به گزارش خبرنگار اجتماعی برنا، خسرو دانشجو سخنگوی شورای شهر تهران امروز طی نشست خبری با اعلام این مطلب گفت: نرخی که چندی پیش برای تاکسی ها اعلام شد ، تا آخر فروردین ماه اعتبار دارد و شهرداری طبق روال هر ساله تا پایان بهمن ماه فرصت ارائه لایحه جدیدی برای افزایش نرخ کرایه حمل و نقل عمومی را دارد که یک فوریت این لایحه امروز تصویب شد.

وی افزود: بعد از ارائه این لایحه شورای شهر باید به تصمیم رسد که آیا نرخ حمل و نقل افزایش یابد یا خیر و در صورت افزایش، میزان آن چقدر باشد ، که این موضوع بعد از تصمیم گیری اعلام خواهد شد.

این عضو شورای شهر تهران از تصویب یک فوریت تعیین قیمت بلیت مترو
خبرداد و گفت: همچنین در این جلسه یک فوریت عوارض ورود به طرح ترافیک نیز به تصویب رسید چراکه برای پرداخت عوارض سال بعد باید تا پایان بهمن ماه به تصویب شورا برسد.

سخنگوی شورای شهر از تصویب بودجه شورا و شورایاری ها در سال 90 خبرداد و گفت:بودجه شورا و شورایاری ها امروز در دستور جلسه قرار گرفت و به تصویب رسید.

وی افزود: بودجه شورا در سال 90 ، 2میلیارد تومان و شورایاری ها نیز 2میلیارد تومان است.

دانشجو همچنین از یکی شدن حساب جرائم کمیسیون ماده100 خبرداد و گفت: پس از بررسی های انجام شده قرار شد که پرونده هایی که به کمیسیون ماده100ارجاع و جریمه می شوند مبلغ جریمه برای همه شهرداری های 22گانه در یک حساب نگهداری شود.

وی ادامه داد: همچنین لایحه پیشنهاد شهرداران به عنوان قائم مقامان زیر حساب امروز در لایحه بررسی شد و اعضای شورا با این لایحه موافقت کردند.

تصویب یک فوریت نرخ عوارض مازاد تراکم از دیگر مصوبه های امروز شورای شهر تهران بود که دانشجو به آن اشاره کرد و گفت: با تصمیم یک فوریت شهرداری اضافه تراکم در سال 90را براساس طرح جامعه و تفصیلی دریافت می کند؛ پیش از این نرخ عوارض مازاد تراکم از سال 84 هیچ تغییری نکرده بود.

دانشجو در ادامه از تصویب لایحه حق بهره برداری غرف به تفکیک کاربری در میادین میوه و تره بار خبر داد و افزود : به سازمان میادین اجازه داده شد که به طور میانگین 10 درصد ، قیمت پایه مزایده غرفه ها را افزایش دهد اما این میانگین در هیچ آیتم و غرفه ای نباید از 20 درصد افزایش قیمت ، بیشتر باشد.

سخنگوی شورا افزود:هچنین اجازه داده شد از غرفه های تک محصولی ، اجاره به صورت نیم بها اخذ شود.

وی با ابراز تشکر از عملکرد شهرداری نسبت به بارش برف و عملیات شن ریزی در سطح شهر گفت: خوشبختانه شهرداران مناطق عملکرد بسیار خوبی داشته و در صبح امروز نیز معضل جدی در حوزه حمل و نقل نداشته ایم.

تشکر شورای شهر از وزارت آموزش و پرورش

دانشجو همچنین از تصمیم به موقع وزارت آموزش و پرورش نسبت به تعطیلی مدارس نهایت تشکر را کرد و گفت: با تعطیلی به موقع مدارس بار ترافیکی شهر بسیار کاهش پیدا کرد و ما از همین جا از تصمیم وزارت آموزش و پرورش نهایت تشکر و قدردانی را داریم.

دانشجو در پاسخ به سوالی درباره نامه سازمان زندان ها به شورای شهر گفت: سازمان زندان ها نامه ای را به صورت تفصیلی به شورا ارائه داده که در آن در خصوص کمبودهای خود در موارد سرویس بهداشتی، خدماتی، بهداری و خوابگاه توضیحاتی را ارائه کرده و به شهرداری و شورا برای افزایش بودجه درخواست داده است.

سخنگوی شورای شهر تهران ادامه داد: امروز نیز این موضوع با شهردار تهران مطرح و ایشان نیز مطرح کردند در گذشته با توجه به مواد قانونی 16و17 شورا تاحدودی به سازمان زندان ها کمک هایی صورت گرفته و اگر قرار باشد این میزان کمک ها افزایش یابد بستگی به نظر شورا و اختصاص اعتبار دارد.

به گفته دانشجو شهرداری تاکنون یک میلیارد تومان به زنان سرپرست خانوار و یک میلیارد تومان نیز به کانون اصلاح و تربیت کمک مالی کرده است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگاری که شهرداری از یک سو می گوید بودجه کم دارد و از سوی دیگر کمک های نقدی که سازمان های غیر مرتبط می کند توضیح داد: شهرداری نباید فعالیت های اقتصادی و فرهنگی خود را به دلیل کمبود بودجه تعطیل کند، بنابراین باید پول مورد نیاز خود را از دولت و سایر نهادهای دیگر دریافت کند.