درصدد هستیم در سال 90 نیز 12 واحد صنعتی دیگر را به این سیستم آنلاین پایش لحظه ای متصل کنیم.